ДП «Держзовнішінформ» здійснює моніторинг цін на зовнішньому і внутрішньому ринках, згідно з наказом Міністерства розвитку і торгівлі України.               Інформаційно-аналітичні продукти компанії включені Державною податковою службою України до переліку джерел інформації для отримання котирувальних цін.               Нормативно-правові акти

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 01.05.2025

ДАЙДЖЕСТ ВАЖЛИВИХ НОВИН

УКРАЇНА І США ПІДПИСАЛИ УГОДУ ПРО ЕКОНОМІЧНЕ ПАРТНЕРСТВО ТА СТВОРЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ФОНДУ ВІДБУДОВИ

 

 

Вашингтон. 30 квітня 2025. Україна та Сполучені Штати підписали Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови. Фонд стане ключовим інструментом залучення інвестицій у розвиток української економіки та поглиблення стратегічного партнерства між Україною та США. 

Угоду підписали Перша віцепрем’єр-міністерка – Міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент.

Інвестиційний фонд відбудови дозволить забезпечити фінансування критично важливих проєктів у сфері розробки корисних копалин та сприятиме впровадженню інновацій, технологічному розвитку та відновленню.

Угода вигідна для обох держав, адже дозволить залучити додаткові інвестиції, сприятиме розвитку інновацій і впровадженню нових технологій.  США допомагають залучати до відновлення України приватних і публічних інвесторів – іноземні фонди, компанії, уряди держав, які підтримують боротьбу України проти російської агресії. Американські компанії отримають доступ до нових можливостей, які відкриває спільний розвиток природних ресурсів та відновлення України.

«Це рішення — новий етап нашої співпраці зі США. Ми отримуємо не лише інвестиції, а й стратегічного партнера, який працюватиме разом з нами над розвитком економіки, і впровадженням інновацій. Підписання угоди — це результат тривалих перемовин. Я вдячна переговорним командам за професійну роботу та зусилля. Завдяки злагодженій роботі обох команд ми напрацювали взаємовигідну для обох держав угоду. Угода, в якій США відзначають своє прагнення сприяти досягненню довгострокового миру в Україні і визнають вклад, який Україна зробила у глобальну безпеку», — зазначила Юлія Свириденко. 

 

 

Ключові гарантії для України:

  • Відповідність Конституції та курсу на ЄС. Угода узгоджується з чинним законодавством і міжнародними зобов’язаннями України.
  • Повний контроль над ресурсами. Усі надра, територіальні води та ресурси залишаються у власності України. Лише Україна визначає умови та місця видобутку.
  • Збереження державної власності. Державні компанії залишаються у власності України. Угода не впливає на приватизаційні процеси.
  • Оптимальні законодавчі зміни. Для функціонування Фонду потрібні лише обмежені зміни до Бюджетного кодексу України. Сама Угода підлягатиме ратифікації Верховною Радою.

Як працюватиме Фонд:

  • Угода зосереджується на майбутній, а не минулій військовій допомозі США.
  • Україна спрямовує до Фонду 50% майбутніх доходів від нової ренти на нові ліцензії на нові ділянки (у сфері критичної сировини, нафти й газу). Доходи від уже чинних проєктів або заплановані у бюджеті надходження не включаються до Фонду.
  • Кошти Фонду інвестуються виключно в Україну — у видобувні проєкти або відбудову інфраструктури.
  • Перші 10 років прибутки не розподіляються, а повністю реінвестуються в українську економіку. Потім — можуть бути розподілені між партнерами.
  • Управління Фондом здійснюється на паритетних засадах між Україною та США.
  • США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології в українську економіку.  Фонд підтримується урядом США через агентство DFC, яке допомагатиме залучати інвестиції та технології від фондів і компаній як у США, так і у ЄС та інших країнах, що підтримують боротьбу України проти ворога. Передача технологій – важлива складова Угоди, адже Україні потрібні не лише інвестиції, але й інновації.
  • Угода надає податкові гарантії. Доходи і внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні.

 

me.gov.ua

 

В Україні з 1 травня бензин має містити не менше 5% рідких біокомпонентів

 

Із 1 травня бензини в Україні мають містити не менше 5% рідких біокомпонентів.

Відповідна норма передбачена законом “Про внесення змін до деяких законів України щодо обов’язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту”, повідомляє Укрінформ.

Згідно з документом, із 1 травня 2025 року обов’язковий компонент біопалива у бензинах має складати не менше 5%. Йдеться про використання біобутанолу, біогазу, біодизелю, біоетанолу, біоводню тощо. Винятком є бензини із октановим числом 98 і вище, пальне для потреб Міністерства оборони та для створення мінімальних запасів нафти і нафтопродуктів.

Змішування бензинів із біокомпонентами може здійснюватись лише у місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі, де загальна місткість резервуарів для зберігання пального становить не менше 1500 кубометрів.

Із 1 червня 2025 року біопаливо, що враховується для дотримання нормативно визначеної обов’язкової його частки у бензинах, має відповідати критеріям сталості.

Як повідомлялося, із 1 вересня 2024 року розпочався перехідний етап підвищення акцизів на пальне. До 1 січня 2028 року акциз на бензин становитиме 359 євро за 1000 л, на дизельне пальне – 330 євро за 1000 л, на скраплений газ – 250 євро за 1000 літрів.

 

www.ukrinform.ua

 

ENTSO-E збільшила ліміт експорту електроенергії з України до країн ЄС

 

Європейська мережа операторів системи передачі електроенергії ENTSO-E збільшила максимально допустиму спроможність України та Молдови для експорту електроенергії на 100 МВт – до 650 МВт.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє міністр енергетики Герман Галущенко у Фейсбуці.

“Максимальна потужність експорту електроенергії з України та Молдови до країн ЄС збільшена до 650 МВт. Із березня 2024 року і дотепер максимальна потужність експорту електроенергії з України та Молдови була визначена на рівні 550 МВт”, – написав міністр.

Він зауважив, що Україна здійснює торгівлю електроенергією з усіма сусідніми європейськими країнами – Словаччиною, Румунією, Угорщиною, Польщею та Молдовою. При цьому щовесни обсяги експорту зростають, а імпорт – зменшується.

“Збільшення максимальної потужності експорту позитивне для України – і як додаткова можливість балансування енергосистеми без обмежень генерації, і як інструмент отримання додаткового прибутку від зовнішньої торгівлі та наповнення державного бюджету”, – прокоментував Галущенко.

Як повідомлялося, у березні порівняно із лютим Україна збільшила імпорт електроенергії на 11% – до 272,3 тис. МВт-год. Експорт збільшився у 2,3 раза – до 76,3 тис. МВт-год.

Україна у 2024 році порівняно із 2023 роком збільшила імпорт електроенергії у 5,5 раза – до 4,437 млн МВт-год. Експорт зменшився на 5% – до 348,5 тис. МВт-год.

 

ukrinform.ua