Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 06.02.2024

Європарламент і Рада ЄС дійшли попередньої згоди щодо Українського фонду

Європейський парламент і Рада ЄС досягли попередньої згоди навколо нового механізму підтримки України шляхом створення Українського фонду у 50 мільярдів євро у бюджеті Євросоюзу на чотири наступні роки.

Як передає Укрінформ, таке повідомлення з’явилося в ніч на 6 лютого на сайті Європейської ради.

“Сьогодні Рада ЄС та Європейський парламент досягли попередньої згоди із запровадження нового цільового інструменту для підтримки відновлення України, її відбудови й модернізації, підтримуючи в той же час зусилля із виконання реформ, які є частиною шляху країни до членства в ЄС. Український фонд матиме загальний бюджет у 50 мільярдів євро”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначається, Український фонд об’єднає бюджетну підтримку ЄС в єдиний інструмент, що дозволить надавати широку, передбачувану та гнучку допомогу для України на період 2024-2027 років, адаптовану до безпрецедентних викликів, пов’язаних із війною.

“ЄС готовий підтримувати Україну так довго, як буде необхідним. Український фонд дозволить нам спрямувати суттєву та передбачувану підтримку для України, щоб допомогти її народу відбудувати країну в умовах безпрецедентних викликів, що їх принесла з собою російська агресивна війна. Водночас ця підтримка допоможе Україні просувати вперед реформи та зусилля з модернізації на шляху до членства в ЄС”, – зазначив з цього приводу міністр фінансів, що головує в ЄС Бельгії Вінсернт Ван Петегем.

Український фонд структурно скрадатиметься з трьох головних компонентів:

  1. Кабмін розробить “Український план”, який визначить наміри щодо відновлення, відбудови й модернізації країни, а також плани реформ в рамках процесу входження до ЄС. Фінансова підтримка в формі грантів та кредитів для України держави буде надаватися на основі імплементації цього плану, з дотриманням необхідних умов та часового розкладу виплат.
  2. У межах Українського рамкового інвестиційного інструменту, ЄС надаватиме підтримку в формі бюджетних гарантій і буде поєднувати гранти та кредити від державних та приватних інституцій. Українська система гарантій покриватиме кредитні ризики, а також ті, що пов’язані із наданими гарантіями, включатиме інструменти ринку капіталів та інші форми фінансування завдань, поставлених перед Українським фондом.
  3. Допомога Європейського Союзу у межах входження України до ЄС та інші заходи підтримки, що допоможуть Україні увідповіднювати законодавство до законодавства ЄС, а також виконати структурні реформи на шляху до членства в ЄС у майбутньому.

Як зазначається у повідомленні, досягнута між Європейським парламентом та Радою ЄС попередня домовленість визначає фінансові аспекти в контексті створення Українського фонду.

Загальний бюджет фонду в обсязі 50 мільярдів євро буде розподілений на 33 мільярди у кредитах та 17 мільярдів у грантах.

Гранти будуть виділятися через новий спеціалізований інструмент, запропонований до створення у межах середньострокового перегляду багаторічного бюджету ЄС. Кредити будуть виділятися коштом резервів власних ресурсів ЄС, подібно до фінансування, що застосовувалося під час виконання макрофінансової допомоги для України «+» (МФД+) у 2023 році.

Україна може робити запит у межах Українського плану на авансовий платіж в сумі до 7 відсотків від бюджету Фонду.

Суттєва частина інвестиційної складової Українського плану та Українського інвестиційного рамкового інструменту буде призначена для здійснення «зелених» інвестицій. Частина ресурсів Українського інвестиційного рамкового інструменту буде зарезервована для підтримки малих та середніх підприємств. Український план також передбачає заходи з підтримки ефективності національної влади.

Погоджений текст угоди передбачає проміжне фінансування, яке дозволить направити бюджетні ресурси в Україну так швидко, як це можливо. Крім того, Фонд зберігатиме певну гнучкість у виконанні бюджету, з урахуванням того, що Україна перебуває у стані війни.

Передумовою для підтримки України з використанням ресурсів Українського фонду буде продовження реформ і повага до ефективних демократичних механізмів. А саме: багатопартійну парламентську систему, верховенство права, гарантії поваги до прав людини, включаючи права персон, що належать до меншин.

Нові регуляторні правила забезпечать, що Верховна Рада та громадські організації в Україні будуть належним чином проінформовані й отримають консультації щодо розробки та імплементації Українського плану.

Започаткований в рамках Українського фонду діалог забезпечить Європейському парламенту можливість запрошувати Єврокомісію для обговорення, принаймні раз на чотири місяці, імплементації цього плану.

З метою оцінки ефективності імплементації плану, регуляторні правила вбиратимуть конкретні показники, які спростять процедуру моніторингу різних якісних та кількісних дій. Зокрема, огляд виконання соціальних, економічних і природоохоронних елементів Українського плану.

Як зазначається у повідомленні, на основі досягнутої в понеділок попередньої угоди, перемовної команди Європейського парламенту й Ради ЄС продовжать роботу над ширшим оглядом змін до багаторічного бюджету ЄС (MFF) на 2021-2027 роки, які включають створення Українського фонду та програму Стратегічних технологій для Європейської платформи (STEP), і будуть прагнути досягти остаточного погодження так швидко, як це буде можливим.

Попередня угода, досягнута сьогодні в результаті переговорів, має пройти через розгляд у Раді ЄС та у Європейському парламенті до того, як її текст буде винесений на процедуру формального затвердження. Після цього угода буде оприлюднена в Офіційному журналі ЄС, і набуде чинності наступного дня після публікації. Відповідні регуляторні правила будуть застосовуватися негайно після того, як угода набуде чинності.

Як повідомлялося, 20 червня 2023 року, Європейська комісія запропонувала перегляд багаторічного бюджету ЄС на 2021-2027 роки, включаючи створення в ньому Українського фонду та програму Стратегічних технологій для Європейської платформи.

Лідери всіх 27 країн ЄС під час спеціальної зустрічі Європейської ради 1 лютого 2024 року одноголосно підтримали створення Українського фонду. Це політичне рішення має пройти процедуру формального затвердження на рівні Європейського парламенту та Ради ЄС. Якщо ця процедура завершиться швидко, Україна зможе отримати фінансову допомогу від ЄС, орієнтовно, на початку березня поточного року.