На трьох аукціонах, що відбулися 17 жовтня 2019 року на постачання дизельного палива для філії “Центр забезпечення виробництва” АТ “Українська залізниця”, ціноутворення на постачання дизельного палива розраховується за формулою виходячи з показників, які визначаються на дату рознарядки: котирувань Platts, курсу гривні до долара та євро, ставки ПДВ, розміру акцизного збору, середнього значення густини палива та маржі учасника. Якраз маржа і є та величина, яка визначається та фіксується за результатами цінового аукціону.
Початкова маржа за початковими заявками розрахунково знаходилась в межах 1750 – 2450 грн./т без ПДВ. За результатами проведених аукціонів величина маржі у переможців зменшилась майже в три рази від стартової. На нашу думку, зниження маржі, а отже і ціни на поставку дизпалива для залізниці, відбулося виключно за рахунок участі українського виробника нафтопродуктів ПАТ «Укртатнафта» в цих тендерах.
В цілому хочемо відмітити, що компанії, які мають в тому числі можливість реалізації дизпалива через роздрібну сітку АЗС, таку як СОКАР та ОККО, – при проведенні торгів запропонували величину маржі, яка в два-три рази більша за маржу переможців аукціонів. Тобто дохідність від реалізаціїї дизпалива на залізницю з розрахунковим рівнем величини маржі, яка менша чим 60-90 долл. США/т цим компаніям не цікава, або вони не можуть на даний час забезпечити поставки з меншою величиною маржі.
Серед переможців одна компанія – це український виробник і дві трейдерські компанії. Розрахунково, в українського виробника маржа склала 27-40 долл. США/т від відповідних котирувань дизпалива на європейському ринку. Трейдери, щоб перемогти українського виробника нафтопродуктів на аукціоні були змушені на 5 – 10 долл.США/т встановити меншою величину маржі у свої пропозиціях.
На нашу думку, здійснення трейдерами поставок дизпалива на залізницю з виграною величиною маржі при дії ввізного мита в розмірі 4% від митної вартості на постачання дизпалива трубопровідним транспортом з РФ (розрахунково в жовтні становить 22-25 долл. США/т), – буде потребувати додаткового моніторингу.
Матеріал підготовлено керівником управління досліджень нафтогазопродуктів ДП “Держзовнішінформ” Мельником Олегом Петровичем.
Ознайомтеся з переліком послуг управління досліджень нафтогазопродуктів ДП “Держзовнішінформ” за посиланням http://bit.ly/2pmCa82