ДП «Держзовнішінформ» здійснює моніторинг цін на зовнішньому і внутрішньому ринках, згідно з наказом Міністерства розвитку і торгівлі України.               Інформаційно-аналітичні продукти компанії включені Державною податковою службою України до переліку джерел інформації для отримання котирувальних цін.               Нормативно-правові акти

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 29.10.2024

ДАЙДЖЕСТ ВАЖЛИВИХ НОВИН

Уряд запровадив режим експортного забезпечення для окремих видів агропродукції

 

Кабінет Міністрів України на період дії воєнного стану запровадив режим експортного забезпечення. Він полягає у встановленні особливостей здійснення операцій з експорту окремих видів товарів (аграрної продукції). Відповідну постанову Уряд ухвалив 29 жовтня 2024 року.

«За даними Бюро економічної безпеки та Державної податкової служби за неповні 8 місяців цього року було експортовано понад 5 млн тонн сільськогосподарської продукції вартістю понад 50 млрд. грн. з ознаками ризику неповернення валютної виручки. Тому з метою мінімізації схем порушення законодавства України під час експорту окремих видів товарів, виведення значної частини економіки з тіні та збільшення надходжень до Державного бюджету Уряд запроваджує режим експортного забезпечення на деякі категорії аграрної продукції», — пояснив заступник Міністра економіки – Торговий представник України Тарас Качка.

За його словами, режим експортного забезпечення передбачатиме:

  • експорт товарів виключно зареєстрованими платниками податку на додану вартість;
  • встановлення мінімальних експортних цін на товари, щодо яких діє режим експортного забезпечення. Різниця між фактурною та митною вартістю товарів не має бути від’ємною;
  • електронний обмін інформації між Національним банком, Державною податковою службою та Держмитслужбою для відстеження та контролю дотримання експортерами вимог законодавства;
  • особливості складання податкової накладної та її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Режим експортного забезпечення стосуватиметься продукції визначеної статтею 19² Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», зокрема:

  • меду;
  • горіхів;
  • пшениці і суміш пшениці та жита (меслин);
  • жита;
  • ячменю;
  • вівса;
  • кукурудзи;
  • соєвих бобів;
  • насіння ріпаку;
  • насіння соняшнику;
  • олії соєвої;
  • олії соняшникової;
  • олії ріпакової;
  • макухи.

Постанова набере чинності через 30 днів після приведення у відповідність та прийняття усіх необхідних підзаконних нормативно-правових актів, необхідних для реалізації Закону України від 09.05.2024 № 3706-IX, а також після забезпечення можливості обробки інформації, визначеної цим Законом в інформаційно-комунікаційних системах центральних органів виконавчої влади.

 

Довідково

У травні 2024 року Верховною Рада України внесла зміни до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо застосування режиму експортного забезпечення на період дії воєнного стану. Закон № 3706-IX набрав чинності 1 липня 2024 року. Урядом було схвалено низку нормативно правових актів, необхідних для реалізації зазначеного Закону, а прийняте сьогодні рішення передбачає запровадження режиму експортного забезпечення окремих товарів (аграрної продукції) як остаточне рішення, необхідне для реалізації Закону.

 

me.gov.ua

 

Ціни на пшеницю в Україні продовжують зростати, хоча падіння світових котирувань прискорюється

 

28 жовтня ціни на пшеницю на світових біржах впали на 1,7-1,9%, втративши за тиждень 2,5-3,8%, під тиском покращення прогнозів урожаю в Аргентині та Австралії, а також погоди у США. В Україні ціни продовжують зростати на тлі дефіциту пропозицій, але незабаром вони можуть знизитися слідом за падіння цін в ЄС, які за тиждень втратили 3,3%.

За прогнозом Зернової біржі Росаріо, у 2024/2025 МР Аргентина збере 19,5 млн тонн пшениці, тоді як представник USDA в країні оцінює урожай у 18 млн тонн, як і USDA у жовтневому звіті. Експерти біржі очікують, що експорт пшениці сягне 13,3 млн тонн, що стане другим за величиною показником після рекордних 15,4 млн тонн сезону 2021/2022.

За даними Crop Progress від NASS USDA, на 27 жовтня у США озимою пшеницею засіяно 80% площ (84% в середньому за 5 років), а у доброму або відмінному стані знаходяться 38% посівів (47% торік). Прогнозовані на найближчі дні опади можуть покращити стан посівів. Експорт пшениці з США у 2024/2025 МР сягнув 9,5 млн тонн, що на 33,5% перевищує торішні темпи.

Вчора грудневі ф’ючерси знизилися:

  • на 1,9% до 205,3 $/т – на м’яку озиму SRW-пшеницю в Чикаго (-2,5% за тиждень, -4,6% за місяць),
  • на 1,9% до 206,3 $/т – на тверду озиму HRW-пшеницю в Канзас-Сіті (-3,8%, -3,8%),
  • на 1,7% до 218,7 $/т – на тверду яру HRS-пшеницю у Міннеаполісі (-3,1%,-4,5%).

Водночас виросли на 0,1% до 217 €/т або 234,5 $/т грудневі ф’ючерси на пшеницю на паризькій Euronext (-3,3%, -1,8%).

В Україні минулого тижня закупівельні ціни виросли на продовольчу пшеницю на 1-2 $/т до 210-214 $/т або 9800-10100 грн/т та на фуражну – до 203-205 $/т або 9500-9600 грн/т з доставкою до портів Чорного моря на тлі дефіциту пропозицій та підвищення курсу долара.

Озимою пшеницею в Україні засіяно 3,8 млн га, але відсутність опадів затримує сівбу, особливо у східних областях.

Зниження цін на європейську пшеницю на 5-10 $/т внаслідок падіння курсу євро відносно долара обмежує зростання цін на пшеницю в Україні.

Єгипетський GASC не може отримати російську пшеницю (яку у вересні придбали поза тендером за ціною 235 $/т FOB), що мала відвантажуватися у жовтні, оскільки необхідні документи все ще не готові, а потрібні для перевезення судна не призначені.

«До трейдерів рф звернулася посередницька компанія, яка заявила, що купує зерно від імені GASC, але це суперечить практиці державних закупівель Єгипту, тому трейдери відмовилися від поставок зерна», – повідомив агенції Bloomberg голова Союзу експортерів рф Е. Зернин.

Можливо, що тепер GASC оголосить новий тендер по закупівлі пшениці.

 

graintrade.com.ua

 

Ціни на соняшник в Україні перевищили 27000 грн/т з доставкою на завод, а фермери стримують продажі, хоча незабаром котирування можуть розвернутися донизу

 

Минулого тижня ціни на соєву та пальмову олію на світових біржах різко виросли на тлі спекулятивного зростання цін на нафту, викликаного можливою ескалацією між Іраном та Ізраїлем. Це також підтримало котирування на соняшникову олію та соняшник.

В Україні на тлі обмеженої пропозиції соняшника та необхідності виконувати контракти на поставку олії закупівельні ціни на соняшник з олійністю 50% наприкінці тижня виросли до 25600-26400 грн/т з доставкою на завод, а за олійність понад 52% переробники готові були платити 27000 грн/т.

Станом на 24 жовтня вітчизняні аграрії з 4,63 млн га або 94% площ зібрали лише 9,54 млн тонн соняшника з урожайністю 2,06 т/га, тому переробники намагаються придбати якнайбільші обсяги сировини. Окремі заводи переходять на закупку та переробку сої, що трохи зменшує конкуренцію на ринку соняшника.

Протягом тижня ціни на соняшникову олію в портах Чорного моря виросли ще на 20-30 $/т до 1080-1100 $/т, тоді як ціни на шрот знизилися на 3-5 $/т до 215-222 $/т слідом за падінням цін на кукурудзу та на тлі збільшення пропозицій соєвого шроту.

Вчора грудневі ф’ючерси на нафту марки Brent впали на 6,3% до 71,5 $/барель, що відповідає рівню минулого місяця, до початку обстрілів Іраном Ізраїлю. Це розвернуло донизу ціни на соєву та пальмову олію.

Грудневі ф’ючерси на соєву олію на біржі в Чикаго вчора впали на 3,5% до 940 $/т (+0,7% за тиждень, -1,4% за місяць) слідом за падінням цін на сою, які на тлі покращення прогнозів виробництва в Бразилії за місяць подешевшали на 9%.

Грудеві ф’ючерси на пальмову олію на біржі в Малайзії після оновлення 2,5-річного максимуму вчора впали на 1,6% до 4529 рінггитів/т або 1043 $/т.

Падіння цін на нафту прискорить зниження котирувань на рослинні олії, тому фермерам краще було б прискорити продажі соняшника за високими цінами, не чекаючи, поки заводи скоротять обсяги переробки з мінусовою маржею, викликаною зниженням цін на олію.

 

graintrade.com.ua