Опубліковано 07.10.2013

Західноєвропейський ринок молокопродуктів продовжує демонструвати невизначеність цінових тенденцій

Обсяг виробництва молока в ЄС сезонно знижується, однак поточний рівень пропозиції перевищує показник минулого року. Зростанню виробництва допомогла сприятлива погода в більшості країн Західної та Центральної Європи впродовж серпня та вересня. Високі закупівельні ціни на молоко також надають впевненості аграріям, сприяючи більшим інвестиціям у збільшення пропозиції молока на ринку. Так середня вартість сировини, що пропонувалась провідними європейськими компаніями у вересні становила 37,82 євро/ц.

Ринок сухого молока в країнах Західної Європи характеризується зниженням цін. Ціни на СОМ зменшуються під впливом слабкого попиту. Деякі покупці не поспішають контрактувати товар з поставками в довгостроковий період, очікуючи подальшого зниження цін у зв’язку зі збільшенням пропозиції сировини.

Однак, ймовірніше за все значного зниження цін на данному ринку в найближчий місяць не відбудеться, зважаючи на високий рівень попиту на світовому ринку. До того ж у зв’язку з тимчасовим припиненням роботи урядом США, експортні поставки СОМ з цієї країни можуть бути технічно обмежені, оскільки неможливо оформити необхідну для експорту документацію. В результаті, окремі покупці можуть перейти на закупівлю СЩИ в інших країнах, а саме в ЕС та Океанії.

Залишились на попередньому рівні ціни на західноєвропейському ринку вершкового масла. Попт на даний товар на внутрішньому ринку ЄС залишається стійким, а його виробництво в Європі сезонно знижується. В той же час експорт європейського масла відбувається доволі в’яло по причині високих цін на європейський товар в порівнянні з товаром інших країн-експортерів, крім того зростання курсу євро відносно  долара США ще більше ускладнив ситуацію для європейських експортерів.

Ціни на тверді сири західноєвропейського походження продовжують збільшуватись. Зростання забезпечується завдяки стійкому експортному попиту з боку Росії, в якій зростає споживання даного продукту та не вистачає сировини для власного його виробництва. Також високі ціни на сири підтримуються високими закупівельними цінами на молоко в ЄС.  

Ситуація на ринку молокопродуктів в країнах Океанії також неоднозначна. Ціна на СОМ незначно знизилась у зв’язку з сезонним зростанням виробництва даного товару, тоді як ціни на вершкове масло та сухе цільне молоко навпаки зміцнились на фоні активного попиту, зокрема з боку Китаю та Росії.

Виробництво молока в Австралії та Новій Зеландії продовжує збільшуватись. Добрий стан пасовищ, а також сприятливі погодні умови сприяють позитивному розвитку нового сезона. Стимулює виробництво і високий попит з боку країн Південно-Східної Азії, зокрема Китаю, де пропозиція молока приблизно на 5-6% відстає від рівня попереднього сезону. Китайські виробники намагаються компенсувати дефіцит сировини на ринку поставками СОМ з країн Океанії, що, в свою чергу, підтримує стабільно високі світові ціни на даний товар. В сезон 2013/2014 років прогнозується зростання виробництва молока в Новій Зеландії на 6%, а в Австралії на 2-5% у порівнянні з попереднім сезоном.

Поставити запитання