Президент США Дональд Трамп 2 квітня підписав указ про запровадження додаткових імпортних мит у розмірі від 10% до 49% на більшість товарів, включаючи різні види сільгосппродукції, практично для всіх торгових партнерів країни, повідомляє РБК-Україна.
Загалом в оприлюдненому Білим домом переліку, до яких застосовуватимуться нові мита, вказані 183 країн та Європейський Союз. Для більшості з них, у т.ч. для України, запроваджується базовий тариф у розмірі 10%. Водночас приблизно для 60 країн запроваджуються підвищені мита, найбільший розмір яких встановлений для Камбоджі (49%), В’єтнаму (46%) та Шрі-Ланки (44%).
Також підвищене мито встановлене для Китаю (34%), Індонезії (32%), Швейцарії та Молдови (по 31%), ПАР (30%), Пакистану (29%), Казахстану (27%), Індії (26%), Південної Кореї (25%), Японії (24%), Малайзії (24%), ЄС (20%), Ізраїлю та Філіппін (по 17%).
Причому базовий тариф у 10% додаватиметься до тарифів, введених проти конкретних країн. Це означає, наприклад, що на китайські товари тариф становитиме 44% (34+10), на товари з ЄС – 30% (20+10).
Наразі нові тарифні заходи не стосуються Канади та Мексики, які залучені в окрему суперечку щодо тарифів зі США. Крім того, взаємні мита з боку США не поширюються на Білорусь, Кубу, Росію та КНДР, які, за словами джерела в адміністрації Д. Трампа, «вже стикаються з надзвичайно високими тарифами, а наші раніше запроваджені санкції перешкоджають будь-якій значній торгівлі з цими країнами».
Щодо товарів, то США не застосовуватимуть нові мита на деяку продукцію: серед них окремі вироби зі сталі/алюмінію, напівпровідники, пиломатеріали, злитки, мідь, фармацевтичні препарати, енергія та інші певні корисні копалини, які недоступні в США.
Нові взаємні тарифи набудуть чинності з 9 квітня. Між тим мінімальний базовий тариф усі країни почнуть платити з 5 квітня.
www.apk-inform.com
У березні Україна експортувала товарів на понад $3,6 млрд — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше, аніж у лютому поточного року. Усього за перший квартал 2025 року, за попередніми даними, експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд. Про це повідомив заступник Міністра економіки України — Торговий представник України Тарас Качка.
«Попри скорочення експорту в перші два місяці року, у березні нам вдалося вийти на позитивну динаміку. Суттєве зростання експорту у березні порівняно з лютим поточного року стало можливим завдяки збільшенню поставок агропродукції, залізної руди та продукції металургійної галузі. Так, експорт чавуну в порівнянні з лютим збільшився у понад 13,4 раза (на $110 млн). Експорт насіння соняшнику зріс у березні у 11,5 раза (на $15,9 млн), поставки макухи збільшились на 80,3% (на $35,8 млн), соняшникової олії – на 39,2% (на $141,6 млн). Це дозволило збільшити фізичні обсяги експорту до рівня 9,98 млн тонн, що на 15,9% більше, ніж у лютому цього року. В березні експорт морським транспортом порівняно з лютим поточного року зріс на 24,7% у грошовому еквіваленті й на 17% – у вазі. Експорт залізницею збільшився на 16,8% – у грошах, та на 15,1% – у вазі», – зазначив Тарас Качка.
За попередніми даними, експорт товарів з початку року сягнув майже $9,9 млрд.
«Попри зниження фізичної ваги українського експорту, збільшується його грошова вартість. Так в березні минулого року ми експортували майже 11,9 млн тонн на суму $3,46 млрд, а в березні цього року – 9,9 млн тонн на $3,62 млрд. Таким чином поступово зростає частка товарів з більшою доданою вартістю, а це значить, що українська переробна промисловість успішно долає перешкоди у своєму розвитку внаслідок війни й виходить на зовнішні ринки», – наголосив Тарас Качка.
Найбільше в березні Україна експортувала за вартістю:
Найбільше українські виробники експортували товарів до Польщі ($407,7 млн), Туреччини ($294,3 млн), Італії ($231,8 млн), Німеччини ($196,3 млн), Китаю ($189,4 млн) та Іспанії ($185,7 млн).
Європейський Союз залишається ключовим торгівельним партнером України. Загалом у березні до країн ЄС Україна експортувала товарів на $2,04 млрд (на 6,1% більше, ніж у лютому).
me.gov.ua
Ставки фрахту на коастери з дунайських портів України протягом минулого тижня знизилися через брак нових заявок і обмежену кількість вантажів у регіоні, що посилило позиції фрахтувальників і змусило судновласників коригувати ціни. Про це 2 квітня повідомила компанія Spike Brokers.
«Ситуація у портах Великої Одеси залишається стабільною, а ціни на перевезення без змін. Наявність великої кількості вільних суден у поєднанні з дефіцитом стабільних вантажопотоків надалі впливає на ринок морських перевезень», – додали експерти.
Станом на 2 квітня ринкові ставки транспортування з порту Ізмаїл були такими:
– Румунія – 8-9 євро (1-3 тис. тонн);
– східне узбережжя Італії – $27-28 (5-7 тис. тонн).
При транспортуванні з порту Чорноморськ вказані ставки є такими:
– східне узбережжя Італії – $16-17 (30-35 тис. тонн);
– східне узбережжя Іспанії – $17-19 (25-30 тис. тонн).