У липні 2024 року ВВП України виріс на 2,7% [±1%] у порівнянні із липнем минулого року. У підсумку за сім місяців цього року зростання ВВП оцінюється на рівні 4,0% [±1%] у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Такі дані оприлюднило Міністерство економіки.
«У липні економіка працювала в умовах «віялових» відключень електроенергії через її дефіцит. Це ускладнювало економічну активність як підприємств, на тлі зростання витрат, так і споживачів товарів та послуг. Проте, економіці вдалось нівелювати негативний вплив дефіциту електроенергії. Цьому сприяли високий рівень адаптивності бізнесу до складних умов і досвіду реагування на такі виклики. Окремі підприємства забезпечили собі стабільний доступ до електроенергії завдяки прямому імпорту. Також позитивний ефект для зростання ВВП додали ранній початок збору врожаю озимих культур, стабільна робота Українського морського коридору та бюджетне фінансування будівництва інженерних споруд», – наголосила Перша Віцепрем’єр-міністерка України – Міністерка економіки України Юлія Свириденко.
За її словами, динаміка зростання економіки за перші сім місяців 2024 року на рівні 4%, наразі відповідає оновленому урядовому прогнозу. Зростання реального ВВП за підсумками 2024 року очікується на рівні 3,5%.
Водночас дефіцит кваліфікованих фахівців негативно впливає на очікування бізнесу і стримує їхню економічну активність.
Юлія Свириденко зазначила, що у липні збереглась позитивна динаміка внутрішньої торгівлі завдяки поступовому зростанню споживчого попиту. Відновлювалася і будівельна сфера, де основними драйверами росту стали бюджетне фінансування відновлення пошкодженої критичної інфраструктури, проведення капітальної відбудови, а також ремонтів дорожнього покриття на аварійних ділянках.
Упродовж липня відбувалось суттєве зростання у сільському господарстві. Основним чинником стало збільшення обсягів збору врожаю озимих культур. Через погодний фактор вдалося розпочати збиральну кампанію раніше. У тваринництві позитивна динаміка зберігається внаслідок стабільного попиту на внутрішньому ринку та державної підтримки виробників. Водночас збільшення витрат на використання резервного живлення негативно впливає на виробників продукції птахівництва.
У промисловості підприємства зберігають виробничу активність завдяки прямому імпорту електроенергії та наявному досвіду реагування на енергетичні виклики. Але збільшення витрат на забезпечення альтернативних джерел постачання електроенергії стримує зростання виробництва.
Наразі ключовими не розв’язаними проблемами лишаються високі безпекові ризики, а також наслідки руйнування енергетичної інфраструктури. Відновлення енергетики потребуватиме часу і ресурсів. За прогнозами, це може стримувати темпи відновлення виробничої активності. Також негативними чинниками для економіки залишаються логістичні проблеми та складна ситуація на ринку праці.
me.gov.ua
У серпні 2024 року Україна експортувала товарів на суму понад $3,16 млрд. Це на 6,4% більше, ніж у липні, та на 17,5% більше за показники серпня 2023 року. За вартістю найбільше експортовано насіння ріпаку або кользи – на $421,3 млн. За фізичним обсягом – руд та залізних концентратів. Їх експорт сягнув 2,5 млн тонн.
«Другий місяць поспіль експорт зростає завдяки ранньому старту збору врожаю та поліпшенню морської логістики. У серпні ми збільшили вантажообіг морським транспортом на 224,7 тисячі тонн або на 3,6% в порівнянні з липнем. Україна залишається гарантом продовольчої безпеки у світі. У серпні Україна поставила на зовнішні ринки більш ніж 2,2 млн тонн пшениці на 420,4 млн дол США. Після рекордних показників лютого 2024 року, це другий рекордний показник і за обсягом, і за вартістю з початку повномасштабного вторгнення»,– зазначила Перша віцепрем’єр-міністерка України – Міністерка економіки України Юлія Свириденко.
В аграрному секторі Україна експортувала у серпні:
Серед промислової продукції в структурі українського експорту переважали:
me.gov.ua
Про це повідомила Державна служба статистики.
У тому числі ціни на продукти харчування та безалкогольні напої у серпні підвищилися на 0,9%, на одяг і взуття – знизилися на 2,9%, на житлово-комунальні послуги – підвищилися на 0,2%, на послуги, пов’язані з охороною здоров’я, – підвищилися на 1,0%, на освіту – підвищилися на 0,3%.
Порівняно із серпнем 2023 року в серпні 2024 року споживчі ціни підвищилися на 7,5%.
У січні-серпні 2024 року інфляція становила 4,9%.
У серпні 2024 року базовий індекс споживчих цін підвищився на 0,7%.
У січні-серпні 2024 року базовий індекс споживчих цін підвищився на 4,8%.
Базова інфляція є субіндексом індексу споживчих цін.
Базовий ІСЦ (базова інфляція) – частина інфляції, що відображає динаміку вільних цін без урахування позицій, ціни на які зазнають впливу адміністративного та сезонного факторів.
У липні інфляція становила 0,0%, базова інфляція – 0,7%.
У 2023 році була зафіксована інфляція 5,1%, у 2022 році – інфляція 26,6%, у 2021 році – інфляція 10,0%, у 2020 році – інфляція 5,0%, у 2019 році – інфляція 4,1%.
У 2023 році базова інфляція становила 4,9%.
Державний бюджет на 2024 рік передбачає зростання споживчих цін (грудень до грудня попереднього року) – 9,7%.
ukranews.com