Вже 19 квітня вступають в силу законодавчі новації, спрямовані на гармонізацію українського митного законодавства з Митним кодексом ЄС, і передбачені Законом України № 3926-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу».
Шляхи реалізації зазначених змін закладені у підготовленому Міністерством фінансів України проекті постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092», активну участь у розробці якого брали представники Держмитслужби. Тож керівники профільних департаментів авторизації, адміністративних послуг та контролю, організації виконання митних формальностей, транзитних процедур, контролю та адміністрування платежів, митного аудиту Держмитслужби провели роз’яснювальну нараду для представників митних органів.
Далі в усіх регіонах України розпочнеться активна роз’яснювальна кампанія для представників бізнесу, які впроваджуватимуть нові підходи у своїй діяльності.
Головним чином зміни стосуються запровадження процедур авторизації на окремі види діяльності, контроль за якими здійснюється митними органами, та авторизацій для поміщення товарів у окремі митні режими. Якщо раніше для певних видів діяльності потрібно було отримувати окремі дозволи, то тепер їх замінять авторизації, які підтверджуватимуть відповідність підприємства встановленим критеріям.
Суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності будуть детально поінформовані про запроваджені норми щодо розширення кола складських операцій, які можуть проводитися на митних складах, зменшення вимог до облаштування складських об’єктів при запровадженні європейської норми забезпечення гарантування збереження товарів, а також про поступовий перехід від дозвільної системи до авторизацій.
Важливо, що законодавством передбачено річний перехідний період щодо окремих авторизацій – до 19 квітня 2026 року, протягом якого бізнес матиме можливість адаптуватися до нових правил.
customs.gov.ua
У Києві відбулася зустріч представників Міністерства економіки України за участі Першої віцепрем’єр-міністерки — Міністерки економіки України Юлії Свириденко з делегацією Великою Британії. На заході були присутні: другий постійний заступник секретаря МЗС у справах Співдружності та розвитку Великої Британії (FCDO) Нік Дайнер, Надзвичайний і Повноважний Посол Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Україні Мартін Гарріс, Перший заступник міністра економіки Олексій Соболев та заступники міністра Андрій Телюпа і Тетяна Бережна.
Сторони обговорили подальші плани довгострокової співпраці щодо:
Партнери наголосили, що допомога з відбудови України, лишається для британського уряду пріоритетною, і це найбільша міжнародна програма, яку нині реалізує Сполучене Королівство.
«Підтримка Великої Британії дуже важлива, її ми відчуваємо з перших днів повномасштабної війни. Зараз ми активно співпрацюємо у напрямку довгострокового планування для відновлення України, долучаємо наших партнерів до розробки економічних реформ і проєктів з реконструкції. Сполучене Королівство підтримує Україну у різних галузях — це і допомога МСП, і ініціативи з розширення можливостей жінок на ринку праці, і співробітництво в галузі цифрової торгівлі, що сприяє зміцненню економічних зв’язків між нашими країнами. І звісно ж, ми дуже б хотіли, аби Велика Британія стала лідером з інвестицій в економіку України», — зазначила Перша віцепрем’єр-міністерка — Міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Окремо обговорили можливості із залучення інвестицій, зокрема через приватизацію та державно-приватне партнерство. Юлія Свириденко підкреслила, щоб економіка швидше зростала, потрібно ще більше спростити правила для підприємців і створити нові стимули для бізнесу та інвесторів.
Також Велика Британія консультує Україну щодо розширення програм страхування воєнних ризиків та повернення міжнародних глобальних перестраховиків на наш ринок.
Британська сторона зазначила, що пріоритетними галузями у довгостроковій економічній співпраці є промисловість, енергетика і будівництво. Важливою для пришвидшення інвестицій лишається підготовка якісних інвестиційних проєктів як в публічному, так і приватному секторах.
Партнери також заявили про важливість продовження підтримки проєктів, пов’язаних з людським капіталом. Пріоритетними є розширення прав і можливостей жінок на ринку праці, а також перепідготовка та підвищення кваліфікації ветеранів, внутрішньо переміщених осіб, постраждалих від війни та інших вразливих верств населення.
me.gov.ua
Міністерство економіки України та Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості запускають нову грантову програму для виробників комплектуючих для озброєння та військової техніки.
«Розвиток оборонно-промислового комплексу нині пріоритет всієї держави. Тож Міністерство економіки шукає способи підтримати ОПК в межах програм для цивільних виробників. Минулого року ми розширили програму грантів на переробку і дали можливість користуватися нею й виробникам дронів. Тепер запускаємо окремий напрям для виробників компонентів до озброєння. Підприємства можуть отримати до 8 мільйонів гривень для закупівлі обладнання на умовах співфінансування — 50% покриває держава, а 50% — виробники. Для підприємств в прифронтових регіонах та виробників БПЛА діють окремі умови — грант може покрити до 80%. Підтримка виробників компонентів до озброєння — інвестиція у нашу самодостатність і стійкість», – підкреслила Перша віцепрем’єрка України— Міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Максимальна сума гранта — 8 мільйонів гривень. Фінансування надається на придбання, доставку та монтаж обладнання.
Подаватися можуть і працюючі підприємства, і ті, хто лише планує розпочати виробництво. Головне — щоб проєкт, на який подається грантова заявка, був у сфері переробної промисловості, а саме підприємство відповідало базовим вимогам прозорості, податкової дисципліни та не мало зв’язків з державою-агресором.
«Ми багато працюємо над локалізацією виробництва різних видів озброєння в Україні, зокрема – військових інновацій. Один з найважливіших етапів цього процесу – виробництво комплектуючих до виробів. Мінстратегпром прагне до того, щоб українська зброя мала якнайбільший відсоток компонентів українського виробництва. Локалізація виробництва комплектуючих – частина нашої оборонної стратегії. Тож працюємо над посиленням цього напрямку, у тому числі – над фінансовою підтримкою виробників. Дякую Міністерству економіки за участь у підтримці українських виробників комплектуючих», – зазначив Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін.
Гранти надаються на умовах співфінансування. У стандартному випадку держава покриває 50% вартості проєкту. Для підприємств, що розташовані у прифронтових регіонах або виробляють повітряні та космічні літальні апарати (КВЕД 30.30), державна частка може сягати 80%. Головні умови використання гранту — створення від 5 нових робочих місць та повернення грантових коштів протягом трьох років через сплату податків.
«Для української оборонної екосистеми локалізація компонентів – це питання якості наших виробів і безпеки нашого виробництва. Наші виробники компонентів працюють в надскладних умовах. Наше завдання зараз – допомагати їм створенням нових можливостей підтримки і сервісів. Грантова програма «Зроблено для перемоги» спрямована на заохочення до локалізації виробництва компонентів для ОВТ. Чим більше компонентів українського виробництва матиме наша зброя, тим менше ми будемо залежати від зовнішніх постачальників», – наголосила заступниця Міністра з питань стратегічних галузей промисловості Анна Гвоздяр.
Програма «Зроблено для Перемоги» — це новий напрям у межах державної програми підтримки «Гранти для виробників переробної промисловості». Ця програма є одним із ключових інструментів реалізації політики розвитку виробників «Зроблено в Україні». Її стратегічна мета — змінити структуру економіки, розвиваючи внутрішнє виробництво та збільшуючи частку продукції з високою доданою вартістю. За час дії програми понад 920 підприємств по всій країні отримали кошти інвестицій в обладнання. Загальна сума виплат уже перевищила 4,6 мільярда гривень.
Подати заявку можна через портал «Дія». Алгоритм дій:
me.gov.ua