Дослідження експертів з обліку вуглецю показало, що війна в Україні поглиблює кліматичну кризу, а кількість викидів СО2 за перші 12 місяців війни сягнула близько 120 мільйонів тонн.
Показник охоплює викиди від палива, лісових пожеж, змін у використанні енергії в Європі та майбутню відбудову, повідомляє Reuters.
Зазначається, що звіт розробили для кліматичного саміту ООН у Бонні за методиками звітності про військові викиди від організації Conflict and Environment Observatory.
Дослідники підкреслили, що розрахована кількість еквівалентна річним викидам Бельгії. А глобальні викиди парникових газів уже досягли рекордного рівня.
“Ми не очікували, що викиди війни будуть настільки значними, і це не тільки сама війна, яка сприяє викидам, але й майбутня реконструкція зруйнованої інфраструктури”, — сказав очільник групи дослідників Леннард де Клерк.
Зазначається, що облік викидів вуглецю, зокрема воєнних, буде в центрі уваги на кліматичному саміті COP28 у Дубаї у 2023 році. Адже країни оцінюють прогрес у досягненні цілей Паризької кліматичної угоди.
Дослідники виявили, що близько половини чистого збільшення викидів з початку війни пов’язана з очікуваною реконструкцією будівель, доріг і заводів, пошкоджених під час бойових дій. Близько 19% викидів припадає на військову діяльність, таку як спалювання палива в транспортних засобах, виготовлення боєприпасів, будівництво бетонних укріплень тощо.
Зазначається, що автори врахували і викиди від підриву газопроводу Nord Stream, зміни маршруту міжнародних рейсів, а також переміщення біженців.
“Якщо ви подивитеся на екологічну ціну того, що відбувається в Україні, ця війна є катастрофою, коли мова заходить про викиди вуглецю”, – сказав заступник помічника генерального секретаря НАТО з нових викликів безпеці Джеймс Аппатурай.
У звіті визнається падіння внутрішньої економічної діяльності України через війну. Однак ці викиди переважно перемістилися в інші країни.
Окрім того, зменшення викидів СО2 в Європі через зменшення використання природного газу та енергетичну кризу майже повністю було компенсовано збільшенням використання нафти, вугілля та зрідженого природного газу.
У Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів заявили про важливість ініціювати дискусії про вплив війни на клімат. Адже її наслідки не будуть відображені у щорічних звітах Секретаріат Рамкової конвенції ООН про зміну клімату.
minprom.ua