Продовольча й сільськогосподарська організація ООН (ФАО) прогнозує, що світове виробництво пшениці 2025 року становитиме 795 млн тонн, що відповідає рівню попереднього року, повідомляється у звіті ФАО.
Згідно дослідження, стан посівів озимої пшениці в ключових країнах-виробниках Північної півкулі за останній місяць залишився незмінним.
“У Євросоюзі виробництво пшениці складе 135,5 млн тонн, що на 12% більше, ніж торік, завдяки збільшенню посівних площ і врожайності після погодних умов, які були зафіксовані в 2024 році. Однак дефіцит опадів у східних регіонах створює помірний ризик зниження потенціалу врожайності”, — зазначають аналітики.
В РФ низький рівень вологості ґрунту та скорочення посівів призведуть до зниження врожаю у 2025 році, вважають вони.
“В Україні виробництво пшениці у 2025 році очікується на рівні, нижчому за середній п’ятирічний показник, через наслідки війни, що триває, а посушливі погодні умови зумовлюють очікування помірного зниження врожаю порівняно з попереднім роком”, — зауважили в ФАО.
У США загальне виробництво пшениці, за прогнозами, знизиться у 2025 році через нижчу врожайність, оскільки більша площа посівів озимої пшениці постраждала від посухи порівняно з попереднім роком.
“В Канаді попередні прогнози вказують на розширення посівних площ під пшеницею, зумовлене ціновими факторами. Однак це, ймовірно, буде нівельовано зниженням урожайності, в результаті чого виробництво залишиться практично незмінним порівняно з минулим роком, хоча і перевищить середній п’ятирічний показник”, — додають аналітики.
В Індії, завдяки рекордним посівним площам пшениці, сильним ціновим стимулам і державним субсидіям на сільськогосподарські ресурси, виробництво пшениці зростатиме у 2025 році, причому прогнозується, що воно досягне історичного максимуму — 115,4 млн тонн.
На Близькому Сході та в Північній Африці також очікується зменшення урожаю пшениці у 2025 році через недостатню кількість опадів.
В Аргентині експерти прогнозують загальне збільшення урожаю завдяки зростанню посівних площ.
В Австралії попередній прогноз вказує на помірне зниження виробництва пшениці, але врожай, як і раніше, очікується на рівні понад 30 млн тонн.
ФАО також переглянуло оцінку світового виробництва зернових у 2024 році на 7,1 млн тонн порівняно з березневим показником.
“Світовий обсяг виробництва зернових, який становив 2 849 млн тонн, залишається на 0,3% нижче у річному обчисленні”, – йдеться у звіті.
За прогнозом ФАО, світове споживання зернових у 2024-2025 маркетинговому році становить 2 868 млн тонн, що на 1,3 млн тонн більше, ніж минулого місяця, і на 0,9% вище за рівень 2023-2024 МГ. Перегляд обумовлений підвищенням на 2,7 млн тонн світового прогнозу споживання фуражного зерна з вищим очікуваним споживанням усіх основних фуражних зернових (кукурудзи, ячменю та сорго).
“Це коригування підвищує прогноз споживання фуражного зерна до 1534 млн тонн, що вказує на зростання на 1,1% в порівнянні з минулим сезоном. Навпаки, прогноз світового споживання пшениці, який нині зафіксовано на рівні 795,4 млн тонн, очікується, знизиться трохи нижче рівня попереднього сезону після перегляду у бік зниження на 1,4 млн тонн”, – прогнозують у ФАО.
interfax.com.ua
Україна у березні наростила експорт електроенергії на 131% – до 76,3 тис. МВт*год, імпорт збільшився на 11% – 272,3 тис. МВт*год, повідомив український аналітичний центр у сфері енергетики та клімату DiXi Group з посиланням на ресурс Energy map.
Згідно з його інформацією, половина експорту електроенергії надійшла до Угорщини – 38,1 тис. МВт*год. Ще 17,8 тис. МВт*год, що склало 23% загального експорту, – до Молдови, 11,1 тис. МВт*год (15%) – до Румунії, 8,4 тис. МВт*год (11%) – до Словаччини, 1 тис. МВт*год (1%) – до Польщі.
При цьому зазначається, що в порівнянні з березнем 2024-го експорт впав удвічі – тоді він складав 154,1 тис. МВт*год.
За підрахунками експертів DiXi Group, із 272,3 тис. МВт*год імпорту найбільше надійшло також з Угорщини – 113,8 тис. МВт*год (42%). Ще 52,7 тис. МВт*год (19%) надійшло зі Словаччини, 48,1 тис. МВт*год (18%) – із Польщі, 44,6 тис. МВ*год (16%) – із Румунії, 13,2 тис. МВт*год (5%) – із Молдови.
Порівняно з березнем 2024 року, коли імпорт складав 168,3 тис. МВт*год, його показники у березні 2025-го збільшилися в 1,6 раза.
Збільшення закупівель зафіксовано з майже всіх доступних напрямків (від 4% до 480%), крім Словаччини – обсяг імпорту з цієї країни зменшився на 28%.
Сукупно за березень, обсяг імпорту в майже 4 рази перевищив експорт, зазначає DiXi Group.
Україна у лютому 2025 року порівняно з січнем наростила імпорт електроенергії на 33% – до 244,2 тис. МВт*год та скоротила експорт на 61% – до 33,1 тис. МВт*год.
interfax.com.ua
Уряд змінив правила участі у програмі компенсації 25% вартості (без ПДВ) української сільськогосподарської техніки та обладнання: відтепер скористатися нею зможуть лише агровиробники, зареєстровані в Державному аграрному реєстрі (ДАР). Відповідну постанову сьогодні ухвалив Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства економіки України, яке адмініструє та реалізує програму компенсації. Це один із ключових інструментів політики розвитку виробників «Зроблено в Україні».
«Ці зміни — крок до повної відповідності міжнародним зобов’язанням України в рамках Ukraine Facility. Ми врахували в програмі вимогу, згідно з якою до кінця 2025 року 80% державної підтримки агросектору має надаватись через Державний аграрний реєстр. Це — не лише про цифрову прозорість. Це — про ефективність використання бюджетних коштів, адресну підтримку і, зрештою, — про стимулювання додаткового попиту на продукцію українського машинобудування», — зазначив заступник Міністра економіки України Андрій Телюпа.
Постанова також уточнює вимоги до підтвердження статусу агровиробника: не менше 75% від реалізованої ним продукції за останні 12 звітних податкових періодів мають становити саме сільськогосподарські товари або послуги. Для новостворених підприємств ця вимога розраховується окремо по кожному податковому періоду. Також уточнено перелік звітних документів, які подають виробники техніки: вилучено застарілу форму №1-П та передбачено використання чинної статистичної звітності.
Нагадаємо, в березні учасники програми отримали першу у 2025 році виплату — 126,6 млн грн було перераховано аграріям, які придбали українську техніку у грудні 2024-го та січні 2025-го. Нові заявки — за лютий і березень — зараз опрацьовуються.
За перші три місяці року двічі оновлювався Перелік техніки. Зараз агровиробники можуть вибирати з 11 910 одиниць техніки та обладнання від 144 українських виробників.
Як працює програма
Компенсація 25% надається за сільськогосподарську техніку та обладнання, що містять не менше 60% українських матеріалів та комплектуючих. Для окремих категорій — комбайнів, тракторів, самохідних обприскувачів і зерновозів — діють спеціальні умови.
Агровиробники, щоб скористатися програмою, мають обрати техніку з офіційного Переліку на сайті Мінекономіки, придбати її та подати заявку через уповноважений банк.
Виробники, які бажають включити свою продукцію до Переліку, можуть звернутися до Мінекономіки, подавши відповідну заявку на офіційному сайті.
Програма діє відповідно до постанови КМУ №130 і є одним з інструментів реалізації політики «Зроблено в Україні», спрямованої на підтримку внутрішнього виробництва, локалізацію і розвиток промислового потенціалу.
me.gov.ua