Великі ідеї для вашого бізнесу
вул. Загородня, 15
м. Київ, Україна, 03150
0 800 30-50-74

14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою

14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 22.01.2021

Як відкриті державні дані можуть допомогти підприємцям в Україні: дослідження Мінцифри

В Україні вперше дослідили, як відкриті державні дані допомагають українському бізнесу.

Міністерство цифрової трансформації разом із проектом USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» представили результати дослідження про антикорупційний та соціальний вплив відкриття державних даних на провадження бізнесу в Україні.

Відкриті дані – це інформація, яку мають публікувати державні органи у відкритому для всіх громадян доступі та в машиночитному форматі. Перелік підприємств та організацій, інформація про суддів та судові рішення, про платників податків – ці та інші дані є у володінні держави і корисні для громадян, а тому мають бути відкритими. Знайти їх можна на Єдиному державному порталі відкритих даних – це ефективний інструмент для боротьби з корупцією.

Відкриття даних у сфері бізнесу сприяє створенню сервісів, що допомагають підприємцям уникати корупційних ризиків та вирішувати проблеми, з якими може стикатися бізнес в Україні. Зокрема, корисними є дані з реєстрів Міністерства юстиції, Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Державної судової адміністрації та Державної податкової служби.

Наприклад, інструменти на основі відкритих даних можуть допомогти в захисті від рейдерських захоплень та шахрайства, протидії корупційним зловживанням під час розгляду судових справ, автоматизації й удосконаленні робочих бізнес-процесів, щоб заощадити кошти й час працівників.

Які сервіси на основі відкритих державних даних можуть допомогти підприємцям?

Захист від рейдерських атак. У 2020 році в Україні ставалося в середньому 75 рейдерських захоплень щомісяця. У разі атак реєстраційні зміни вносять у державний реєстр. Раніше було неможливо виявити це оперативно, оскільки інформація з реєстру була закритою.

Після відкриття Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань (ЄДР) створили сервіс Опендатабот. Він допомагає оперативно відстежувати та протистояти випадкам рейдерства, безкоштовно моніторити свою компанію на предмет змін. Сервіс об’єднує понад 30 державних реєстрів. Ще одна система, що працює на основі відкритих даних та допомагає протидіяти рейдерству, – це YouControl.

Перевірка потенційних контрагентів. Протягом 2018–2020 рр. 51% українських компаній постраждали від випадків економічних злочинів та шахрайства. А майже кожна друга організація не проводить взагалі або проводить лише неформальну перевірку та постійний моніторинг доброчесності своїх контрагентів. Завдяки відкриттю даних підприємці можуть проводити автоматичний моніторинг та перевіряти контрагентів за допомогою сервісів YouControlLiga Contr Agent, Опендатабот.

Автоматизація бізнес-процесів для більшої ефективності. Використовуючи API (інтерфейс прикладного програмування) сервісу «Опендатабот», власники бізнесу можуть автоматизувати та прискорити робочі бізнес-процеси – позбавитися паперового документообігу, спростити взаємодію із контрольними органами для подання звітності, а також автоматизувати підготовку рахунків, договорів чи довідок та автоматизувати фінансові операції тощо. Серед популярних сервісів – Bot&Partners (юридичні аспекти бізнесу), Poster (для ресторанного бізнесу), чатбот PatentBot (спрощення процедури реєстрації торгової марки).

Аналіз судової практики та протидія корупції під час розгляду судових справ. Інструменти PravoSud та Суд на долоні дають змогу ефективніше готуватися до судових спорів та досліджувати судову практику. А Wincourt від «Суд на долоні» допомагає прогнозувати результати розгляду справ, отримати статистику про схожі судові рішення та надає рекомендації щодо адвокатів та законодавства. Доступність інформації щодо подібних судових рішень, історії ухвалення рішень конкретними суддями, зв’язків між учасниками судового процесу допомагає протидіяти корупційним зловживанням під час розгляду справ, виявляти потенційний конфлікт інтересів, а також побудувати ефективну стратегію захисту або оскаржувати судове рішення.

«Антикорупційний та соціальний вплив відкриття державних даних на провадження бізнесу в Україні» є четвертим звітом із серії якісних досліджень, у яких аналізують вплив відкриття даних на галузі економіки України. Раніше було опубліковано дослідження у будівельнійдорожній та медичній сферах.

Завантажити дослідження

 

Джерело: Урядовий портал.