При застосуванні формульного ціноутворення постачальники не матимуть підстав демпінгувати та пропонувати занижену чи завищену ціну на аукціоні, оскільки зміна рівня цін за укладеним договором залежатиме від реальних цінових змін на ринку.
На частково лібералізованому ринку природного газу в Україні спостерігається постійне коливання цін для промислових споживачів та організацій, що фінансуються з місцевого й державного бюджетів. Безліч чинників впливають на динаміку цін на природний газ як на ринку Європи, так і на ринку України. До Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку) надходили численні звернення суб’єктів публічних закупівель щодо необхідності внесення змін до договорів, укладених за результатами проведених процедур закупівель, через постійне коливання ціни на ринку природного газу України.
З метою вирішення проблемних питань Мінекономрозвитку, згідно з наказом від 18 липня 2018 року № 980 “Про утворення робочої групи щодо вирішення проблемних питань, пов’язаних з необґрунтованим підвищенням ціни на природний газ у договорах про закупівлю”, створило Міжвідомчу робочу групу, у складі якої Мінекономрозвитку, ДП “Держзовнішінформ” Мінекономрозвитку України, Антимонопольний комітет України, НАК “Нафтогаз України”, ПАТ “Укргазвидобування”, ПАТ “Укрпошта”, Київська школа економіки, Торгово-промислова палата України. Міжвідомча робоча група проаналізувала чинники, які в поточному часі мають вплив на зміну ціни на ринку природного газу України, як суб’єкти сфери публічних закупівель змінюють ціни в укладених договорах за результатами проведених процедур закупівель, та запропонувала оптимальний підхід до порядку зміни ціни в договорах за умови волатильності ринку природного газу.
А саме було рекомендовано в договорах при публічних закупівлях використання такої формули:
CP = РCP x Kc / Kb + (Avg NCG с NCG bas) x CV x Kc x 0,95 x 1,2 + (Avg UEEx с UEEx bas) x 0,05
де:
CP – уточнена ціна у гривнях за 1000 м3 природного газу (з ПДВ);
PCP – попередня ціна у гривнях за 1000 м3 природного газу (з ПДВ);
Kc – середнє арифметичне офіційного курсу НБУ гривні щодо євро за п’ять попередніх банківських днів до дня уточнення ціни;
Kb – офіційний курс НБУ гривні щодо євро в день попереднього уточнення ціни (укладення договору);
Avg NCG – середнє арифметичне щоденних котирувань NCG Month+1 за 20 попередніх біржових днів до дня уточнення ціни;
NCG bas – котирування NCG Month+1 у день попереднього уточнення ціни (укладення договору), євро за МВт•год;
CV – коефіцієнт теплотворності природного газу, який відображає співвідношення одиниць енергії (МВт•год) та об’єму (1000 м3);
Avg UEEx – середньозважена ціна на природний газ Української енергетичної біржі;
UEEx bas – середньозважена ціна на природний газ Української енергетичної біржі на ресурс поточного місяця (з ПДВ) на день попереднього уточнення ціни (укладення договору).
Важливий результат. Мінекономрозвитку своїм листом, опублікованим 14 грудня 2018 року на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України “Урядовий портал”, рекомендує використовувати формульне ціноутворення для державних закупівель природного газу.
Так, при застосуванні формульного ціноутворення постачальники не матимуть підстав демпінгувати та пропонувати занижену чи завищену ціну на аукціоні, оскільки зміна рівня цін за укладеним договором залежатиме від реальних цінових змін на ринку. Отже, завдяки використанню наведеного порядку зміни ціни замовник отримає проведення аукціону з реальною ціною на газ та прозору зміну ціни за умов волатильності ринку.
З огляду на викладене, замовникам у разі здійснення закупівлі природного газу рекомендується зазначати порядок зміни істотних умов у проекті договору та договорі про закупівлю з використанням механізму ціноутворення на природний газ у вигляді вищенаведеної формули. Інформація про котирування може надаватися суб’єктами, які володіють інформацією про котирування, як безпосередньо міжнародними агентствами, так і, наприклад, ДП “Держзовнішінформ” Мінекономрозвитку України.
Любомир Васюник,
начальник відділу досліджень ринків газу
та енергетики ДП «Держзовнішінформ»
Мінекономрозвитку України