Після підняття граничних цін продажу, а також складного періоду в електроенергетичній системі України у перші 2 літні місяці спостерігалась загальна висхідна тенденція цінових показників на сегментах ринку електричної енергії. На ринку «на добу наперед» (РДН) в торгівельній зоні Об’єднаної енергетичної системи України (ОЕС) місячна середньозважена ціна зросла, як у червні порівняно з травнем, так і у липні порівняно з червнем. Середньозважена ціна на ринку РДН зросла у липні 2024 року більш ніж на 10% порівняно до червня. За даними АТ «Оператор ринку» попит на РДН знизився орієнтовно на 9%, а пропозиція знизилась на більш ніж 5%. Середньозважена ціна на внутрішньодобовому ринку (ВДР) у липні 2024 року також зросла приблизно на 2%, попит на ВДР впав більш ніж на 18%, а пропозиція знизилась майже на 3%.
На ринку двосторонніх договорів (РДД) у частині торгів на ТОВ «Українська енергетична біржа» (УЕБ) після значного зростання ціни у червні 2024 року порівняно із травнем, у липні цінова ситуація стабілізувалась. Ціновий індекс електричної енергії ринку двосторонніх договорів базового навантаження УЕБ у травні 2024 року становив 3 304,8 грн/МВт·гoд, у червні 2024-го – 5 484,3 грн/МВт·гoд, у липні 2024-го – 5 353,1 грн/МВт·гoд. Обсяг торгів РДД УЕБ у травні становив 1,432 млн МВт·гoд, у червні – 0,99 млн МВт·гoд, у липні – 1,116 млн МВт·гoд.
Після проходження пікових навантажень на електроенергетичну систему у червні-липні через аномальну спеку, наприкінці липня – початку серпня ситуація в енергосистемі дещо покращилась. Цьому сприяли зниження температури та вихід з ремонту атомних енергоблоків, що були на плановому технічному обслуговуванні. Тим не менш, Україна продовжувала активний імпорт електричної енергії, як у червні так і у липні 2024 року.
За аналітичними даними, імпорт у липні дещо знизився, орієнтовно на 2%, та все ще залишався суттєвим. У серпні, за відсутності нових атак на енергосистему та нижчих середньо температурних показників, баланс електроенергетичного комплексу має поступово покращуватись. Щодо цін на ринку електричної енергії, то їх зниження за результатами серпня менш вірогідне, за умови відсутності форс-мажорних обставин очікується збереження цінового рівня липневих показників на ринках електричної енергії із незначними коливаннями як у бік збільшення так і зменшення.
Максим Надтока,
залучений експерт