Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 07.07.2023

Масло, згущенка і морозиво витягнули експорт в плюс

В червні 2023 року обсяги експорту молочних продуктів виросли за рахунок збільшення поставок на зовнішні ринки вершкового масла, згущеного молока та морозива. По таким позиціям як сири, кисломолочні продукти, сироватка, молоко та вершки тривалого зберігання спостерігалася негативна динаміка, – про це повідомляє аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.

За попередніми даними ДССУ, в червні 2023 року Україна експортувала 10,94 тис. тонн молочних продуктів на суму 27,97 млн дол. Натуральні обсяги експорту збільшилися на 11%, а виручка – на 19%.

Основними експортними категоріями в грошовому еквіваленті були наступні товари:

  • Молоко та вершки згущені – 34%;
  • Морозиво – 19%;
  • Масло вершкове – 13%;
  • Казеїн і казеїнати – 16%
  • Сири – 9%.

В червні експортні поставки молока і вершків згущених виросли до 3,86 тис. тонн (+35%), а виручка по даним позиціям збільшилася до 9,65 млн дол. (+37%). Близько 55% експорту згущенки прийшлося на країни-члени ЄС, 18% було відвантажено в Бангладеш і ряд країн Азійсько-Тихоокеанського регіону, 14% – в Ізраїль, Саудівську Аравію, Ємен та інші країни Близького Сходу та Північної Африки, а 4% – в Молдову і Вірменію.

Обсяги експорту вершкового масла склали 727 тонни, що на 23% більше порівняно до травня. В грошовому еквіваленті експорт масла збільшився до 3,7 млн дол. (+22%). Географія поставок товару була наступною: 30% масла було експортовано до Молдови, 21% – до країн Південного Кавказу, 20% – до Казахстану і Туркменістану, 14% – до Туреччини і країн Близького Сходу та Північної Африки, 11% – до країн-членів ЄС, а 3% – до Китаю.

В червні українські постачальники відвантажили на зовнішні ринки 1,65 тис. тонн морозива. Фізичні обсяги поставок виросли на 13%, а грошова виручка – на 16%. Основними  напрямками експорту морозива були країни-члени ЄС (58%), Молдова (27%), а також Туреччина і країни Близького Сходу та Північної Африки (9%).

Натуральні обсяги експорту казеїну виросли до 705 тонн (+32%), а експортна виручка збільшилась до 4,57 тис. дол. (+30%). ЄС – головний напрямок експорту технічного казеїну з України.

По іншим видам молочної продукції спостерігалося скорочення обсягів експорту. Порівняно до травня, фізичні обсяги поставок молока і вершків незгущених скоротилися до 1,83 тис. тонн (-17%), кисломолочних продуктів до 279 тонн (-15%), молочної сироватки до 1,32 тис. тонн (-24%), а сирів до 574 тонн (-23%). Експортна виручка за молоко і вершки незгущені скоротилася до 1,04 млн дол. (-18%), кисломолочні продукти до 332 тис. дол. (-20%), сироватку до 823 тис. дол. (-24%) і сири до 2,49 млн дол. (-30%).

Георгій Кухалейшвілі припускає, що вірогідними причинами скорочення експорту більшості молочних продуктів є обмежений попит на дані товари на зовнішніх ринках в умовах рецесії, продовольчої інфляції і скорочення купівельної спроможності споживачів. У випадку України експорт також стримують логістичні проблеми викликані морською блокадою з боку росії. Внаслідок війни скоротився доступ до традиційних ринків збуту в країнах Південного Кавказу та Середньої Азії. В червні Україна скоротила поставки сиру до Казахстану, молока і вершків тривалого зберігання до Грузії внаслідок дорожчання доставки транзитом через ЄС і зростання конкуренції з боку росії і беларусі. Існують проблеми зі збутом молочної сироватки через конкуренцію з боку ЄС, де на складах накопичились великі запаси даного товару. Пропозиція сироватки у світі переважає за попит. В червні Україна зменшила поставки сироватки в Китай, Польщу і Малайзію.

На попит також впливають сезонні фактори. Влітку увага споживачів в основному зосереджена на овочах і фруктах, а інтерес до молочних продуктів відходить на другий план. В червні Україна скоротила обсяги поставок кисломолочних продуктів до Молдови і ОАЕ. Водночас, в сезон відпусток і літніх канікул збільшуються продажі морозива та кондитерських виробів, у виробництві яких використовується згущене молоко і вершкове масло. Також відпочиваючі більш активно відвідують кафе та ресторани, що підштовхує попит на масло з боку закладів громадського харчування. Не дивно, чому в червні Україна наростила обсяги експорту морозива, згущенки і вершкового масла.

В той самий час, в червні спостерігалося збільшення обсягів імпорту до України майже всіх видів молочної продукції за виключенням кисломолочних продуктів. Поставки вершкового масла збільшились до 106 тонн (+31%), морозива до 260 тонн (+24%), молока та вершків згущених до 128 тонн (+54%), молока і вершків незгущених до 453 тонн (2%), а також сирів до 2,83 тис. тонн (+1%). Переважно вказані товари надходили з країн-членів ЄС, а також зі США, Швейцарії і Сербії. Збільшення поставок молочних продуктів з закордону створює небажану конкуренцію для продукції вітчизняних виробників на внутрішньому ринку.

Тому, Асоціація виробників молока підтримує і відстоює зміни до Податкового кодексу України щодо зниження ставки ПДВ для виробників та переробників молока з 20% до щонайменше 10%, що в результаті посприяє зниженню цін на сировину і готову продукцію в інтересах споживачів.

 

avm-ua.org