Опубліковано 08.05.2019

За участі Мінекономорозвитку та ДП «Держзовнішінформ» розроблено формульний підхід щодо ціноутворення для державних закупівель природного газу

При застосуванні формульного ціноутворення постачальники не матимуть підстав демпінгувати та пропонувати занижену чи завищену ціну на аукціоні, оскільки  підвищення буде залежати від реальних змін ціни на ринку.

До Міністерства економічного розвитку і торгівлі України надходили численні звернення суб’єктів публічних закупівель щодо необхідності внесення змін до договорів, укладених за результатами проведених процедур закупівель, у зв’язку з постійним коливанням ціни на ринку природного газу.

З метою вирішення проблемних питань щодо підвищення ціни на природний газ, у договорах про закупівлю Мінекономрозвитку згідно наказу від 18.07.2018 № 980 було створено Міжвідомчу робочу групу до складу якої увійшли: Мінекономрозвитку, ДП «Держзовнішінформ» (за участі керівника відділу досліджень ринків та енергетики, Васюника Любомира Івановича), Антимонопольний комітет України, НАК «Нафтогаз України», ПАТ «Укргазвидобування», ПАТ «Укрпошта», Київська школа економіки, Торгово-промислова палата України. Керівник Відділу досліджень ринків газу та енергетики Любомир Васюник був включений у склад Міжвідомчої робочої групи Наказом Мінекономрозвитку від 18 липня 2018 року N 980  «Про утворення робочої групи щодо вирішення проблемних питань, пов’язаних з необґрунтованим підвищенням ціни на природний газ у договорах про закупівлю».  Контроль за виконанням цього наказу покладений на першого заступника Міністра Нефьодова М. Є. Наказ Мінекономрозвитку від 18 липня 2018 року N 980 вийшов за підписом Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра Мінекономрозвитку,  С. І. Кубіва.

Міжвідомчою робочою групою було вивчення питання, що впливає на зміну ціни на ринку природного газу, як суб’єкти сфери публічних закупівель змінюють ціни в укладених договорах за результатами проведених процедур закупівель та запропоновано оптимальних підхід до порядку зміни ціни в договорах за умови волатильності ринку природного газу.

Через дію законодавчих обмежень, які не дозволяють для публічних закупівель використовувати ф’ючерсні контракти, майже неможливо врахувати сезонні коливання на ринку природного газу, як це відбувається на світовому ринку. Крім того, ціна на газ протягом останніх десятиліть стає дедалі більш вола тильною, що суттєво обмежує можливості прогнозування в рамках лінійних моделей, а у багатьох постачальників та замовників може бракувати об’єктивних можливостей використовувати більш складні моделі для врахування усіх потенційних ризиків.

За таких умов об’єктивно виникла потреба в укладанні додаткових угод для коригування ціни. При цьому, визначення нової ціни може бути врегульовано за допомогою формули, яка враховуватиме коливання офіційного курсу НБУ гривні відносно, наприклад, євро та ціни на європейських хабах, наприклад NCG.

Також формула може враховуватиме котирування на природний газ на Українській енергетичній біржі, але з обмеженням ваги цих котирувань відповідною долею відкритого ринку природного газу в Україні (наразі запропоновано використовувати 5%).

У свою чергу, міжвідомчою робочою групою проведено наради, на яких було напрацьовано механізм ціноутворення на природний газ, що передбачає використання наступної формули:

 

CP = РCP x Kc / Kb + (Avg NCG – NCG bas) x CV x Kc x 0,95 x 1,2 + (Avg UEEx – UEEx bas) x 0,05

де:

 

CP – уточнена ціна у гривнях за 1000 м3 природного газу (з ПДВ);

PCP – попередня ціна у гривнях за 1000 м3 природного газу (з ПДВ);

Kc – середнє арифметичне офіційного курсу НБУ гривні щодо євро за п’ять попередніх банківських днів до дня уточнення ціни;

Kb – офіційний курс НБУ гривні щодо євро в день попереднього уточнення ціни (укладення договору);

Avg NCG – середнє арифметичне щоденних котирувань NCG Month+1 за 20 попередніх біржових днів до дня уточнення ціни;

 

Розрахунок Avg NCG:

 

Avg NCG = (NCGnew-1+ … + NCGnew-20) / 20,

де NCGnew-1– котирування NCG Month+1 в попередній біржовий день до дня уточнення ціни, євро за МВт-год,

NCGnew-20 – котирування NCG Month+1 в день за 20 днів до дня уточнення ціни, євро за МВт-год;

NCG bas – котирування NCG Month+1 в день попереднього уточнення ціни (укладення договору), євро за МВт-год.

Для використання  котирувань  на  хабі  NCG  замовники  можуть  обрати наступні інформаційні джерела: біржова платформа PEGAS (загальноєвропейська платформа для торгівлі газом) або дані міжнародних агенцій Argus, Bloomberg, ICIS, Platts, Thomson Reuters.

CV – коефіцієнт теплотворності природного газу який відображає співвідношення одиниць енергії (МВт·год) та об’єму (1000 куб. метрів) і визначається відповідно до інформації, наведеної на офіційному веб-сайті оператора газотранспортної системи Словаччини компанії “Eustream, a. s.”, значення на дату уточнення ціни – за даними Eustream Budince point (Measured value).

Avg UEEx – середньозважена ціна на· природний газ Української енергетичної біржі на ресурс місяця початку поставки природного газу, на який уточняється ціна,  в попередній біржовий день до дня уточнення ціни (з ПДВ);

UEEx bas – середньозважена ціна на природний газ Української енергетичної біржі на ресурс поточного місяця (з ПДВ) на день попереднього уточнення ціни (укладення договору).

Важливий результат. Мінекономрозвитку  рекомендує використовувати формульне ціноутворення для державних закупівель природного газу Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.

Лист

Так, при застосуванні формульного ціноутворення постачальники не матимуть підстав демпінгувати та пропонувати занижену чи завищену ціну на аукціоні, оскільки  підвищення буде залежати від реальних змін ціни на ринку.

Отже, завдяки використанню наведеного порядку зміни ціни замовник отримає проведення аукціону із реальною ціною на газ та прозору зміну ціни за умов волатильності ринку.

З огляду на викладене, рекомендується замовникам у разі здійснення закупівлі природного газу зазначати порядок зміни істотних умов в проекті договору та договорі про закупівлю з використанням механізму ціноутворення на природний газ у вигляді вищенаведеної формули.

Міжвідомчою робочою групою вирішено, що інформація про котирування, може надаватися суб’єктами, як безпосередньо міжнародними агентствами так і наприклад ДП «Держзовнішінформ» (силами Відділу досліджень ринків газу та енергетики).

Координати Відділ досліджень ринків газу та енергетики

ДП «Держзовнішінформ»:

03150, м. Київ, вул. Загородня, 15, 4-й поверх
Тел. +38 (044) 390-50-74
Факс: + 38 (044) 528-91-56

e-mail: vli@dzi.gov.ua

Керівник відділу:
Васюник Любомир Іванович
vli@dzi.gov.ua

Поставити запитання