Великі ідеї для вашого бізнесу
вул. Загородня, 15
м. Київ, Україна, 03150
0 800 30-50-74

14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою

14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 04.03.2014

Торговельна активність на аграрному ринку значно знизилася, – ДП «Держзовнішінформ»

Хвиля фінансової кризи, яка захлеснула Україну, не могла не вплинути і на зерновий бізнес. З одного боку, девальвація національної валюти сприяє експорту продукції. Наприклад, Китай не раз цілеспрямовано девальвував свою валюту для стимулювання експорту, внаслідок чого низка країн-конкурентів проводили розслідування і вводили санкції. Також обмежується і імпорт (принаймні, в короткостроковій перспективі), що сприятиме зменшенню негативного торгового сальдо в Україні. Але, безумовно, таке істотне знецінення гривні привело до зменшення купівельної спроможності населення і компаній. У цьому зв'язку торговельна активність на аграрному ринку значно знизилася, бо сільгоспвиробники не впевнені в завтрашньому дні і стримують продажі. Більшість власників великих партій товару погоджуються на угоди лише у випадку продажу товару за валюту, гривневі контракти зараз практично не укладаються. На внутрішньому ринку не виключається зростання цін на зерно в гривні.

Більшість експортно орієнтованих компаній збільшили свої закупівельні ціни на продовольчу пшеницю 3 і 2 класів на базисі EXW франко-елеватор до 1800-2050 грн/т і 1850-2120 грн/т відповідно. При цьому «гривневі» ціни на внутрішньому ринку були декларативними, бо угод практично не було. Вартість продовольчої пшениці на базисі поставки FOB глибоководні порти Чорного та Азовського морів оцінювалася в 270-285 дол США/т.

«За інформацією борошномелів, сільгоспвиробники стримують великотоннажні обсяги пшениці, і продають її лише в разі гострої необхідності поповнення оборотних коштів (які потрібні для весняно-польових робіт), і то, якщо вже немає запасів кукурудзи або соняшнику. Виробники комбікормів і заводи з виробництва спирту також збільшили свої закупівельні ціни, оскільки не витримують конкуренцію з трейдерами, адже останні індексують закупівельну вартість залежно від курсу валют. Зрештою аграрії отримують більш справедливу ціну за вирощене зерно, але з іншого боку, вони розуміють, що фактори виробництва також зростуть у ціні, і їх «гіпотетичний» прибуток буде «з'їдено» інфляцією», – коментує ситуацію на ринку Олександр Одосій.

«У зв'язку з невизначеною ситуацією на ринку сировини, а також нестабільною політичною та економічною ситуацією в країні, мірошники поки що не змінювали відпускну вартість борошна, але за їх словами планують це зробити в найближчому майбутньому. У більшості компаній є в наявності запаси зерна на 1-3 місяці безперебійної роботи», – додав експерт ДП «Держзовнішінформ».