ДП «Держзовнішінформ» здійснює моніторинг цін на зовнішньому і внутрішньому ринках, згідно з наказом Міністерства розвитку і торгівлі України.               Інформаційно-аналітичні продукти компанії включені Державною податковою службою України до переліку джерел інформації для отримання котирувальних цін.               Нормативно-правові акти

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою

«Трансфертне ціноутворення: подолання ризиків»

Про конференцію

27 березня у Києві у конференц­залі IQ Business Center відбулася VI міжнародна конференція “Трансфертне ціноутворення: подолання ризиків”, організаторами якої стали Державне підприємство “Держзовнішінформ” (ДЗІ) та міжнародна компанія Crowe LF Ukraine.

Партнерами заходу були провідне незалежне цінове агентство Argus та аудиторська компанія Аudit­Іnvest.

Цього року конференція зібрала понад 150 учасників, які представляли вітчизняні та міжнародні аудиторські, юридичні, консалтингові компанії, галузеві організації, профільні відомства та фінансові установи.

Конференцію відкрив директор ДП “Держзовнішінформ” Богдан Дубас і наголосив, що ДЗІ вже шостий рік поспіль створює професійний майданчик для виступів і дискусій представників влади та бізнесу, на якому порушуються актуальні теми з трансфертного ціноутворення, обговорюються новації у законодавстві й останні тенденції на світових ринках.

З вітальним словом до присутніх звернулася Ніна Южаніна, голова Комітету з питань податкової та митної політики Верховної Ради України, яка озвучила свою позицію щодо подальшого розвитку законодавчої бази в сфері трансфертного ціноутворення в Україні та зауважила, що ця тема є важливою як для податківців, так і для представників бізнесу: “Два з половиною роки тому ми почали говорити про це з висококваліфікованими спеціалістами й вносити відповідні зміни до законодавства в цій частині, але не всі розуміли, як далі рухатися”.

Народний депутат зазначила, що економіка країни пройшла складний шлях, і зараз є надія на позитивні зміни у сфері трансфертного ціноутворення: ключові принципи роботи вже затверджено, й тепер парламентарі відшліфовують технічні питання.

Також Ніна Южаніна наголосила, що в результаті співпраці профільного Комітету ВР із Міністерством фінансів України було ратифіковано Багато­сторонню конвенцію щодо виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з­під оподаткування MLI з Організацією економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР): “Ми підписали Конвенцію, і тепер нам потрібно знаходити порозуміння між владою та бізнесом шляхом укладання договорів за повідомленням контролювального органу й обговорення специфічних операцій до початку перевірки, аби не допустити штрафних санкцій та конфліктів із платниками податків”.

Структуру заходу було розподілено на чотири тематичні сесії:

  • Актуальні роз’яснення новацій із перших рук
  • Міжнародні аспекти. ТЦУ та план ВЕPS: точки перетину
  • Звіт і документація з ТЦУ. Приклади та рекомендації
  • Судові справи з ТЦУ на практиці.

Згідно з порядком денним, виступи розпочав начальник управління перевірок трансфертного ціноутворення ДФС України В’ячеслав Кругляк, який зауважив, що посадовці ДФС завжди йдуть назустріч платникам податків і готові розглядати окремі випадки індивідуально, щоб фінанси залишалися в країні: “Під час аналізу платників податку та з року в рік зрозуміло, що це практично одні й ті самі компанії: великі платники податків, члени міжнародних та вітчизняних груп компаній, діяльність яких фактично формує державний бюджет. І, безумовно, увага контролювального органу зосереджена на тому, щоб податки об’єкта оподаткування, який працює в Україні, залишалися саме в країні”.

Окрім того, В’ячеслав Кругляк підкреслив, що податківці постійно вчаться новим методикам і готові до новацій, які запроваджує парламент.

Начальник управління методології податку на прибуток підприємств ДФС України Олексій Задорожний розкрив одну з найактуальніших тем сьогодення й розказав про річну фінансову звітність та податкові різниці, які виникають під час здійснення операцій із низькоподатковими юрисдикціями або організаційними формами та коригування фінансового результату. Він зауважив, що трансфертне ціноутворення в Україні діє для податку на прибуток підприємств. Основні коригування – щодо фінансових операцій, а саме збільшення фінансового результату в експортних або імпортних операціях до рівня принципу “витягнутої руки”. Коригування фінансових операцій здійснюється за підсумками року, й ті платники, які будуть використовувати у 2019 році квартальний період, відповідні коригування не робитимуть.

Також Олексій Задорожний наголосив на важливості виконання звітів у відповідні терміни: “За підсумками 2018 року платники податку вже мали прозвітуватися до 1 березня 2019­го. Але для компаній ще є час самостійно виправити звіт і скоригувати до рівня “витягнутої руки” в рамках ТЦУ без штрафу, і цей термін триватиме до 1 жовтня. Далі вже буде штрафна санкція”.

Про перелік низькоподаткових юрисдикцій, зміни у Податковому кодексі, податкові наслідки та використання переліку організаційно­правових форм розповіла партнер з трансфертного ціноутворення компанії “Аудит­Інвест” Євгенія Абросимова: “За оперативними даними, сьогодні перевірок щодо ТЦУ всього 75%. І ймовірність потрапити у дану категорію перевірки дуже низька – менша за 5%. Практика показує, що перевірка малобюджетних операцій, а саме податкових коригувань доданої вартості, набагато вища. Тому компаніям потрібно бути готовими, що контролювальні органи можуть вимагати документацію стосовно саме таких операцій”.

Радник міністра фінансів України Євген Козлов говорив про антиофшорний законопроект України (BEPS), зокрема про основні положення законопроекту, міжнародні стандарти й обсяги документації, а також про визначення пов’язаних осіб: підвищення порогу (25%) та розширення кола осіб за критеріями заборгованості й суми витрат на адресу одного контрагента.

Євген Коз­лов розповів про розширення кола застосування правил ТЦУ через “конструктивні дивіденди”, які сплачуються резидентом на користь нерезидента, що включені до доходів нерезидентів із джерелом походження з України та підлягають оподаткуванню відповідно до положень п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України: “До дивідендів прирівнюється перевищення суми відсотків, роялті, платежів за цінні папери на користь пов’язаної особи, що перевищує суму, визначену за принципом “витягнутої руки”. А також перевищення вартості товарів і послуг над вартістю, визначеною за принципом “витягнутої руки”.

Директор АФ “Сайвена­Аудит”, керівник робочої групи з ТЦУ в Громадській раді при ДФС України Олена Жукова проаналізувала ТЦУ через призму BEPS та наголосила на тому, чого чекати платникам податків від цих операцій. Так, наприклад, за неподання документації (для всіх міжнародних груп) протягом 60 днів, яку вимагає контролювальний орган, передбачається стягнення штрафу в розмірі 300 прожиткових мінімумів.

Про впровадження Country­by­Country Repor­ting (звіт по країнах Євро­пи) та практичні наслідки для українських компаній розповів партнер Crowe LF Ukraine Рустам Вахітов.

Під час конференції міжнародним досвідом із питань трансфертного ціноутворення поділилися партнер Crowe Valente Федеріко Вінсенті з Італії та юрист із практики корпоративного права Crowe UAE Анастасія Ковтун з ОАЕ. Вони говорили про запобігання та розв’язання питань подвійного оподаткування, попередні угоди про ціноутворення та угоди досягнення взаємної домовленості в країнах Європейського Союзу. Окрім того, експерти дали практичні уроки для українських компаній. Вони проаналізували практику застосування для методів рентабельності через Настанови ОЕСР з ТЦУ та трансформацію діяльності компаній в низькоподаткових юрисдикціях.

Партнер аудиторської фірми Crowe Audit and Accounting Ukraine LLC Ольга Богданова в своєму виступі зосередилася на практичних рекомендаціях для обґрунтування ТЦУ за конкретними операціями, а саме: при імпорті, експорті, при продажі корпоративних прав, транспортно­експедиційних послуг, ІТ­послуг. Зокрема, вона зупинилася на господарських операціях, які з 1 січня 2018 року здійснюються між нерезидентами та їхніми постійними представництвами в Україні та визнаються контрольованими й мають бути відображені у звіті про контрольовані операції вже за 2018 рік за умови, що їхній обсяг перевищує 10 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний звітний рік. Відповідні зміни внесено до підпунктів 39.2.1.1, 39.2.1.4 та 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України. Водночас, на відміну від інших платників податку, які здійснюють контрольовані операції, для постійного представництва нерезидента не встановлено критерій щодо обсягу отриманого річного доходу 150 млн грн за відповідний податковий (звітний) рік для визнання господарських операцій контрольованими.

Також Ольга Богданова розповіла про першу подачу звіту, підготовку документації та про те, на які компанії поширюється звітність із ТЦУ.

Директор з досліджень ціноутворення та логістики Міжнародного цінового агентства Argus Кирило Портнов зупинився на тонкощах діяльності своєї компанії у рамках законодавства про трансфертне ціноутворення та про послуги, які надає агентство Argus: публікує котирування, індекси й іншу цінову інформацію, статистичні дані, аналітичні матеріали та новини. Агентство висвітлює світові товарно­сировинні ринки: нафти, нафтопродуктів, природного газу, електроенергії, вугілля, металів, квот на викиди, біопалива, продуктів нафтохімії, мінеральних добрив і транспортування цих товарів.

Окрім того, доповідач повідомив, що Argus має 21 офіс по всьому світу, зокрема в Лондоні, Х’юстоні, Вашингтоні, Нью­Йорку, Калгарі, Сінгапурі, Дубаї, Пекіні, Токіо, Сіднеї, Москві, Києві та інших великих центрах.

Керівник групи трансфертного ціноутворення КПМГ в Україні Микола Мішин розповів про тактику виграшу, коли податкова бажає отримати інформацію щодо контрольованих операцій. У своїй доповіді він озвучив три основні позиції для представників компаній, у яких ДФС зробила запит та чекає на відповідь: знання своїх прав та обов’язків як платника податків, готовність до запиту від контролювальних органів і завжди надавати відповідь, навіть якщо вона документально не підкріплена.

Партнер Crowe LF Ukraine Віталій Смердов розказав про практичну діяльність Мі­ністерства фінансів України та Державної фіскальної служби України щодо застосування ТЦУ через призму ділового листування між контролювальними органами та компаніями, які працюють у сфері трансфертного ціноутворення.

У рамках останньої сесії з судових справ із ТЦУ керівник практики митного права та трансфертного ціноутворення “КМ Партнери”, к. е. н. Іван Шинкаренко зробив акцент на супроводі перевірок та спорів із ТЦУ та пояснив аргументи захисту платників податку у спірних ситуаціях.

У рамках конференції з трансфертного ціноутворення аудиторська фірма “Сайвена­Аудит” відзначила 20 років успішної діяльності на ринку України. Організатор заходу ДП “Держзовніш­інформ” привітав компанію з ювілеєм та побажав стабільності, процвітання, професійних досягнень і злагодженої роботи.

Учасники конференції зазначили, що завдяки високому професіоналізму спікерів у поєднанні з чіткою організаційною складовою ДП “Держзовнішінформ” було досягнуто головної мети – створення динамічної дискусійної платформи між представниками влади та бізнесу в обговоренні важливих питань із ТЦУ.

Програма

  • Початок
  • Сесія 1
  • Сесія 2
  • Практична сесія 3
  • Практична сесія 4
  • Початок

    9:00 – 9:30
    Реєстрація. Вітальна кава
    9:30 – 10:00
    Урочисте привітання учасників конференції
    Ніна Южаніна

    Голова Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики

    Богдан Дубас

    директор ДП «Держзовнішінформ»

  • Сесія 1

    10:00 – 11:30
    Актуальні роз’яснення новацій з перших рук
    10:00 – 10:20
    Податковий контроль за трансфертним ціноутворенням – підсумки 2018 року. Спірні питання оцінки ризиків. Актуальні аспекти змін до законодавства.

    В'ячеслав Кругляк, начальник управління перевірок трансфертного ціноутворення Державної фіскальної служби України

    10:20 – 10:40
    Річна фінансова звітність та податкові різниці, які виникають при здійсненні операцій з низькоподатковими юрисдикціями/ організаційними формами. Процедура обгрунтування за ТЦУ / коригування фінрезультату.

    Олексій Задорожний, начальник управління методології податку на прибуток підприємств Державної фіскальної служби України

    10:40 – 11:00
    Перелік низькоподаткових юрисдикцій та організаційно-правових форм. Податкові наслідки для 2018-2019 рр. Практика застосування.

    Євгенія Абросимова, партнер з трансфертного ціноутворення компанії «Аудит-Інвест»

    11:00 – 11:20
    Роз’яснювальна практика Мінфіну та ДФСУ щодо застосування ТЦУ. Бонуси, прощення боргу, розподіл дивідендів, платежі третім особам тощо.

    Віталій Смердов, партнер Crowe LF Ukraine

    11:20 – 11:30
    Відповіді на питання
    11:30 – 11:55
    Кава-брейк
  • Сесія 2

    11:55 – 13:35
    Міжнародні аспекти. ТЦУ та план ВЕPS - точки перетину.
    11:55 – 12:15
    Антиофшорний законопроект (ВЕPS) - мастер-файл і звітність по країнах: хто має подавати, вимоги до подачі і обсягу документації. Визначення пов’язаних осіб: підвищення порогу (25%) та розширення кола осіб за критеріями заборгованості та суми витрат на адресу одного контрагента. Розширення кола застосування правил ТЦУ через «конструктивні дивіденди». Розширення кола постійних представництв.

    Євген Козлов, радник Міністра фінансів, Офіс підтримки реформ Міністерства фінансів

    12:15 – 12:35
    ТЦУ через призму BEPS: чого чекати платникам податків.

    Олена Жукова, директор АФ «Сайвена-Аудит» Керівник робочої групи з ТЦУ в Громадській раді при ДФС України

    12:35 – 12:55
    Впровадження Country-by-Country Reporting (звіт по країнах Європи). Практичні наслідки для українських компаній.

    Рустам Вахітов, партнер Crowe LF Ukraine

    12:55 – 13:20
    Запобігання та вирішення питань подвійного оподаткування: попередня угода про ціноутворення та угода досягнення взаємної домовленості в країнах ЄС. Уроки для українських компаній. Настанови ОЕСР з ТЦУ: практика застосування для методів рентабельності.

    Федеріко Вінсенті, ILM Tax & Transfer Pricing, Crowe Valente, Італія

    13:20 – 13:35
    Відповіді на питання
    13:35 – 14:20
    Обід
  • Практична сесія 3

    14:20 – 16:10
    Звіт і документація з ТЦУ. Приклади та рекомендації.
    14:20 – 14:40
    Практичні рекомендації для обгрунтування ТЦУ за конкретними операціями: імпорт, експорт (питання перехідних запасів), продаж корпоративних прав, транспортно-експедиційні послуги, ІТ послуги.

    Ольга Богданова, партнер аудиторської фірми Crowe Audit and Accounting Ukraine LLC

    14:40 – 15:00
    Діяльність цінового агентства Аргус в рамках законодавства про трансфертне ціноутворення.

    Кирило Портнов, директор з досліджень: ціноутворення та логістика, міжнародне цінове агентство Argus

    15:00 – 15:25
    Податкова бажає отримати інформацію щодо контрольованих операцій. Тактика виграшу.

    Микола Мішин, керівник Групи трансфертного ціноутворення КПМГ в Україні

    15:25 – 15:45
    Представництва нерезидентів: перша подача звіту та підготовка документації. На що звернути увагу, з якими видами діяльності проводити порівняння. На кого поширюється звітність. Некомерційні представництва.

    Дмитро Михайленко, керуючий партнер юридичної фірми Crowe LF Ukraine

    15:45 – 16:10
    Відповіді на питання
    16:10 – 16:30
    Кава-брейк
  • Практична сесія 4

    16:30 – 18:00
    Судові справи з ТЦУ на практиці.
    16:30-16:55
    Позиція Державної фіскальної служби у спорах з платниками податків з актуальних питань

    Дмитро Павлович, начальник відділу узагальнення судової практики Департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження ДФС України

    16:55-17:15
    Огляд судової практики з питань ТЦУ.

    Наталія Блажівська, Президент International Fiscal Association Ukraine (IFA Ukraine), суддя

    17:15-17:35
    Супровід перевірок та спорів щодо трансфертного ціноутворення. Аргументи захисту платників податків у спорах і перевірках із ТЦУ

    Іван Шинкаренко, к.е.н, партнер, керівник практики митного права і трансфертного ціноутворення КМ Партнери

    17:35-18:00
    Відповіді на питання

    Підведення підсумків