Єврокомісія знову погіршила макроекономічний прогноз щодо країн Євросоюзу та зони євро. Основний перегляд стосується темпів зростання економік у 2023 році: тепер очікується, що вони будуть майже на 1 процентний пункт нижче. Наступного року зростання в ЄС становитиме 1,5% замість «весняних» 2,3%. У зоні євро розміри економіки у 2022 та 2023 роках збільшаться на 2,6% та 1,4% (замість 2,7% та 2,3%) відповідно. Про це йдеться в повідомленні ЄК.
Скориговані в бік підвищення очікування щодо інфляції – пік її зростання, вважають у Єврокомісії, припаде на третій квартал цього року. Динаміка цього показника значною мірою залежить від вартості енергоресурсів – додаткове підвищення цін на газ може призвести до стагфляції, нинішнє ж ослаблення цін на нафту чи іншу сировину на світовому ринку, навпаки, знизить інфляційний тиск, зазначають у ЄК.
Єврокомісія випустила літній макропрогноз, оновивши в ньому одразу кілька ключових показників. ВВП країн ЄС, як очікується, зросте цього року на 2,7% (ця цифра не змінилася в порівнянні з весняним прогнозом ЄК, випущеним 16 травня).
Крім того, зазначається, що у першому кварталі цього року у річному вираженні приріст ВВП склав 2,7% у ЄС та 2,4% у єврозоні. У другому кварталі фіксується уповільнення ділової активності, але на підтримку зростання надасть туристичний сезон. Квартальне зростання в зоні євро в результаті виявиться нульовим, а в країнах ЄС загальний ВВП скоротиться на 0,1%. У третьому та четвертому кварталах приріст може становити 0,2%.
Крім цього, зниження прогнозу щодо ВВП в ЄК пов’язали з більш значним уповільненням темпів зростання в США та Китаї. Зауважимо, що Європейський центральний банк готується підвищити ключову ставку (вперше з 2011 року) вже цього місяця.
Інфляція, як випливає з прогнозу, може досягти піку в третьому кварталі цього року (у червні показник зріс до 8,6% у зоні євро та до 8,8% у країнах ЄС), але в міру зниження цін на енергоресурси та усунення обмежень у логістиці до кінця 2023 року вона впаде нижче рівня 3%. Оцінки інфляції цього року як у ЄС, так і у зоні євро суттєво підвищено – з 6,8% до 8,3% та з 6,1% до 7,6% відповідно. Наступного року прогноз підвищено з 3,2% до 4,6% для всіх країн ЄС та з 2,7% до 4% – для зони євро. Вищі ціни на енергоресурси впливають на вартість вироблених товарів та послуг, індекси споживчої впевненості знаходяться на тих же рівнях, що й на початку пандемії, уточнюють у ЄК.
Як повідомляв GMK Center, ЄК у середині травня знизила прогнози зростання ВВП єврозони на 2022 та 2023 рік. Згідно з нинішнім прогнозом, економіка єврозони цього року зросте на 2,7%, а не на 4%, як очікувалося у лютневому прогнозі. Прогноз зростання ВВП на 2023 рік погіршено до 2,3% з 2,7%.
Нагадаємо, що в частині грошово-кредитної політики в першій декаді липня за підсумками засідання ради керуючих Європейського центрального банку (ЄЦБ), представники регулятора ухвалили рішення зберегти базову ставку за кредитами лише на рівні 0%. Регулятор має намір поступово збільшувати базову ставку на фоні високої інфляції. Зокрема, представники ЄЦБ заявили про можливе зростання базової ставки на 0,25% у липні та її повторне коригування у вересні.
gmk.center