ДП «Держзовнішінформ» здійснює моніторинг цін на зовнішньому і внутрішньому ринках, згідно з наказом Міністерства розвитку і торгівлі України.               Інформаційно-аналітичні продукти компанії включені Державною податковою службою України до переліку джерел інформації для отримання котирувальних цін.               Нормативно-правові акти

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 24.05.2024

ДЕРЖЗОВНІШІНФОРМ: Тенденції європейського ринку електричної енергії. Підсумки квітня 2024 року

У зв’язку з покращенням погодних умов та збільшенням світового дня на Європейських ринках електричної енергії на початку квітня спостерігалось пожвавлення виробництва сегмента сонячної енергії. Зокрема це мало вплив на ціни. За даними аналітичних агенцій, у перший тиждень квітня цінові показники впали на основних європейських ринках електроенергії, на більшості з них нижче 50 євро/МВт·гoд.

Фотоелектрична енергія (сонячна енергія) досягла історичного рекорду виробництва в Португалії та другого найвищого значення в Італії. У Франції вітрова енергетика зареєструвала також одне з найбільших за величиною виробництв.

4 квітня португальський ринок встановив історичний рекорд з виробництва сонячної фотоелектричної енергії, виробивши за цією технологією 16 ГВт·гoд. Італійський ринок 6 квітня також встановив віху у виробництві сонячної енергії з другим найвищим значенням в історії, 119 ГВт·гoд, лише на 190 МВт·гoд нижче історичного рекорду, встановленого 17 червня 2023 року.

За даними аналітичних видань середні тижневі цінові показники у перший тиждень квітня були нижчими за 50 євро/МВт·гoд на більшості європейських спот ринків електроенергії. Винятком були британський ринок та італійський ринок. Португальський та іспанський ринки зареєстрували найнижчі тижневі середні показники дев’ятий тиждень поспіль, 3,87 євро/МВт·гoд та 4,41 євро/МВт·гoд відповідно.

У другому тижні квітня середні тижневі показники продовжували бути нижче 50 євро/МВт·гoд на більшості аналізованих європейських ринків електроенергії. Виняток становили ринки Німеччини та Італії з середніми показниками близько 51,87 євро/МВт·гoд та 77,39 євро/МВт·гoд відповідно. Португальський та іспанський ринки зареєстрували найнижчі тижневі середні значення, 6,85 євро/МВт·гoд та 7,55 євро/МВт·гoд відповідно. На решті проаналізованих ринків ціни коливалися на рівні від 12,46 євро/ МВт·гoд на французькому ринку до 48,94 євро/МВт·гoд на голландському ринку.

 

Наприкінці квітня, виробництво сонячної енергії зросло на більшості основних європейських ринків електроенергії, порівняно з попереднім тижнем. Ринок Німеччини зафіксував найбільше зростання, близько 35 %, змінивши тенденцію пониження попереднього тижня. Ринок Іспанії з найменшим зростанням, 0,6%, продовжував рости четвертий тиждень поспіль. З іншого боку, на французькому ринку виробництво сонячної енергії впало на 22%, змінивши тенденцію до зростання, яка спостерігалася за попередні три тижні. Протягом тижня, починаючи з 22 квітня, середні цінові значення тижня здебільшого перевищили 60 євро/МВт·гoд на більшості аналізованих європейських ринків електроенергії. Винятком були португальський та іспанський ринки із середніми показниками близько 25,1 євро/МВт·гoд та 25,5 євро/МВт·гoд відповідно. Італійський ринок зареєстрував найвищий тижневий середній показник орієнтовно у 102,58 євро/МВт·гoд. На решті ринків ціни коливалися від 60,12 євро/МВт·гoд на ринку Франції до 86,36 євро/ МВт·гoд на ринку N2EX у Великій Британії.

 

 

Попри збільшення генерацій альтернативних джерел енергії, на спотовому ринку на добу наперед електричної енергії України у квітні 2024 року загалом спостерігалась висхідна тенденція цінових показників. За даними АТ «Оператор ринку» середньозважені ціни становили: за 1 декаду квітня 2024 – 2 494,10 грн/МВт·гoд, за 2 декаду – 3 383 грн/МВт·гoд, за 3 декаду – 4 161,72 грн/МВт·гoд, порівняно із відповідними декадними показниками у березні 2024-го: 1 декада – 2 300,64 грн/МВт·гoд, 2 декада – 3 309,97 грн/МВт·гoд, 3 декада – 3 558,7 грн/МВт·гoд.

Висхідна динаміка на спот ринку електричної енергії України порівняно до низхідної у Європі безперечно обумовлена фактором продовження обстрілів та пошкоджень електроенергетичної інфраструктури через що неможливо здійснення ідеального балансування системи, використання наявних джерел генерації, зокрема через їх значне пошкодження, обмеженість використання пошкоджених ліній електропередачі тощо. Що стосується акцептованих обсягів продажу на ринку РДН, то у квітні 2024 року за даними АТ «Оператор ринку» вони знизились до 1836 ГВт·гoд з показника 2113 ГВт·гoд.

У короткостроковій перспективі висхідна динаміка на ринку України може продовжитись, особливо в умовах продовження пошкоджень енергетичної інфраструктури через військову агресію, а також можливе збільшення споживання через погодні умови електричної енергії, більшого залучення імпорту енергоресурсу в Україну з Європи, а також необхідності додаткового залучення коштів в енергосектор для подолань наслідків руйнувань.

Що стосується європейського ринку, то за очікуваннями аналітиків,  ціни на більшості європейських ринків електроенергії можуть мати низхідну тенденцію на початку травня під впливом зниження попиту. Крім того, прогнозується, що виробництво енергії вітру може збільшитися на таких ринках, як Німеччина та Італія.

 

 

Максим Надтока,

залучений експерт

 

Замовити послугу можна тут