ДП «Держзовнішінформ» здійснює моніторинг цін на зовнішньому і внутрішньому ринках, згідно з наказом Міністерства розвитку і торгівлі України.               Інформаційно-аналітичні продукти компанії включені Державною податковою службою України до переліку джерел інформації для отримання котирувальних цін.               Нормативно-правові акти

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 10.04.2025

ДАЙДЖЕСТ ВАЖЛИВИХ НОВИН

Товарообіг України у першому кварталі склав 28,4 млрд дол. США

 

Товарообіг України за січень-березень 2025 року становить 28,4 млрд дол. США.

Про це повідомила Державна митна служба України.

Зазначається, що за перший квартал 2025 року Україна імпортувала товарів на 18,5 млрд дол. США, тоді як експорт сягнув 9,9 млрд дол. США.

При цьому оподаткований імпорт склав 13,9 млрд дол. США, що становить 75% загальних обсягів імпортованих товарів.

Зауважується, що податкове навантаження на 1 кг оподаткованого імпорту у січні-березні 2025 року склало 0,50 дол. США/кг.

Найбільше імпортували товарів до України: Китай – 3,9 млрд дол. США, Польща – 1,7 млрд дол. США і Німеччина – 1,5 млрд дол. США.

 

 

У загальних обсягах ввезених у січні-березні 2025 року товарів 68% склали машини, устаткування та транспорт (ввезено на 6,8 млрд дол. США, при митному оформленні зазначених товарів до бюджету сплачено 42,3 млрд грн, що складає 27% надходжень митних платежів), продукція хімічної промисловості (на 3,2 млрд дол. США, сплачено 25,5 млрд грн, 16%), паливно-енергетичні матеріали (на 2,5 млрд дол. США, сплачено 43,6 млрд грн, 28%).

Експортували з України найбільше до Польщі – на 1,1 млрд дол. США, Італії – на 680 млн дол. США, Іспанії – на 650 млн дол. США.

До трійки найбільш експортованих з України товарів увійшли продовольчі товари (на 5,8 млрд дол. США), метали та вироби з них (на 1,1 млрд дол. США), машини, устаткування та транспорт (на 882 млн дол. США).

У 2024 році український експорт до США сягнув 870 млн доларів. Однак запровадження нових мит може істотно вплинути поставки деяких товарів.

 

www.ukrinform.ua

 

Металурги України в І кварталі скоротили експорт напівфабрикатів на 35% р./р.

 

Протягом періоду основну частину продукції спрямовано до Болгарії та Туреччини

Металургійні підприємства України за підсумками січня-березня 2025 року скоротили експорт сталевих напівфабрикатів на 34,8% у порівнянні з аналогічним періодом 2024 року – до 294,2 тис. тонн. Порівняно з попереднім кварталом показник впав на 17,4%. Про це свідчать розрахунки GMK Center на базі даних Державної митної служби.

Ключовими напрямками експорту напівфабрикатів у I кварталі є Болгарія – 126,64 тис. тонн, Туреччина – 60,52 тис. тонн, Польща – 25,48 тис. тонн, та Єгипет – 21,93 тис. тонн. Водночас, поставки до Єгипту не здійснюються з січня, а в напрямку Польщі продукцію вперше відвантажено у березні.

Протягом березня поточного року українські металургійні компанії експортували 93,51 тис. тонн напівфабрикатів, що на 22,1% менше порівняно з попереднім місяцем, та на 7,5% більше до березня 2024-го. Попит на відповідну продукцію з початку року знизився, оскільки минулого року середньомісячний експорт був на рівні 160 тис. тонн, тоді як у I кварталі 2025-го – 98 тис. тонн.

До Болгарії за минулий місяць відвантажено 46,18 тис. тонн напівфабрикатів (-18,4% м./м.), Туреччини – 9,99 тис. тонн (-66,6% м./м.), Польщі – 25,48 тис. тонн. Таким чином, традиційні споживачі продукції значно зменшили імпорт напівфабрикатів з України в березні, тоді як новий ринок збуту – Польща – утримав загальний показник експорту від значного падіння.

Виручка від експорту за І квартал скоротилась на 37,4% р./р. – до $138,39 млн, а в березні – знизилась на 1% р./р. та на 18,4% м./м., до $45,66 млн.

 

 

За підсумками 2024 року Україна збільшила експорт сталевих напівфабрикатів на 56,7% у порівнянні з 2023-м – з 1,2 млн тонн до 1,89 млн тонн.

Експортні відвантаження зросли завдяки поновленню морського експорту на дальні ринки, зокрема до Єгипту – 356,17 тис. тонн (+1233% р./р.). До Болгарії спрямовано 595,02 тис. тонн продукції (+30% р./р.), а Туреччини – 215,76 тис. тонн. Основний сплеск експорту припав на III квартал (641,9 тис. тонн), що й сприяло значному зростанню річних обсягів експорту.

Виручка українських металургів від експорту за рік зросла на 52,4% – до $927,55 млн.

 

gmk.center

 

Мінекономіки розглядає рішення про квотування експорту металобрухту – Каленков

 

Нульову квоту може бути запроваджено до кінця 2025 року, доки не буде знайдено системного рішення про реекспорт сировини

Міністерство економіки України розглядає можливість введення нульової квоти на експорт металобрухту. Очікується, що таке рішення може бути прийнято вже найближчим часом.

Про це в коментарі GMK Center розповів президент ОП «Укрметалургпром» Олександр Каленков.

«У комітеті Верховної Ради з економічної політики 28 березня відбулася зустріч, на якій були присутні й чиновники від Мінекономіки. Там було запропоновано варіант введення тимчасового квотування на експорт металобрухту, принаймні до кінця 2025 року. Йдеться про запровадження нульової квоти. Україна від цього тільки виграє, і я думаю, що всі наші міжнародні партнери поставляться до цього з розумінням», – розповів він.

Він нагадав, що металобрухт є стратегічною сировиною для металургії в процесі «зеленого переходу», і Євросоюз у його Плані дій зі сталі та металів (The European Steel and Metals Action Plan) уже передбачив певні моменти, що регулюють експорт металобрухту. Своєю чергою, Європейська асоціація виробників сталі (EUROFER) також виступає за те, щоб були вжиті відповідні заходи, що обмежують експорт цього виду сировини з ЄС.

Причиною необхідності введення подібного обмежувального заходу для українського металобрухту стало те, що цю стратегічну сировину начебто вивозять з України до Євросоюзу, але, за фактом, її реекспортують до третіх країн, зокрема, до Туреччини, які володіють конкурентною перевагою і забезпечують різні форми преференцій своїм виробникам і захист внутрішнього ринку. Своєю чергою, українська економіка і держбюджет від такої форми експорту не отримують нічого – ні валютного виторгу і надходжень до бюджету, ні розвитку металургії та суміжних галузей.

«Частина брухтозаготівельних компаній просто вирішила обійти раніше встановлене мито на експорт брухту в €180 за тонну і не платити ці кошти до держбюджету. Якщо взяти майже 300 тис. тонн брухту, вивезеного торік, то вийде понад 2 млрд грн недоотриманих надходжень до держбюджету. Це значні суми, які держава втрачає в умовах війни», – наголосив Каленков.

На його думку, форму обмеження експорту цього стратегічного ресурсу потрібно поширити на більш тривалий термін, ніж до кінця поточного року.

«У моєму розумінні таке обмеження на експорт металобрухту повинно існувати принаймні до закінчення військових дій, а потім і на етапі післявоєнного відновлення України, причому незалежно від того, скільки б на це не знадобилося часу. Я думаю, що дія подібного обмеження може тривати і до самого вступу України до Євросоюзу, після чого на нас будуть уже поширюватися правила ЄС», – додав глава ОП “Укрметалургпром”.

Водночас, як зазначає Тарас Качка, заступник міністра економіки – торговий представник України, нульова квота може бути запроваджена тимчасово, до 31 грудня 2025 року, доки не буде знайдено системного рішення щодо реекспорту брухту, що йде з України транзитом через країни ЄС до Туреччини та Індії.

Зазначимо, що за І квартал цього року експорт брухту чорних металів з України зріс на 32% р./р. – до 80,9 тис. тонн. У грошовому вимірі вивезення сировини за січень-березень збільшилося на 25% – до 24,3 млн дол. США.

Як повідомлялося раніше, експорт металобрухту за підсумками 2024 року зріс на 60,7% в порівнянні з 2023 роком – до 293,2 тис. тонн. У 2023 році обсяги відвантажень сировини за кордон перевищили 182,5 тис. тонн, що в 3,4 раза більше р./р., тоді як у 2022-му показник був на рівні 54,1 тис. тонн.

Нагадаємо, що Кабмін спростив процедуру розпорядження майном для «Укрзалізниці» (УЗ), якщо його балансова вартість не перевищує 500 млн грн. Це, серед іншого, дасть змогу розпочати реалізацію накопиченого брухту. Очікується, що УЗ зможе продати понад 219 тис. тонн брухту чорних металів (на 1,6 млрд грн) і 3,8 тис. тонн брухту кольорових металів і сплавів (на 233 млн грн).

 

gmk.center