Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 06.04.2023

Україна наростила експорт морозива

В березні 2023 року Україна збільшила обсяги експорту молочної продукції за рахунок поставок молочної сироватки, кисломолочних продуктів і морозива. Однак, на відміну від попередніх місяців, помітно скоротилися обсяги поставок вершкового масла, сиру і сухого молока, що пов’язано зі слабким попитом на молочну продукцію у світі.

Про це повідомляє аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.

За попередніми даними ДССУ, в березні 2023 року Україна експортувала більше 8,94 тис. тонн молочної продукції на суму 20,27 млн дол. Фізичні обсяги експорту виросли лише на 0,86%, а виручка в грошовому еквіваленті збільшилася лише на 1,8%. Темпи приросту експорту значно скоротилися в порівнянні з минулим місяцем. Нагадуємо, що в лютому експорт молочної продукції в грошовому еквіваленті збільшився на 34,15% в порівнянні з січнем.

Основними експортними категоріями в грошовому еквіваленті були:

– сухе молоко і згущенка (32,22%)

– вершкове масло (22,41%)

– сири (18,75%)

– морозиво (13,11%)

В березні збільшилися лише обсяги експорту молочної сироватки, морозива і кисломолочних продуктів.

Україна експортувала 1,25 тис. тонн молочної сироватки, що майже на 11% більше ніж в лютому. Виручка по даній категорії склала 993,47 тис. дол. (+3,52%). Близько 83,62% товару було відвантажено в Єгипет, Йорданію, Китай, Польщу і Туреччину.

Експорт морозива збільшився до 809,75 тонн (+35,63%). В грошовому еквіваленті експорт морозива склав майже 2,66 млн дол., що на 36,46% більше в порівнянні з лютим. Більше 85% поставок прийшлося на Азербайджан, Болгарію, Ізраїль, Латвію, Литву, Молдову, Німеччину, Польщу та Чехію.

Закордон було відвантажено близько 240,42 тонн кисломолочних продуктів, що на 3,51% більше ніж минулого місяця. Експортна виручка склала 297,12 тис. дол. – на 2% більше ніж в лютому. Головними напрямками експорту кисломолочних продуктів були Вірменія, Молдова, ОАЕ і Польща, куди було поставлено 99,7% товарів.

Однак, на відміну від попередніх місяців Україна скоротила обсяги експорту вершкового масла (-3,69%), сирів (-1,96%), молока та вершків (-3,27%), сухого і згущеного молока (-9,05%). Причина полягає в скороченні попиту на дані товари на зовнішніх ринках в умовах занадто великої експортної пропозиції в Європі.

На думку Георгія Кухалейшвілі, зараз в Європі існують надлишки дешевого молока-сировини, на відміну від минулого року, а склади заповнені дешевими біржовими товарами, кількість яких переважає попит на внутрішньому ринку. В кінці березня середня ціна на сире молоко на спотовому ринку ЄС опустилася до 30 євроцентів за кг. Пішли вниз ціни на вершкове масло, а ціни на сири «Гауда» і «Едам» стоять на місці, що свідчить про низький інтерес до товару з боку споживачів. В березні українське молоко і вершки не купували Польща і Мальта. Ба більше, самі європейські виробники закривають свої виробництва у зв’язку з низьким попитом. Нідерландська компанія FrieslandCampina закрила свої підприємства з виробництва вершкового масла в Роттердамі та Фрісланді, продала виробничу лінію в Китаї і планує закрити ще один завод в Хертогенбоші до середини 2025 року.

Попит на імпортну молочну продукцію не відновився в Китаї. За попередніми оцінками Mintec, в січні-лютому КНР скоротила імпорт сухого незбираного молока (-68%), вершкового масла (-25%) та вершків (-17%), але збільшила імпорт молочної сироватки (+63%), лактози (+35%) та дитячих молочних сумішей (+35%), що пов’язано зі збільшенням народжуваності після пандемії. Дана тенденція була характерна і в березні. Під час карантинних обмежень, китайські молокозаводи наростили обсяги власного виробництва. Зокрема, в умовах карантину китайці скоротили споживання молока, а місцеві переробники пустили надлишки сировини на виробництво сухого молока. В результаті, в Китаї накопичились істотні запаси даного товару. Скоріш за все, Китай буде скорочувати обсяги імпорту молочної продукції в перспективі. За прогнозом Міністерства сільського господарства США, в 2023 році обсяги надоїв в Китаї складуть 41,7 млн тонн, що 5% більше ніж в минулому році.

«Навіть компанії з пострадянських країн і Ізраїлю, які давно знайомі з українською молочною продукцією, скоротили обсяги закупок в березні. На приклад, Молдова скоротила обсяги закупок молока і вершків, сухого молока, вершкового масла, Казахстан купував менше сиру, а Грузія і Ізраїль скоротили імпорт сухого молока з України. Викликані війною логістичні проблеми, зокрема, обмеження діяльності українських морських портів, ускладнили експорт молочної продукції і підвищили вартість доставки до країн-призначення», – припускає Георгій Кухалейшвілі.

Разом з тим, в березні в Україну суттєво збільшився імпорт вершкового масла (+70%) з Естонія, Італії, Нідерландів, морозива (+51,2%) з Італії і Франції, молока та вершків (+12,79%) з Польщі. Дешевий імпорт з Європи може конкурувати в з молочною продукцією національного виробництва на внутрішньому ринку. На відміну від ЄС, в Україні обмежена пропозиція на сире молоко внаслідок скорочення обсягів виробництва і збільшення собівартості в умовах війни, що стримує зниження цін. Наприклад, в кінці березня молоко-сировина в ЄС на спотовому ринку коштувала 30 євроцентів за кг, що на 20% менше ніж в Україні. За інформацією операторів ринку, в нинішніх умовах, виробляти масло-моноліт в Україні стало збитковим.

Agravery.com