Протягом 2024 року в Україну імпортували товарів на суму $70,7 млрд, а експортували – на $41,6 млрд. Загалом товарообіг зріс на 13% у порівнянні з 2023 роком, коли він складав $99,4 млрд.
При цьому оподаткований імпорт склав $57,4 млрд, що становить 81% загальних обсягів імпортованих товарів.
Податкове навантаження на 1 кг оподаткованого імпорту у 2024 році склало 0,51 дол. США/кг, що на 5% більше, ніж у 2023 році.
Країни, з яких найбільше імпортували товарів до України: Китай – $14,4 млрд, Польща – $7 млрд і Німеччина – $5,4 млрд.
Експортували з України найбільше до Польщі – на $4,7 млрд, Іспанії – на $2,9 млрд, Німеччини – на $2,8 млрд.
У загальних обсягах ввезених у 2024 році товарів 65% склали такі категорії товарів:
при митному оформленні зазначених товарів до бюджету сплачено 172,3 млрд грн, що складає 29% надходжень митних платежів;
при митному оформленні зазначених товарів до бюджету сплачено 87,7 млрд грн, що складає 15% надходжень митних платежів;
при митному оформленні зазначених товарів до бюджету сплачено 157,6 млрд грн, що складає 27% надходжень митних платежів.
До трійки найбільш експортованих з України товарів увійшли:
За 2024 рік при митному оформленні експорту товарів, на які встановлене вивізне мито, до бюджету сплачено 311,3 млн грн.
customs.gov.ua
За оперативними даними ДП “Адміністрація морських портів України”, українські морські порти у 2024 році обробили рекордні 97,2 млн тонн вантажів, перевищивши показник 2023 року на 57%.
Близько 60 млн тонн від загального обсягу склала аграрна продукція, підтверджуючи ключову роль портів в експорті українського агросектору. Морським шляхом було експортовано 88,1 млн тонн вантажів проти 56,2 млн тонн роком раніше.
Ці досягнення свідчать про здатність України підтримувати та розвивати свій експортний потенціал навіть в умовах військової агресії та постійних атак на критичну інфраструктуру.
mtu.gov.ua
Майже 19,7 млрд грн принесли організаторам онлайн-аукціони в державній електронній торговій системі Прозорро.Продажі за підсумками 2024 року. Це результат понад 24 тис. успішних торгів в системі. Під час аукціонів вартість публічних активів у середньому зростала в понад 1,5 раза.
Найбільше коштів організаторам у 2024 році принесли приватизаційні онлайн-аукціони. За підсумками торгів з великої та малої приватизації до бюджетів різних рівнів надійшло майже 6,5 млрд грн та понад 4 млрд грн відповідно.
«У 2024 році ми дали старт великій приватизації і змогли знайти нових власників для таких масштабних об’єктів як готель «Україна», «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» та підсанкційний завод «Аерок». Активи отримали шанс на трансформацію та залучення інвестицій у розвиток. Успішні аукціони свідчать про довіру, адже система забезпечує рівний доступ до участі у торгах. Завдяки конкуренції зростає вартість об’єктів і держава продає їх за ринковою ціною, збільшуючи надходження у бюджет», – зазначила Перша віцепрем’єр-міністерка України – Міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Реалізація активів у процедурі банкрутства принесла організаторам понад 2,6 млрд грн. Серед п’ятірки ринків з найбільшою кількістю залучених коштів також земельні торги – понад 2,1 млрд грн – та спецдозволи на користування надрами – понад 1,6 млрд.
«У 2024 році за публічні активи на онлайн-аукціонах позмагалася рекордна кількість учасників за весь час існування системи – майже 30 тис. Також за підсумками минулого року ми відзначаємо найбільшу кількість організаторів, які працювали з системою, – майже 3,8 тис. Під час повномасштабної війни ми спостерігаємо, що малий, середній та великий бізнес ще більш активно змагається за право придбати майно на торгах. А також все більше громад, державних підприємств, профільних відомств, арбітражних керуючих, приватних виконавців та бізнесів використовують інструмент онлайн-аукціонів для ефективного управління публічними активами», – зазначив Сергій Бут, СЕО Прозорро.Продажі.
Найдорожчим лотом 2024 року став об’єкт великої приватизації – Об’єднана гірничо-хімічна компанія. За підсумками торгів до держбюджету надійшло майже 3,9 млрд грн. У середньому за публічні активи у 2024 році змагалося майже 2,4 учасника. Найактивніше минулоріч конкурували за 100 невручених посилок Укрпошти. 115 учасників збільшили вартість лота в понад 130 разів.
Майже 2,3 тис. онлайн-аукціонів, що відбулися у 2024 році, перебувають на етапі підписання угод. І можуть принести організаторам додатково понад 3 млрд грн.
Довідково:
Прозорро.Продажі – акціонерне товариство, 100% акцій якого належать державі в особі Міністерства економіки. АТ “Прозорро.Продажі” забезпечує роботу електронної торгової системи, в якій відбуваються онлайн-аукціони зі здачі в оренду та продажу публічних активів. Прозорро.Продажі гарантують безпечність торгів, неможливість втручання будь-кого в їхній перебіг та рівний доступ кожного учасника до участі в аукціоні, а також можливість будь-кого в режимі реального часу стежити за онлайн-аукціонами та їхніми результатами.
me.gov.ua