Повернувшись після травневих свят, загальні настрої на найбільшому споживчому ринку залізної руди – Китаї, покращилися. Китайський ринок досить оптимістично дивиться на цінові тенденції на залізну руду в другій половині цього року. Невідповідність між попитом і пропозицією, що спостерігалась на китайському ринку у квітні-травні 2024 року, призводила до зниження цін на залізну руду, але це може бути лише тимчасовою тенденцією. Крім того, спеціальні заходи стимуляції ринку, що плануються китайським урядом напочатку літа, мають призвести до фактичного попиту на сталь у заводів переробників у третьому кварталі, що, своєю чергою, підвищить ціни на залізну руду. Деякі аналітики зазначають, що відновлення індустрії нерухомості Китаю може зайняти багато часу. Підкреслюється, що зусиль Пекіна, щодо розвитку сектора нерухомості, поки що виявилося недостатньо. Прибуток підприємств китайської сталеливарної промисловості був низьким протягом тривалого часу. Також у зв’язку з відсутністю покращення рентабельності сектору виробництва, відповідно, немає й збільшення попиту на залізну руду.
Попри те, що зростання виробництва чавуну в Китаї у середині травня 2024 року відповідало очікуванням ринку, темпи його збуту мали ознаки сповільнення. Ціни на сиру сталь на китайському ринку знизилися наприкінці травня, у зв’язку з побоюваннями падіння попиту в Китаї після того, як Пекін підтвердив свою позицію щодо продовження контролю над виплавкою необробленої сталі. У 2024 році Китай має намір скоротити викиди вуглекислого газу в ключових галузях промисловості на еквівалент близько 1% від загального обсягу викидів по країні у 2023-му, згідно з урядовим планом, оприлюдненим у березні, а також обіцяє посилити контроль над виробничими потужностями. Наприкінці травня ринкові ціни на залізну руду мали тенденцію до зниження. Досить високі запаси руди стримують ціни на цю сировину в Китаї та відповідно на світовому ринку. Покращення попиту не принесло суттєвих змін, що безпосередньо відображається у постійному збільшенні накопичень залізорудної сировини. За даними аналітиків, запаси основної ланки виробників Китаю вищі, ніж за аналогічний період минулого року, особливо це помітно на прикладі портових запасів. Крім того, запаси на металургійних заводах відносно стабільні, хоча підприємства й декларують виробничу стратегію низьких запасів, але вони все ще значно вищі, ніж за аналогічний період минулого року. Все це впливає на формування ціни залізної руди на світовому ринку.
Наразі тиск на постачальників сировини достатньо сильний, пропозиція світового ринку лишається позитивною, а обсяг відвантажень продовжує зростати. Світові поставки залізної руди збільшуються, і напочатку червня перебували на стадії сезонного посилення, особливо з основних країн постачальників – Австралії та Бразилії. Надходження з неосновних країн постачальників у Китай зменшувалось, але легко компенсувалось відвантаженням двох основних постачальників.
Тенденції на ринку залізорудної сировини в Україні
АТ «Укрзалізниця» звітує, що у січні-травні 2024 року перевезла 75,4 млн тонн вантажів. Це на 30% більше аналогічного періоду 2023-го. Перевезення на експорт за цей період зросли на 57% – до 38 млн тонн. За січень-травень 2024 року зокрема було перевезено залізної та марганцевої руди – 19,3 млн тонн. Експортні відвантаження гірничодобувними підприємствами залізорудної сировини з України загалом також мали тенденцію зростання у звітний період. Цьому сприяли налагодження роботи з відвантаження з портів та сприятлива кон’юнктура ринку у I кварталі 2024 року.
Збільшення загального експорту з України залізорудної сировини за період січень-квітень 2024 року до аналогічного періоду минулого року склало приблизно 133%. Найбільший приріст у місячному порівнянні до аналогічного періоду минулого року відбувався у січні 2024 року, після чого спостерігалась стала динаміка приросту відвантажень у щомісячному порівнянні у період лютий-квітень 2024-го.
Максим Надтока,
залучений експерт