Великі ідеї для вашого бізнесу
вул. Загородня, 15
м. Київ, Україна, 03150
0 800 30-50-74

Шановні клієнти, з 1 грудня 2020 року, експертні висновки ДП “Держзовнішінформ” видаються лише на бланках суворої звітності.

Шановні клієнти, з 1 грудня 2020 року, експертні висновки ДП “Держзовнішінформ” видаються лише на бланках суворої звітності.
Опубліковано 29.03.2019

Якими запасами кольорових металів володіє Україна?

Україна має чималі запаси різних металів та в майбутньому може стати провідним постачальником цієї сировини на світовий ринок.

В Державній службі геології та надр повідомили, що за кількістю покладів деяких зі згаданих металів Україна посідає перше місце в світі, геологічні поклади інших потребують подальшого вивчення та залучення інвестицій.

Марганець

Україна посідає перше місце в світі за підтвердженими запасами марганцю та друге місце за обсягом загальних запасів. В Дніпропетровській та Запорізькій областях розташований найбільший за покладами марганцю в світі Нікопольський марганцеворудний басейн. Окрім Нікопольського родовища, марганцеві руди добуваються на Велико-Токмацькому родовищі (Запорізька область) та на техногенному (утвореному в результаті промислової діяльності) шламосховищі ім. Максимова (Дінпропетровська обл). Балансові запаси марганцю на Нікопольському, Федорівському (Дніпропетровська та Хероснька обл) та Велико-Токмацькому родовищі становлять 2,37 млрд тонн, позабалнсові – 53 млн тонн, запаси згаданого шламосховища становлять 6,35 млн тонн. У 2018 році видобуток марганцевих руд проводився на Нікопольському родовищі (видобуто 3 535 тис тонн) та на шламосховищі (237,3 тонн).

Нікель та кобальт

Родовища нікелю та кобальту розташовані в Кіровоградській та Дніпропетровській областях. 12 родовищ нікелю містять 217,8 тис тонн балансових та 121,2 тис тонн позабалансових запасів. Балансові запаси кобальту враховуються по одинадцяти кобальтвміщуючих силікатно-нікелевих родовищах та становлять 9 859 тонн (позабалнсові – 8 020 тонн). На сьогодні видобуток нікелевовмісної руди здійснюється для виготовлення феросплавів для потреб металургії. Окремо видобутку кобальту не здійснюється. В Держгеонадрах вважають, що перспективними для видобутку нікелю є сульфідно мідно-нікелеві родовища, зокрема Прутівська ділянка, яка розташована в Житомирській області. Запаси нікелю та кобальту в таких родовищах оцінюються в тисячі тон.

Літій

Родовища літію розташовані в Кіровоградській, Донецькій, Дніпропетровській та Житомирській областях. Державним балансом запасів корисних копалин України обліковується три родовища руд літію: Шевченківське (Донецька обл), Полохівське (Кіровоградська обл) та Добре (Кіровоградська обл). Обсяг запасів літію, відповідно до законодавства, становлять державну таємницю. В 2017-2018 роках спецдозволи на видобуток літію отримали ТОВ «Петро-Консалтинг» та ТОВ «Регіональні інвестиційні технології», проте видобуток не проводився. В Держгеонадра вважають, що в України є достатньо високі перспективи створення власної мінерально-сировинної бази літію та перетворення з країни-імпортера в експортера літієвої продукції.

За словами т. в. о. голови Держгеонадра Олега Кирилюка на сьогодні іноземні компанії досить активно проявляють інтерес до видобутку кольорових металів на території України. Серед зацікавлених сторін є: Бразилія, Китай, Японія, Канада, США, Австрія та вітчизняні компанії з іноземними інвестиціями.

«Видобуток літію, кобальту, нікелю та марганцевих руд в Україні поки що є не досить високий, але Україною зацікавився Євросоюз, адже на сьогодні існує проблема постачання критичної сировини для потреб промисловості країн ЄС», – зазначив Кирилюк, додавши, що на сьогодні Європа на 100% залежить від імпортних поставок ніобій-танталових руд та ще ряду інших рідкоземельних корисних копалин, тому країни ЄС шукають можливості реалізації проектів з пошуку та видобутку такої сировини в Україні.