ДП «Держзовнішінформ» здійснює моніторинг цін на зовнішньому і внутрішньому ринках, згідно з наказом Міністерства розвитку і торгівлі України.               Інформаційно-аналітичні продукти компанії включені Державною податковою службою України до переліку джерел інформації для отримання котирувальних цін.               Нормативно-правові акти

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 08.05.2019

Мінекономрозвитку за участі ДП “Держзовнішінформ” розробило формульний підхід до ціноутворення для державних закупівель природного газу

При застосуванні формульного ціноутворення постачальники не матимуть підстав демпінгувати та пропонувати занижену чи завищену ціну на аукціоні, оскільки зміна рівня цін за укладеним договором залежатиме від реальних цінових змін на ринку

На частково лібералізованому ринку природного газу в Україні спостерігається постійне коливання цін для промислових споживачів та організацій, що фінансуються з місцевого й державного бюджетів. На вартість газу суттєво впливає сезонний фактор: перед опалювальним сезоном ціни зростають, після нього – падають. У 2018 році на ціну найбільше вплинули низький рівень запасів у європейських сховищах і більш холодна, ніж зазвичай, погода. У 2019 році ситуація протилежна. Рівень запасів у сховищах високий, а друга половина зими була теплою. Це призвело до різкого падіння цін на газ. З січня 2019 року ціни на ключових європейських хабах знизилися більш ніж на 26%.

У 2019 році додатковими факторами зниження цін на газ стали суттєве збільшення поставок зрідженого газу із США та Росії, а також зміщення Китаєм основного обсягу зимових закупівель на останній квартал року. Ціни на природний газ тісно корелюють з цінами на альтернативні ресурси – енергетичне вугілля й нафту. У найближчі місяці вони не дорожчатимуть. Очікуване зниження цін на нафту на 8-10% у 2019 році буде одним із ключових чинників для зниження цін на газ.

Іншим фактором зниження цін на газ стане значне збільшення світової пропозиції зрідженого газу в результаті введення нових потужностей у США, Росії та Австралії. Стрімке зростання поставок зрідженого газу спричинить більш швидке, ніж у випадку з нафтою, здешевлення газу в Європі — на 12-14%. Наступне підвищення цін може початись у липні-серпні. Спровокувати його можуть і непередбачувані фактори. Якщо “Газпром” відмовиться прокачувати паливо через українську ГТС внаслідок відсутності транзитного контракту і скоротить поставки до Європи, наприкінці 2019 року виникнуть проблеми з постачанням газу.

Як бачимо, безліч чинників впливають на динаміку цін на природний газ як на ринку Європи, так і на ринку України.

До Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку) надходили численні звернення суб’єктів публічних закупівель щодо необхідності внесення змін до договорів, укладених за результатами проведених процедур закупівель, через постійне коливання ціни на ринку природного газу України.

З метою вирішення проблемних питань Мінекономрозвитку, згідно з наказом від 18 липня 2018 року №980 “Про утворення робочої групи щодо вирішення проблемних питань, пов’язаних з необґрунтованим підвищенням ціни на природний газ у договорах про закупівлю”, створило Міжвідомчу робочу групу, у складі якої Мінекономрозвитку, ДП “Держзовнішінформ”, Антимонопольний комітет України, НАК “Нафтогаз України”, ПАТ “Укргазвидобування”, ПАТ “Укрпошта”, Київська школа економіки, Торгово-промислова палата України.

Міжвідомча робоча група проаналізувала чинники, які в поточному часі мають вплив на зміну ціни на ринку природного газу України, як суб’єкти сфери публічних закупівель змінюють ціни в укладених договорах за результатами проведених процедур закупівель, та запропонувала оптимальний підхід до порядку зміни ціни в договорах за умови волатильності ринку природного газу.

А саме було рекомендовано в договорах при публічних закупівлях використання такої формули:
CP = РCP x Kc / Kb + (Avg NCG – NCG bas) x CV x Kc x 0,95 x 1,2 + (Avg UEEx – UEEx bas) x 0,05
де:
CP – уточнена ціна у гривнях за 1000 м3 природного газу (з ПДВ);
PCP – попередня ціна у гривнях за 1000 м3 природного газу (з ПДВ);
Kc – середнє арифметичне офіційного курсу НБУ гривні щодо євро за п’ять попередніх банківських днів до дня уточнення ціни;
Kb – офіційний курс НБУ гривні щодо євро в день попереднього уточнення ціни (укладення договору);
Avg NCG – середнє арифметичне щоденних котирувань NCG Month+1 за 20 попередніх біржових днів до дня уточнення ціни.

Розрахунок Avg NCG:
Avg NCG = (NCGnew-1 + … + NCGnew-20) / 20,

де:
NCGnew-1 – котирування NCG Month+1 у попередній біржовий день до дня уточнення ціни, євро за МВт•год,
NCGnew-20 – котирування NCG Month+1 у день за 20 днів до дня уточнення ціни, євро за МВт•год;
NCG bas – котирування NCG Month+1 у день попереднього уточнення ціни (укладення договору), євро за МВт•год.

Для використання котирувань на хабі NCG замовники можуть обрати такі інформаційні джерела: біржова платформа PEGAS (загальноєвропейська платформа для торгівлі газом) або дані міжнародних агенцій Argus, Bloomberg, ICIS, Platts, Thomson Reuters.

CV – коефіцієнт теплотворності природного газу, який відображає співвідношення одиниць енергії (МВт•год) та об’єму (1000 м3) і визначається відповідно до інформації, наведеної на офіційному веб-сайті оператора газотранспортної системи Словаччини – компанії Eustream, a. s., значення на дату уточнення ціни – за даними Eustream Budince point (Measured value).

Також замовники можуть використовувати середнє арифметичне щоденних показників коефіцієнта теплотворності природного газу Eustream Budince point (Measured value) за 20 попередніх днів до дня уточнення ціни або середнє значення Eustream Budince point (Measured value) за попередній рік (наприклад, за період з 15 листопада 2017 року до 15 листопада 2018-го середнє значення дорівнює 10,5743 МВт•год/1000 м3).

Avg UEEx – середньозважена ціна на природний газ Української енергетичної біржі на ресурс місяця початку поставки природного газу, на який уточнюється ціна, в попередній біржовий день до дня уточнення ціни (з ПДВ);
UEEx bas – середньозважена ціна на природний газ Української енергетичної біржі на ресурс поточного місяця (з ПДВ) на день попереднього уточнення ціни (укладення договору).

Довідково:
Як знайти дані NCG Month+1 на https://www.powernext.com/futures-market-data? В розділі “All contracts” обрати хаб NCG та котирування Month+1 на відповідну дату (наведено на малюнку).

Важливий результат. Мінекономрозвитку своїм листом, опублікованим 14 грудня 2018 року на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України “Урядовий портал”, рекомендує використовувати формульне ціноутворення для державних закупівель природного газу.

Так, при застосуванні формульного ціноутворення постачальники не матимуть підстав демпінгувати та пропонувати занижену чи завищену ціну на аукціоні, оскільки зміна рівня цін за укладеним договором залежатиме від реальних цінових змін на ринку.

Отже, завдяки використанню наведеного порядку зміни ціни замовник отримає проведення аукціону з реальною ціною на газ та прозору зміну ціни за умов волатильності ринку.

З огляду на викладене, замовникам у разі здійснення закупівлі природного газу рекомендується зазначати порядок зміни істотних умов у проекті договору та договорі про закупівлю з
використанням механізму ціноутворення на природний газ у вигляді вищенаведеної формули.

Інформація про котирування може надаватися суб’єктами, які володіють інформацією про котирування, як безпосередньо міжнародними агентствами, так і, наприклад, ДП “Держзовнішінформ”.

 

Координати Відділ досліджень ринків газу та енергетики

ДП «Держзовнішінформ»:

03150, м. Київ, вул. Загородня, 15, 4-й поверх
Тел. +38 (044) 390-50-74
Факс: + 38 (044) 528-91-56

e-mail: vli@dzi.gov.ua

Керівник відділу:
Васюник Любомир Іванович
vli@dzi.gov.ua