Вінницький фермер Олександр Джига опанував технологію культивування трюфелів і постачає делікатес із власної трюфельної плантації до вітчизняних ресторанів.
Плодоношення трюфелів починається десь на четвертий-п’ятий рік, розповів він у інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer.
«Із плантації, залежно від виду трюфеля, може бути зібрано в перший рік від 4 кг/га і вище. Рекорд ‒ 250 кг/га. Середня врожайність ‒ 80-150 кг/га», ‒ зазначив фермер.
Щодо рентабельності цього виробництва, то Олександр Джига підкреслив, що це ‒ довгий бізнес. «Перші інвестиції складають 5-10 тис. EUR/га, – щоб закласти плантацію, ‒ розповів він. ‒ У цю суму входить посадковий матеріал, платня за роботу, аналіз ґрунту і його підготовка, крапельне зрошення, огорожа. Окупляться ці вкладення на восьмий-дев’ятий рік».
Але завдяки тому, що врожайність щороку підвищується, мікориза посилюється й більше дає трюфелів, далі прибутки будуть більшими, додав він.
Щорічні витрати складають близько 350-500 EUR/га: на коригування живлення, аналізи та міжрядну обробку від бур’янів. Здебільшого це платня за людську працю, пояснив фермер. Отож загальні витрати до першого врожаю становлять 7,5-12,5 тис. EUR/га.
Олександр Джига планує розширити площу під трюфельною плантацією до 20 га. Він наголосив, що місць, де можна вирощувати трюфель, щороку меншає. «У нас у цьому плані екологія краща, тому маємо перспективу, ‒ переконаний він. ‒ Мінімум 20-30 років цей бізнес в Україні буде вигідним, без перевиробництва й великої конкуренції».
Також у планах Олександра Джиги ‒ сертифікація і вихід на європейський ринок. Хоча фермер уточнив: «Нас цікавить навіть не так Європа, бо там є свій трюфель, як ринок Японії. Там він дуже популярний».