ДП «Держзовнішінформ» здійснює моніторинг цін на зовнішньому і внутрішньому ринках, згідно з наказом Міністерства розвитку і торгівлі України.               Інформаційно-аналітичні продукти компанії включені Державною податковою службою України до переліку джерел інформації для отримання котирувальних цін.               Нормативно-правові акти

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 25.10.2021

Протягом жовтня на європейському ринку нафти продовжився висхідний тренд

Нафта сорту Brent додала в ціні 6% або 5 дол. США/бар. (22.10.2021 р. відносно 01.10.2021 р.). На початку жовтня вартість нафти на європейському ринку подолала психологічну позначку в 80 дол. США/бар. та знаходилась в діапазоні 81-85 дол. США/бар.

Стримували ціни на нафту статистичні дані Китаю за вересень – індекс ділової активності РМІ знизився нижче 50 пунктів – 46,9 (50,1 у серпні), що каже про уповільнення темпів економічного зростання. Саме Китай першим оговтався від світової пандемії та був локомотивом економічного зростання, що в свою чергу призвело до суттєвого зростання попиту на енергоносії в країні і як наслідок – сприяло появі їх дефіциту, що штовхало ціни вгору. Паралельно з’явились дані щодо відновлення видобутку нафти в Мексиканській затоці та  зростанні стратегічних запасів нафти в США на 4,6 млн бар (за тиждень, що завершився 24.09.2021), на 2,3 млн. бар (-01.10.21).

На зустрічі першого помічника Байдена та принца Саудівської Аравії обговорювалось питання збільшення пропозиції нафти на ринку для стримування зростання цін на нафту задля допомоги відновленню світової економіки після пандемії.

Підтримку цінам на нафту надав вихід багатьох країн з суттєвих карантинних обмежень через високий рівень вакцинації населення, економіка починає відновлюватись, попит на нафту та нафтопродукти зростає. Додаткову підтримку надала кризова ситуація з суттєвим зростанням цін на електроенергію та природній газ в світі та в Європі зокрема. В багатьох країнах виробники електроенергії в умовах надзвичайно високих цін на природній газ перейшли на мазут та дизельне паливо, що в свою чергу підвищило попит. Крім того в деяких галузях промисловості почали переходити з дорогого природного газу на нафтопродукти.  Додаткову підтримку цінам надали результати зустрічі ОПЕК+, що пройшла 04.10.2021 р. – учасники залишили всі домовленості та не стали додатково збільшувати обсяги видобутку нафти як на це розраховували учасники ринку. В свою чергу в Китаї для зменшення попиту на природній газ – було випущено розпорядження про збільшення видобутку вугілля для його заміщення, що вже призвело до стрибка цін на вугілля в світі.

Учасники ринку побоюються холодної зими, що призведе до ще більшого попиту на енергоносії, а отже – подальшого підвищення цін. За даними МінЕнерго США – запасів мазуту в країні наразі вистачить на 30 днів, а НПЗ – традиційно в цей період розпочинають планові ремонти. Крім того, підвищенню попиту на нафтопродукти в США сприяє збір рекордного другого врожаю кукурудзи в країні, що вже призвело до рекордних з 2014 р. цін на АЗС США, проте – на попиті це не відобразилось – попит на АЗС США найвищий з 2007 р.

Попит на природній газ в Азії та Європі підвищився через сукупність різних факторів – від несприятливих погодних умов до виходу економік з карантинних обмежень та з врахуванням недостатніх запасів газу в ПСГ в ЄС, що штовхнуло ціни вгору. Ціни на природній газ в жовтні досягли 200 дол. в нафтовому еквіваленті, що зробило нафтопродукти більш привабливими для заміщення природного газу де тільки можна, що в свою чергу спричинило ще більше підвищення попиту на нафту, а отже і зростання цін. Якщо так піде і далі, ціни на нафту в кінці року можуть зрости до 90 дол. США/бар.