ДП «Держзовнішінформ» здійснює моніторинг цін на зовнішньому і внутрішньому ринках, згідно з наказом Міністерства розвитку і торгівлі України.               Інформаційно-аналітичні продукти компанії включені Державною податковою службою України до переліку джерел інформації для отримання котирувальних цін.               Нормативно-правові акти

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 11.04.2025

Світовий ринок залізорудної сировини: поточні тенденції

На ринках залізної руди відбудуться серйозні зміни, оскільки у 2025 році назріває надлишок пропозиції, що спричинено слабким попитом з боку китайських металургійних заводів і зміною тенденцій ціноутворення. Провідні гірничодобувні компанії Vale та Rio Tinto стикаються з викликами, через слабкий попит з боку металургійних підприємств та складну ринкову кон’юнктуру. За підсумками 2024 року фінансові показники провідних компаній демонстрували негативну динаміку.

Відповідно до останнього звіту про результати діяльності Vale – бразильської компанії, що є одним з лідерів ринку, яка займається видобутком залізної руди, EBITDA (прибуток до сплати відсотків, податків, амортизації та амортизації) () за 2024 рік становив 15,4 млрд дол. США, що на 22% менше, ніж у попередньому році. У четвертому кварталі минулого року показник EBITDA Vale склав 4,1 млрд дол. США, що на 40% менше, ніж у 2023-му. Це сталося через зменшення вартості залізної руди та скорочення обсягів реалізації.

Інший великий гравець ринку залізної руди – австралійська гірничодобувна компанія Rio Tinto в останньому річному звіті повідомила про зниження базової EBITDA за 2024 рік на 19% до 16,2 млрд дол. США, насамперед через нижчі ціни реалізації та дещо менші поставки залізної руди. Торік Rio Tinto відвантажила орієнтовно 97,8 млн тонн дрібної фракції Pilbara Blend (PB), що на 7% менше, ніж у 2023 році, а доплата за дрібну фракцію PB на первинному та вторинному ринках у Китаї зменшилася з майже 1 дол. США/т у листопаді 2024 року до менш ніж 0,5 дол. США/т на вторинному ринку у першому кварталі 2025-го. Також на поставки компанії вплинули несприятливі погодні умови протягом січня-березня 2025 року у регіонах видобутку та відвантаження компанії. Rio Tinto повідомила, що загальна кількість втрачених поставок через циклони в цьому кварталі становитиме близько 13 млн тонн, проте зберегла свої прогнози щодо обсягів поставок на цілий рік.

За повідомленнями фахових аналітичних видань, Китайські металургійні заводи збільшили виробництво у березні 2025 року, що призвело до різкого зростання попиту на залізну руду. Однак напруженість у світовій торгівлі та мета Китаю скоротити виробництво сталі можуть позначитись на вартості руди. Постачальники очікують позитивних змін у секторі нерухомості та урядового пакета стимулів для підвищення внутрішнього попиту в Китаї, але Пекін пообіцяв скоротити виробництво сталі в першій половині 2025 року.

З усім тим, учасники ринку очікують збільшення поставок з Австралії у найближчі місяці, щоб компенсувати дефіцит квартальних поставок через негоду. Крім того, у квітні передбачається зростання попиту на залізну руду через початок будівельного сезону в Китаї. Очікується, що це може підтримувати ціни на руду. Але у поєднанні з тим, що поставки як високоякісної, так і низькоякісної залізної руди можуть зрости у короткостроковій перспективі, баланс на ринку у попиті й пропозиції буде зберігати відносну стабільність, що також вплине на стабілізацію цін на залізну руду.

 

Максим Надтока,

залучений експерт

 

Замовити послугу можна тут