ДП «Держзовнішінформ» здійснює моніторинг цін на зовнішньому і внутрішньому ринках, згідно з наказом Міністерства розвитку і торгівлі України.               Інформаційно-аналітичні продукти компанії включені Державною податковою службою України до переліку джерел інформації для отримання котирувальних цін.               Нормативно-правові акти

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 20.06.2024

Результати відвідування ІІІ Міжнародної конференції «Добрива України»

 

30-31 травня 2024 року у м. Трускавець відбулася конференція, присвячена ринку мінеральних добрив України, де близько 50 учасників – представників виробничих підприємств, трейдерів, імпортерів, брокерських та транспортних компаній – ділилися досвідом своєї діяльності у непростих умовах функціонування сучасного ринку добрив, окреслювали ключові виклики та проблеми, поточний стан ринку добрив в Україні, прогнози та перспективи його подальшого розвитку, представляли аудиторії нові системи живлення ґрунтів та сучасні підходи до їх поєднання зі стандартними видами мінеральних добрив. Організатор заходу – інформаційно-аналітичне агентство «Хім-Кур’єр».

За результатами представлених на конференції доповідей, тенденції українського ринку добрив у 2024 році наразі «йдуть в ногу» з його тогорічними основними показниками обсягів виробництва, імпорту та споживання. Це свідчить про відносну стабільність ринку, що в умовах воєнного стану, що триває в країні, є позитивним фактором. При цьому відбувається певна переорієнтація споживання окремих видів добрив. Так, за 4 місяці поточного року обсяги споживання карбаміду, аміачної та вапнякової селітри, а також КАС дещо знизились, порівняно з аналогічним періодом минулого року, натомість споживання сульфату амонію, NP та NPK добрив зросло.

Загалом прогнозоване споживання мінеральних добрив в Україні у 2024 році оцінюється експертами на рівні 4,8 млн тонн (порівняно з 4,5 млн тонн у 2023-му та 2,3 млн тонн у 2022 році). Серед них найпопулярнішими лишаться аміачна селітра, карбамід та КАС. Частка імпорту у загальному обсязі споживання добрив в Україні у 2023 році оцінюється на рівні 49 %, при цьому за 4 місяці 2024 року цей показник склав 64 %. Щодо ключових особливостей імпортного сегмента відмічено перевагу польських та болгарських постачальників аміачної селітри, NP та NPK добрив, які активно нарощують ринкову долю через зручну логістику (зокрема малими партіями), а також через систему прямих продажів. На імпортному ринку карбаміду свої позиції завоювали постачальники з Середньої Азії, при цьому трейдери також тестують ринок «нестандартними» продуктами з Алжиру, Малайзії, Нігерії, США. Постачання NPK добрив стає все більш різноманітним як з точки зору географії, так і формул.

 

 

За прогнозами, до кінця 2024 року географія імпорту мінеральних добрив буде розширюватися. Повноцінна робота дунайських портів, відкриття порту Чорноморськ та перебудова логістичних шляхів від «хабів» (зокрема у Румунії, Польщі, Туреччині, Грузії) дає змогу імпортувати необхідну кількість добрив від будь-яких постачальників. Крім того, на ринку України з’являються нові великі гравці-імпортери, які вже успішно будують компетенції на міжнародному ринку закупівель.

Карбамід залишиться ключовим імпортним продуктом. Прогнозується, що обсяги його постачання значно перевищать рівень минулого року. Окрема особливість – його імпорт не припиняється на традиційну міжсезонну паузу, а низькі світові ціни, які вже знаходяться на ціновому дні, будуть сприяти подальшому збільшенню обсягів імпорту у поточному періоді.

Обсяги фосфатних та NPK добрив також мають помітно зрости, щоб поповнити нинішній дефіцит як фосфорної, так і калійної складової в полях. Однак стримувальним фактором лишається відносно висока ціна на міжнародному ринку, яка прогнозується триматися на високому рівні в ІІІ-му кварталі поточного року.

Серед ключових ризиків ринку мінеральних добрив України у найближчій перспективі відмічено можливе скорочення попиту на добрива від агрокомпаній, внаслідок зменшення посівних площ та врожаю, порушення логістики морських шляхів при експорті агропродукції та при імпорті добрив, обмеження експорту/транзиту українського продовольства до країн ЄС. При цьому цінова кон’юнктура на ринку добрив як в Україні, так і у світі загалом буде прямо залежати від ситуації в аграрному секторі з пошуком нової точки балансу – справедливого співвідношення цін на агропродукцію та добрива.

Серед позитивних факторів ринку добрив у поточному році очікується стабілізація ринку с/г продукції, подальше налагодження роботи підприємств та стабілізація споживання добрив в масштабі країни.

 

Марина Григораш

начальниця відділу досліджень ринків АПК, хімічної промисловості
та товарів народного споживання ДП «Держзовнішінформ»