ЄС готується протягом кількох тижнів запровадити підвищені мита на український імпорт, що вдарить по економіці України у вирішальний момент у боротьбі з російською агресією, повідомило Financial Times.
За даними джерел видання, рішення про раптове припинення спеціальних торговельних угод, які давали змогу більшості українських товарів ввозитися в ЄС безмитно, було ухвалено після того, як Польща очолила рух із захисту фермерів блоку.
Європейські дипломати розповіли, що ця перехідна пропозиція, яку нещодавно надіслали державам-членам ЄС, різко скоротить безмитні квоти на сільгосппродукцію.
Два дипломати ЄС повідомили FT, що перехідний захід Єврокомісії передбачає поділ річної безмитної квоти на 12 щомісячних, щоб скоротити імпорт, поки тривають переговори.
Найбільший вплив це матиме на кукурудзу, цукор, мед і птицю. Квота на кукурудзу скоротиться у річному обчисленні з 4,7 млн тонн до 650 тис. тонн. Квота на птицю впаде з 57 тис. тонн до 40 тис. тонн, на цукор – зі 109 тис. тонн до 40,7 тис. тонн.
Представник Єврокомісії підтвердив, що військові домовленості не буде відновлено, “тому що ми наразі працюємо над переглядом” угоди про вільну торгівлю між ЄС та Україною.
“Комісія також вивчає можливі перехідні заходи на випадок, якщо переговори не будуть завершені і не будуть застосовані до 6 червня”, – додав він.
“Це справді поганий сигнал для України”, – сказав голова торгового комітету Європейського парламенту Бернд Ланге і додав, що пошук рішення триватиме щонайменше до жовтня.
Його комітет у середу заслухає позицію посадовців Єврокомісії щодо того, чому обіцяні торговельні переговори зайшли в глухий кут, враховуючи, що крайній термін у червні був “відомий давно”, повідомив Ланге.
За інформацією видання, уряд України оцінює, що повернення до довоєнних торговельних умов скоротить доходи країни приблизно на EUR3,5 млрд.
Українські аграрії вже засіяли зерновими та зернобобовими культурами 76% посівних площ, що становить понад 4,3 млн гектарів. Про це повідомив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів 13 травня.
«Очікуємо, що врожай 2025 року буде не меншим, ніж минулорічний. Забезпечимо внутрішній ринок і будемо мати достатньо ресурсу, аби постачати продовольство в країни, де існує загроза голоду», — зазначив Глава Уряду.
Він додав, що українським морським коридором за час його функціонування пройшло 120 млн тонн вантажів, з них 76 млн тонн — це товари українських аграріїв.
«Сьогодні агропродукція складає близько половини всього українського експорту. За 4 місяці 2025 року Україна експортувала товарів на понад 13 млрд доларів, з них 7,6 млрд доларів — це частка аграріїв та виробників продовольства», — підкреслив Прем’єр-міністр.
Денис Шмигаль зазначив, що Уряд реалізує заходи для зростання частки переробки в аграрному експорті: «Наша ціль — переробляти понад 50% врожаю».
www.kmu.gov.ua
Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль під час візиту до Данії ознайомився з роботою провідного виробника біогазу в світі Nature Energy. Компанія володіє та експлуатує 13 біогазових установок по всій Данії, а також має підприємства в Нідерландах і Франції.
Участь у візиті також взяла заступниця Міністра Оксана Осьмачко.
За словами Міністра, потужності підприємства дуже масштабні.
«В 2023 році на підприємстві переробили 5,1 мільйона тонн біомаси у понад 207 мільйонів кубометрів зеленого газу. Все це відходи сільського господарства, промисловості та домогосподарств. Такий обсяг біогазу може забезпечити опалення для 180 тис. домогосподарств або паливо для майже 9 200 автобусів, що проїжджають 30 000 миль на рік. Модель Nature Energy – це приклад ефективної циркулярної економіки: зібрана біомаса перетворюється на енергію, а залишки повертаються фермерам, як добриво», – зазначив Віталій Коваль.
Міністр нагадав: розвиток біоенергетики – один із пріоритетів Мінагрополітики. Україна має чималий потенціал для розвитку цієї сфери. Адже використання аграрних відходів для виробництва біогазу – важливий крок до енергетичної незалежності та сталого розвитку сільського господарства.
«Біогаз сьогодні – це не лише про внутрішнє використання для енергонезалежності чи альтернатива автомобільному паливу. Це про новий рівень аграрного експорту з доданою вартістю. А також ще один крок на шляху до розвитку глибинної переробки та перетворення України з аграрної на агроіндустріальну країну», – наголосив Віталій Коваль.
minagro.gov.ua