У серпні 2021 року Україна оновила історичні рекорди щомісячного експорту замороженої малини. Лише за місяць країна змогла продати на зовнішні ринки 5,6 тис. тонн заморожених ягід малини, виручивши за це $21,5 млн. Ще одним історичним рекордом стала середня ціна експорту малини 3,6 $/кг.
Про це повідомляє east-fruit.com.
«Найімовірніше, ці рекорди буде побито вже за підсумками вересня 2021 року. Саме на вересень зазвичай припадає пік експорту цього продукту з України. Крім того, ціни на заморожену малину на світовому ринку у вересні продовжували зростати, як і попит на цю ягоду, а ягідники України цього місяця зазвичай активно прибирають і переробляють ремонтантні сорти малини», — йдеться в повідомленні.
Попередній місячний рекорд експорту малини у натуральному вираженні було встановлено у вересні 2020 року, коли з країни вперше було експортовано понад 4 тис. тонн продукції. Відповідно, у серпні 2021 року експорт перевищив попередній рекорд одразу на 44%. Цікаво також подивитися на еволюцію середніх експортних цін на малину за останні роки. Абсолютно безпрецедентний стрибок цін стався на початку сезону 2021/2022 років. Найімовірніше, рекорд ціни на малину знову буде оновлено у вересні 2021 року.
«Світові ціни на продукти харчування в 2021 році оновлюють рекорди, і причини такого драматичного зростання цін на продовольство криються в різкому зростанні світової інфляції за рахунок надмірної емісії всіх ключових валют, у розриві відпрацьованих логістичних ланцюжків, різкому зростанні вартості логістики і навіть у дефіциті, внаслідок ускладнення переміщення некваліфікованої робочої сили між країнами. Однак зростання світових цін на малину стоїть окремо — фактично глобальні ціни на цей продукт зросли сильніше, ніж на будь-який інший продукт харчування», — розповідає Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
За його словами, насправді заморожена малина — це дуже маленький у глобальному масштабі продукт. Міжнародна торгівля замороженою малиною становить менше мільярда доларів або близько 0,05% міжнародної торгівлі продовольством та 0,7% усієї плодоовочевої торгівлі. Її популярність зросла в останні роки саме завдяки її дешевизні, тому сьогоднішнє зростання цін — це наслідок різкого зростання популярності малини, насамперед серед виробників продуктів харчування у різних країнах світу
«Однак головними факторами, які призвели до вибухового зростання цін на цю ягоду, стали повідомлення про проблеми з урожайністю та якістю малини в країні-лідері світового ринку Сербії, які почали надходити вже у червні 2021 року. Світові ціни на заморожену малину почали зростати ще у 2019 році, тому багато країн, у тому числі й Україна, поступово нарощували площі під нею у 2020 році та різко їх розширили вже у 2021 році. Саджанці малини на весну 2022 року також у багатьох країнах уже розкуплено. Тому світ може зіткнутися з черговим витком надвиробництва цієї ягоди», — вважає експерт.
Разом з тим, у 2021 році намітилася тенденція зниження імпорту цієї ягоди до багатьох провідних країн-імпортерів через швидке зростання цін на ягоду. Коли ціни зростають, споживання зазвичай знижується. Так як у світі дуже широкий і зростаючий вибір різних видів ягід, замінити малину виробникам йогуртів, смузі, кондитерських та хлібопекарських виробів є чим. А якщо зростає виробництво і водночас знижується попит, наслідки можуть бути дуже неприємними для цін.
«Вже наступного сезону фермери навряд чи зможуть розраховувати на високий рівень цін на малину. Якщо, звісно, вкотре не втрутиться чинник погоди», — прогнозують аналітики