Великі ідеї для вашого бізнесу
вул. Загородня, 15
м. Київ, Україна, 03150
0 800 30-50-74

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 21.05.2020

Біогазові перспективи України

Біогазові технології для виробництва електроенергії динамічно розвиваються в світі і їхня сумарна встановлена електрична потужність в 2018 р. склала біля 18 ГВт.

Про біогазові песпективи України на сайті GreenPost пише Георгій Гелетуха, голова правління Біоенергетичної асоціації України, член правління громадської спілки Global 100 RE Ukraine.

Випереджаючими темпами в світі розвивається виробництво і споживання біометану – біогазу, доведеного до якості природного газу. В 2019 світове виробництво біометану перевищило млрд м3/рік з середнім темпом зростання 13%/рік.

Потенціал виробництва біогазу в 2018 році в Україні оцінювався у 7,8 млрд м3 СН4 на рік. Це близько 25% споживання природного газу. Проте цей потенціал практично не використовується. На початок 2020 року в країні експлуатувалося всього 170 МВт електростанцій на біомасі і біогазі. З них 83,9 МВт на біомасі, 86,1 МВт на біогазі. Це склало 2,7% від усіх потужностей на ВДЕ без великої гідроенергетики.

На жаль, можна констатувати, що «Національний план дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року» в частині введення електрогенеруючих потужностей на біомасі і біогазі провалено – замість нинішніх 170 МВт планувалося мати 950 МВт (660 МВт на біомасі і 290 МВт на біогазі).

Про переваги біогазу

Біогазові установки це, в значній мірі, підприємства з переробки сільськогосподарських, промислових та муніципальних відходів. Їхній розвиток – це питання санітарної і техногенної безпеки.

Також це важлива складова циркулярної економіки і сталого розвитку, потужний чинник скорочення викидів парникових газів. При сумарній виробці біогазовими установками електроенергії на 247,4 млн кВт∙год в 2019 р., скорочення викидів парникових газів склало понад 300 тис т СО2 екв./рік.

Ще одна перевага електростанцій на біомасі та біогазі – створення великої кількості нових робочих місць та розвиток місцевої економіки як додаткових джерел надходжень для місцевих бюджетів. Саме біоенергетика створює найбільшу кількість робочих місць на 1 МВт∙год виробленої електроенергії з ВДЕ, в тому числі значну частину з них в суміжних областях (заготівля сировини і біопалива, машинобудування, логістика).

Особливу актуальність біогазові і біоенергетичні технології набувають в період засухи і масових пожеж, які ми спостерігаємо в цьому році, оскільки використовують в якості сировини і палива, якраз ті лісові та аграрні відходи і залишки, які призводять до масових пожеж.

Біогазові технології є також одними з найбільш раціональних способів переробки сільськогосподарських відходів в органічні добрива. Обсяги внесення органічних добрив в Україні зменшилися в понад 20 разів: з 6,21 т/га в 1990 р. до 0,28 т/га в 2018 р.

Внесення на поля збродженої органіки з відходів і залишків сільськогосподарського виробництва, харчової промисловості дозволило б компенсувати зменшення внесення гною внаслідок падіння поголів’я тварин в Україні.

Як біогазу вижити в нинішніх умовах

Всі загальні проблеми неплатежів в секторі ВДЕ в рівній мірі відносяться і до біогазу. Більше того, проєкти на біогазі і біомасі, на відміну від безкоштовних вітру, сонця і гідроресурсів, мають сплачувати за сировину і паливо. Тому в умовах суттєвих затримок з розрахунками за зеленим тарифом біоенергетичні проєкти не здатні не тільки обслуговувати кредити, а й закуповувати необхідну сировину і паливо. Це ставить їх на межу закриття.

Ситуація в біогазовому секторі критична. Адже більшість біогазових станцій працюють, в першу чергу, як очисні споруди і мають функціонувати в режимі 24/7/365. Жом, барда, послід, гній, активний мул з очисних споруд, тверді побутові відходи, стічні води є відходами виробництва та споживання. Їхня переробка – це питання екологічної безпеки.

Уявіть собі зупинку очисних споруд на каналізаційних стоках Києва. Практично те саме відбудеться при зупинці біогазових станцій. Закінчиться така зупинка перекритими дорогами, протестами місцевого населення і новими епідеміями. А до цього все йде, оскільки з такими низькими платежами, як протягом останніх трьох місяців, операційну діяльність біогазові станції вести не можуть.

Вважаємо за необхідне врахування цього факту для забезпечення стабільної оплати «Гарантованим покупцем» електроенергії від різних об’єктів на ВДЕ.

Як запустити біометан

В Біоенергетичній асоціації України розроблено проєкт закону щодо стимулювання розвитку виробництва і споживання біометану.

В ньому:

  • вводиться визначення терміну «біометан» – біометаном вважається біогаз, що за своїми фізико-технічними характеристиками відповідає стандартам на природний газ для подачі до газотранспортної та газорозподільної системи або для використання в якості моторного палива;
  • створюється державний реєстр для обліку виробництва і споживання біометану;
  • встановлюється зелений тариф на електроенергію з біометану на тому ж рівні, що для електроенергії з біогазу: 0,124 євро за кВт∙год;

Підсумовуючи: Україна, з її потужним аграрним сектором, має чудові передумови для розвитку біогазових та інших біоенергетичних технологій. Проте, якщо не вивести цю галузь зі штучної кризи, в якій вона зараз знаходиться, ми можемо її втратити, поставивши під загрозу зміцнення екологічної безпеки нашої країни.