Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 24.12.2019

НБУ: Чистий експорт вперше з 2015 року почав збільшувати ВВП

У III кварталі 2019 року економіка України зросла на 4,1% у річному вимірі (р/р), випередивши прогноз Національного банку.

Про це свідчать розгорнуті показники ВВП за III квартал, які опублікувала Державна служба статистики України, повідомляє finance.ua 

Уповільнення зростання ВВП, якщо порівняти з ІІ кварталом (4,6% р/р), пояснюється слабшими показниками практично усіх базових видів діяльності та фінансового сектору, а за методом кінцевого використання – сповільненням зростання кінцевих споживчих витрат домогосподарств та суттєвим збільшенням від’ємного внеску запасів.

Водночас фактичні темпи зростання економіки у ІІІ кварталі перевищили оцінку НБУ, опубліковану в Інфляційному звіті за жовтень 2019 року. НБУ очікував, що зростання реального ВВП у ІІІ кварталі становитиме 3,5% р/р.

Серед основних причин жвавішого, ніж очікувалося, зростання економіки – вищі темпи зростання внутрішнього попиту, як споживчого, так і інвестиційного, а також нарощування експорту.

Зростання експорту прискорилося до 13,5% р/р насамперед завдяки високому врожаю зернових та олійних культур, а також швидшим темпам збирання пізніх зернових та олійних культур. Зростання імпорту, навпаки, уповільнилося (до 6,2% р/р) внаслідок зменшення імпорту вугілля та нафтопродуктів.

“Відповідно, внесок чистого експорту в зростання реального ВВП уперше з кінця 2015 року став додатним (2,2 в.п.), попри ревальваційний тренд гривні”, – зазначили в НБУ.

Кінцеві споживчі витрати домогосподарств зросли на 8,4% р/р проти 11,8% р/р у попередньому кварталі. Цьому сприяло стійке зростання доходів населення та високі споживчі настрої. Також збільшилося споживання сектору державного управління (на 1,1% р/р) унаслідок зростання витрат бюджету на соціальний захист, оборону та інші статті.

Зростання інвестицій прискорилося. Темпи зростання валового нагромадження основного капіталу становили 13,9% р/р проти 7,9% у II кварталі. Це пов’язано з декількома чинниками: покращенням фінансових результатів великих та середніх підприємств, проведенням запланованих ремонтів на металургійних підприємствах, реалізацією проектів з альтернативної енергетики, а також витратами бюджету на ремонт та будівництво доріг.