Обсяг світового експорту сирої нафти 2024 року скоротився на 2%, що стало першим падінням після пандемії COVID-19, як свідчать дані про судноплавство, через слабке зростання попиту й зміни нафтопереробних заводів (НПЗ) і трубопроводів, які змінили торговельні шляхи.
Як повідомляє Reuters, глобальні потоки сирої нафти вже другий рік під впливом розв’язаної росією повномасштабної війни в Україні й воєнних дій на Близькому Сході, танкерні постачання змінюються, а постачальники й покупці розділені на регіони. Експорт нафти з Близького Сходу в Європу скоротився, і більше американської й південноамериканської нафти надходило до Європи. Нафту рф, яка раніше йшла в Європу, переспрямовано в Індію й Китай.
Ці зрушення стали більш помітними, оскільки НПЗ в Європі закрили через триваючі напади на судноплавство у Червоному морі. Експорт близькосхідної сирої нафти в Європу впав 2024 року на 22%, показали дані відстеження руху суден дослідника Kpler.
США з їх стрімким видобутком сланцевих вуглеводнів стали переможцями у світовій торгівлі нафтою. Країна експортує 4 млн барелів на день (б/д), збільшивши свою частку світової торгівлі нафтою до 9,5%, поступаючись тільки Саудівській Аравії й росії.
Торговельні шляхи також були змінені через запуск величезного НПЗ «Данготе» у Нігерії, розширення канадського Транс-Маунтін-трубопроводу до західного узбережжя країни, падіння видобутку нафти в Мексиці, короткочасну зупинку експорту нафти з Лівії й зростання обсягів Гайани.
2025 року постачальники продовжуватимуть боротися з падінням попиту на пальне у таких великих центрах споживання, як Китай. Крім того, більше країн споживатимуть менше нафти й більше газу, а відновлювана енергетика продовжуватиме зростати.
Минулого року імпорт Китаю впав приблизно на 3% через збільшення виробництва електричних і гібридних автомобілів, а також зростання використання скрапленого природного газу у важких вантажних перевезеннях. У Європі нижчі нафтопереробні потужності й урядові зобов’язання скоротити викиди вуглецю призвели до скорочення імпорту сирої нафти приблизно на 1%.
Європейські нафтопереробники спочатку скоротили російський імпорт і збільшили закупівлі нафти як у США, так і на Близькому Сході після того, як росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну 2022 року.
Напади на кораблі у Червоному морі після війни Ізраїлю проти Гази призвели до зростання вартості доставлення з Близького Сходу. Нафтопереробники збільшили імпорт із США й Гайани до рекордного рівня.
Експорт з Іраку скоротився на 82 тис. б/д, а експорт Об’єднаних Арабських Еміратів впав на 35 тис. б/д 2024 року. Європа додала 162 тис. б/д з Гайани й 60 тис. б/д з США.
Ескалація конфлікту на Близькому Сході приблизно наприкінці вересня й побоювання нових санкцій з боку обраного президента США Дональда Трампа призвели до скорочення пропозиції й підвищення цін на іранську нафту. Це спонукало китайських нафтопереробників звернути увагу на нафту із Західної Африки й Бразилії.
enkorr.ua
Унаслідок скорочення експорту та затишшя на світовому ринку молока під час зимових свят ціни на молоко-сировину в Україні стабілізуються, а вже з початку січня очікується зниження закупівельних цін, повідомила Асоціація виробників молока (АВМ).
В АВМ зазначили, що середня закупівельна ціна молока екстраґатунку, станом на 25 грудня, становила 19,60 грн/кг (без ПДВ), що на 0,2 грн більше, ніж місяць тому. Незмінними залишилися ціни на молоко вищого ґатунку – 18,64 грн/кг (без ПДВ) і першого ґатунку – 17,65 грн/кг (без ПДВ). Середньозважена ціна трьох сортів молока становила 18,63 грн/кг (без ПДВ), що на 0,7 грн більше за результат попереднього місяця.
У галузевій асоціації зазначили, що в другій половині грудня 2024 року закупівельні ціни стабілізувалися через зниження попиту на молоко-сировину в Україні та надлишків на ринку. Це пов’язано зі скороченням обсягів експорту молочної продукції під час різдвяних свят.
Крім того, зниження цін на вершкове масло в США, Новій Зеландії та Європі стримує експорт українських компаній і стримує зростання цін на молоко-сировину всередині країни.
“У 2024 році ціни на вершкове масло були головним драйвером зростання цін на молоко-сировину. Ймовірно, подальше зниження цін на вершкове масло, оскільки запаси товару накопичуються на складах. Певний вплив на зниження цін на масло мало рішення Польщі вивести на ринок тисячу тонн вершкового масла із власних стратегічних запасів, щоб сприяти стабілізації цін на товар”, – пояснили в АВМ.
Експерти очікують зниження закупівельних цін уже з початку січня 2025 року внаслідок можливого збільшення надлишків молока-сировини на внутрішньому ринку.
interfax.com.ua
Зазначається, що подорожчання какао варто очікувати протягом наступних трьох тижнів.
Ціни на какао у світі зростали весь 2024 рік. Український ринок реагує на подорожчання у світі через 3-4 місяці завдяки запасам.
Власник компанії “Какао Смак” Ігор Бондар у коментарі РБК-Україна зазначив, що останнє здорожчання какао, яке відбулося наприкінці 2024 року, відіб’ється на українських цінах ближче до весни.
За його словами, повне подорожчання шоколаду і какао в Україні варто очікувати протягом наступних трьох тижнів.
“Останні два місяці ми спостерігаємо, як біржа зросла більш ніж на 50%, а деякі позиції навіть на 70%. Цей тренд продовжиться. Ключове питання – який саме товар подорожчає: терте какао-масло чи порошок із жиром. Якщо ситуація повторить минулорічний сценарій, то обидві позиції можуть піти вгору. Збільшення вартості в гривні очікується на рівні 70% порівняно з осінню. Часткове подорожчання вже відбулося – близько 5-7% залежно від бренду та імпортера”, – пояснив Бондар.
Експерт очікує, що найближчими тижнями ціни на шоколад і какао в Україні можуть зрости на 50-70% порівняно з осінню 2024 року. Він вказав, що це зростання є результатом підвищення вартості сировини на місцях збору какао-бобів.
Згідно з його прогнозами, у разі подорожчання масло і тертого какао плитка шоколаду, яка зараз коштує близько 40-50 гривень, може піднятися в ціні до 80-85 гривень протягом наступного місяця.