За розвіданими запасами залізних руд Україна з часткою 18% від загальносвітових запасів є світовим лідером, а в перерахунку на вміст заліза частка України становить 10,5-11% від світових запасів (входить в п’ятірку).
Про це повідомляє начальник відділу досліджень ринків металургії та машинобудування ДП “Держзовнішінформ” Валерій Студенцов.
В Україні виробляють як агломеровану, так і неагломеровану залізорудну сировину (далі – ЗРС). До першого типу ЗРС відносяться котуни та агломерат, а до другого – концентрат, залізна руда і аглоруда. Основними виробниками котунів в Україні є Полтавський, Північний та Центральний ГЗК. Агломерацією руди займаються переважно металургійні підприємства – ММК ім. Ілліча, АМКР, Запоріжсталь, Дніпровський МК, а також Південний ГЗК. Виробництво агломерату здійснювалося на Алчевському МК і на Єнакіївському МЗ, які розташовані на тимчасово неконтрольованих територіях (НКТ). Виробниками залізорудного концентрату є Полтавський, Південний, Північний, Інгулецький, Новокриворізький та Центральний ГЗК. Видобуток залізної руди проводиться як відкритим (Полтавський, Інгулецький, Центральний, Південний, Північний і Новокриворізький ГЗК), так і підземним способом (Криворізький ЗРК, Запорізький ЗРК, Суха Балка, Рудоуправління ім. Кірова). Собівартість видобутку залізної руди та процентний вміст заліза в руді в обох випадках будуть різними.
Стверджувати, що в Україні переважають бідні руди тільки за вмістом в них заліза, неправильно, тому що китайські гірничорудні компанії працюють з рудами з набагато меншим вмістом заліза. Якщо порівнювати українську сировину за вмістом заліза з бразильською, то порівняння буде не на користь вітчизняних руд. В Україні є родовища з багатими залізними рудами, наприклад, Південно-Білозерське родовище, на базі якого працює Запорізький ЗРК. У найбільшому в Україні Криворізькому залізорудному басейні присутні як бідні, так і багаті руди.
Зростання світових цін на залізну руду в першому півріччі поточного року призвело до збільшення обсягів експорту на 8,7% порівняно з аналогічним періодом минулого року до 19,814 тис. тонн. Надходження від експорту ЗРС в розглянутому періоді зросли на 24,5% до 1,713 млрд USD. У 2018 році було експортовано 36,905 млн тонн ЗРС, що на 1,3% нижче показника 2017-го. Тому стверджувати, що заборона торгівлі з 01.03.2017 з підприємствами, що розташовані на НКТ (Алчевський МК, Єнакіївський МЗ та Донецьксталь), призвела до надлишку пропозиції ЗРС на внутрішньому ринку, який був одразу відправлений на експорт, немає підстав.