1 лютого 2020 вступив в дію Закон України “Про оренду державного та комунального майна”. Цей Закон регулює правові, економічні та організаційні відносини, пов’язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності. Закон змінює процедуру передачі майна в оренду та запроваджує наступні нововведення:
Усі потенційні об’єкти оренди як державного, так і комунального майна будуть публікуватися у відкритих переліках, доступних для всіх. Це замінить формальні публікації.
Відтепер будь-хто може ініціювати процес оренди державного або комунального майна, направивши відповідний запит. Сфера перестане бути закритою або доступною лише для обмеженого кола осіб.
Замість формальних “конкурсів”, що імітували конкуренцію, запроваджуються електронні аукціони. Процес проведення аукціону відбуватиметься відкрито та прозоро, в режимі реального часу в мережі Інтернет.
Аукціони будуть проходити в електронній торговій системі аналогічно до тих, за якими вже відбувається мала приватизація по всій країні.
Договори оренди державного та комунального майна будуть публікуватися в електронній торговій системі. Ця умова поширюється і на всі діючі договори, що були підписані до цього. Усі учасники ринку повинні мати чітке розуміння, скільки якого майна та по якій ціні здається в оренду.
Продовження строку дії договорів оренди також здійснюватиметься шляхом проведення електронних аукціонів з дотриманням переважного права для добросовісного орендаря, за винятком випадків, передбачених статтею 18 Закону.
Законом заборонено передавати державне та комунальне майно в безоплатне користування або позичку.
Стартова орендна плата на аукціонах буде розраховуватись в більшості випадків не від оцінки майна, а від його балансової вартості. Це дозволить пришвидшити процес передачі майна в оренду.
Орендар, який отримав майно за результатами чесного та прозорого електронного аукціону, матиме значно менше обмежень на використання такого майна на власний розсуд. Законом знімається більшість вимог до цільового використання майна. Окремі випадки будуть передбачені Порядком передачі майна в оренду.
На виконання закону був розроблений проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку передачі в оренду державного та комунального майна”, який деталізує процедуру передачі майна в оренду, а саме:
– питання проведення аукціонів;
– включення майна в переліки потенційних об’єктів оренди;
– укладання договорів;
– здійснення ремонтів та невід’ємних поліпшень;
– продовження договорів оренди без аукціону та на аукціоні, внесення до них змін тощо.
17 січня 2020 року даний проєкт постанови був опублікований на сайті Мінекономіки з метою його обговорення та направлений на погодження. 10 лютого представники парламенту, органів місцевого самоврядування, Фонду державного майна України, громадських організацій та державних підприємств, зокрема ДП “Прозорро.Продажі”, що належить до сфери управління Мінекономіки, а також ГО “Трансперенсі Інтернешнл Україна” обговорили проєкт постанови.
Надійшло понад 430 пропозицій та правок до проєкту постанови від Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України, Міністерства оборони України, Національної академії наук України, Фонду державного майна України, Національної академії аграрних наук України, Національної академії педагогічних наук України, Державного підприємства “Прозорро.Продажі”, Національного комплексу “Експоцентр України”, Рівненської обласної ради, Департаменту комунальної власності м. Києва, Асоціації міст України, ГО “Трансперенсі Інтернешнл Україна”, програми DOBRE («Децентралізація приносить кращі результати та ефективність», DOBRE).
Вчора з урахуванням всіх пропозицій та громадського обговорення проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку передачі в оренду державного та комунального майна” був доопрацьований та у фіналізований версії переданий Кабінету Міністрів України на затвердження.
Джерело: Мінекономіки.