Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 09.03.2023

Дія «Зернової ініціативи» повинна бути продовжена у березні – Генсек ООН

Дія Ініціативи щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з портів у Чорному морі, термін якої спливає після 18 березня, повинна бути продовжена.

Про це заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш, передає «Укрінформ».

Експорт українського і російського продовольства та добрив необхідний для глобальної продовольчої безпеки. Я хотів би також підкреслити надзвичайну важливість продовження Чорноморської зернової ініціативи після 18 березня, щоб максимально ефективно використовувати чорноморську інфраструктуру згідно з цілями цієї ініціативи”, — наголосив Гутерреш під час візиту до України у середу, 8 березня .

Він зазначив, що Чорноморська зернова ініціатива забезпечила експорт понад 23 млн тонн збіжжя з українських портів. Завдяки цьому вдалося знизити продовольчі ціни у світі і забезпечити підтримку, зокрема в країнах, які розвиваються. Крім того, індекс продовольчих цін FAO зменшився майже на 20%.

Своєю чергою Зеленський висловив вдячність Гутеррешу за «незмінну допомогу нашим зусиллям заради стабільності продовольчих ринків і продовольчого експорту».

Водночас глава держави наголосив на важливості продовження роботи заради гуманітарної ініціативи Grain from Ukraine, нагадавши, що у її межах вже залучено майже $200 млн та відправлено понад 140 тис. тонн українського збіжжя до Європи, Кенії, Ефіопії, Сомалі, країн, що страждають від голоду.

Упевнений, що разом з ООН можемо значно посилити цю нашу ініціативу так само, як і Чорноморську зернову ініціативу. Це дасть ще більше гарантій світової продовольчої безпеки”, — наголосив Зеленський.

Угода, укладена за посередництва ООН і Туреччини, має бути продовжена цього місяця. Україна раніше заявила, що домагатиметься продовження угоди на більш тривалий термін — до року — для кращого перспективного планування, а також хотіла б, щоб до неї був включений порт Миколаїв. Росія, однак, дала зрозуміти, що вона незадоволена деякими аспектами угоди.

Наприкінці липня 2022 року представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією. Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня.

На зустрічі у Стамбулі у листопаді погоджено продовження дії Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море під егідою ООН ще на 120 днів — до середини березня 2023 року.

«Зернова ініціатива» дозволила розблокувати порти Великої Одеси, які до війни на 80% були воротами для агроекспорту, підтримати українських аграріїв, збільшити надходження валютної виручки в Україну, стабілізувати світові ціни на продовольство та запобігти суттєвому погіршенню гуманітарної ситуації в державах, які знаходяться на межі голоду, зокрема Ефіопії, Сомалі, Афганістану.

За даними ООН, зерновим коридором з українських портів станом на 8 березня експортовано 23,6 млн тонн агропродукції до країн Африки, Азії та Європи, у тому числі кукурудзи — 11,5 млн тонн, пшениці — 6,6 млн тонн, соняшникової олії — 1,2 млн тонн.

 

ports.ua