Опубліковано 16.04.2014

Чи є реальні вигоди від отримання квоти на безмитний експорт зерна в ЄС? – коментує експерт ДП «Держзовнішінформ»

Експортний сектор зернового ринку України дещо зміцнився в період з 9 по 15 квітня, головною тому причиною є збільшення світових цін на тлі загострення геополітичної ситуації в Україні та погіршення погодних умов у США. Вітчизняні торговельні компанії озвучили свої експортні ціни на кукурудзу в межах 248-252 дол США/т, FOB на найближчі поставки, в той час як попит знаходився на рівні 242-245 дол США/т (крупнотоннажні поставки судами Panamax і Handysize).

Однією з головних квітневих новин аграрного ринку було рішення ЄС відкрити до 31 жовтня поточного року безмитну квоту на імпорт українського зерна. Її розмір повністю кореспондується з квотою в рамках угоди про ЗВТ – 950 тис. тонн пшениці і борошна , 400 тис. тонн кукурудзи і 250 тис. тонн ячменю. Коли буде підписано повноцінну угоду про вільну торгівлю, обсяги квот виростуть протягом п'яти років до 1 млн тонн пшениці, 650 тис. тонн кукурудзи і 350 тис. тонн ячменю.

На думку начальник відділу АПК ДП «Держзовнішінформ» Олександра Одосія «це швидше« рекламний» хід, ніж реальна вигода для України. Адже в даний час діє безмитна квота для кукурудзи, а квотуємий імпорт пшениці та ячменю в ЄС обкладається урізаним митом. До того ж у 2008 і 2009 роках Україна поставила в ЄС близько 2,8 млн тонн і 2,3 млн тонн пшениці відповідно, що набагато більше вищезгаданої квоти». Але слід зазначити, що такі «ексклюзивні» квоти все ж забезпечують Україну стабільним ринком збуту, незважаючи на будь-які зміни кон'юнктури світового ринку. За даними Євростату, в минулому сезоні країни ЄС імпортували з України 7,5 млн тонн кукурудзи, близько 1 млн тонн пшениці і трохи менше 50 тис. тонн ячменю.

Поставити запитання