Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 23.06.2022

Європарламент підтримав впровадження СВАМ та ETS

Зараз парламент готовий розпочати переговори з урядом ЄС про остаточну форму цих законів

Європейський парламент підтримав законопроєкти про реформу дії механізмів Сarbon Border Adjustment (CBAM), Схеми торгівлі викидами ЄС (ETS) та соціально-кліматичного фонду, що входять до пакету «Fit for 55». Про це йдеться у прес-релізі на сайті Європарламенту.

Наразі парламент готовий розпочати переговори з урядом ЄС щодо остаточної форми цих законів.

«Цей пакет законопроєктів є важливим кроком на шляху до мети ЄС стати незалежним від дорогого викопного палива, що забруднює довкілля, з Росії задовго до 2030 року», – йдеться в повідомленні.

Парламент має намір стимулювати промисловість до подальшого скорочення викидів та інвестицій у низькогулорідні технології. Так, планується реформувати ETS:

 • включити до неї нову ETS II для будівель та автомобільного транспорту;
 • збільшити цільовий показник скорочення викидів до 2030 року із 61% до 63%;
 • поетапно скоротити пільги з 2027 року та повністю відмовитися від них до 2032 року;
 • запровадити систему бонус-малус із 2025 року;
 • доходи від впровадження закону мають використовуватися лише для кліматичних цілей у ЄС та державах-членах.

Крім того, депутати закликають до більш широкого охоплення та більш швидкого впровадження CBAM для запобігання витоку вуглецю та підвищення глобальних кліматичних цілей, що передбачає, зокрема:

 • більш раннє запровадження CBAM та припинення дії квот EU ETS до 2032 року;
 • включення до списку органічних хімікатів, пластмас, водню та аміаку та непрямих викидів;
 • сума, еквівалентна доходам від CBAM, має бути використана з бюджету ЄС для підтримки “зеленого” переходу в найменш розвинених країнах;
 • необхідність встановлення централізованого органу в ЄС щодо CBAM.

Також Європарламент схвалив створення Соціально-кліматичного фонду (SCF) для допомоги тим, хто найбільше страждає від бідності у сфері енергетики, щоб упоратися з високими витратами на енергетичний перехід. На думку депутатів, SCF має підтримувати:

 • тимчасові заходи прямої підтримки доходів (зокрема, зниження податків та зборів на енергоносії) для вирішення проблеми зростання цін на автомобільний транспорт та паливо для опалення;
 • інвестиції у реконструкцію будівель, відновлювані джерела енергії та перехід від приватного транспорту до громадського, спільне використання автомобілів та активний транспорт. Заходи можуть містити фіскальні стимули, ваучери, субсидії або кредити з нульовим відсотком.

ЄС має намір скоротити викиди СО2 на 55% до 2030 року для досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року. Для цього Єврокомісія представила масштабну програму боротьби зі зміною клімату “Fit for 55”, яка передбачає впровадження механізму CBAM.

Єврокомісія оцінює додаткові надходження протягом 2026-2030 рр. від запровадження CBAM у розмірі €1 млрд на рік. Бюджетні надходження від CBAM, торгівлі викидами та податку на прибуток корпорацій сумарно оцінюються у €17 млрд на рік.

Нагадаємо, що за оцінкою GMK Center, третина українського експорту до ЄС може потрапити під дію CBAM. Загалом спад експорту ГМК України через запровадження ЄС механізму оцінюється на рівні €200 млн на рік. Дія захисного заходу може призвести до припинення експорту українського чавуну та зниження експорту довгого прокату на 10%.

 

gmk.center