ДП «Держзовнішінформ» здійснює моніторинг цін на зовнішньому і внутрішньому ринках, згідно з наказом Міністерства розвитку і торгівлі України.               Інформаційно-аналітичні продукти компанії включені Державною податковою службою України до переліку джерел інформації для отримання котирувальних цін.               Нормативно-правові акти

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 20.02.2025

ДАЙДЖЕСТ ВАЖЛИВИХ НОВИН

В Україні ціни на ячмінь стали вищими, ніж на кукурудзу

 

В Україні стримування продажів фермерами на тлі необхідності закриття контрактів трейдерами призвели до зростання експортних закупівельних цін на ячмінь до рівня, що відповідає рівню цін на фуражну пшеницю та перевищує ціни на кукурудзу. Але фермерам слід враховувати, що таке зростання обумовлене лише тимчасовою необхідністю докупівлі обсягів зерна, яких не вистачає в портах, а також із зниженням вартості перевалки та падінням ставок фрахту внаслідок скорочення обсягів світового імпорту зернових.

Протягом тижня ціни на фуражний ячмінь в портах Чорного моря виросли ще на 200–400 грн/т до 10400–10600 грн/т або 220–224 $/т, тоді як ціни на кукурудзу складали 218–219 $/т, а на фуражну пшеницю – 220–223 $/т.

Темпи експорту ячменю у лютому продовжили скорочуватися третій місяць поспіль. За період 1-17 лютого експорт ячменю скоротився у порівнянні з аналогічним періодом минулого року з 132 до 42 тис тонн. А загалом у 2024/2025 МР (станом на 17 лютого) він склав 2,1 млн тонн, що на 36% перевищило відповідний показник попереднього сезону (1,55 млн тонн).

Трейдерам потрібно докупити невеликі партії ячменю, проте від подальших закупівель вони будуть утримуватися, оскільки формування повноцінних суднових партій ускладнене небажанням фермерів продавати зерно.

На тлі різкого зростання цін на фуражний ячмінь переробники підвищили закупівельні ціни на пивоварний ячмінь до 10400–10500 грн/т із доставкою на завод. Але пропозиція пивоварного ячменю залишається обмеженою, оскільки значна його частина була реалізована на фуражні цілі ще на початку сезону в період високих експортних цін.

Збільшення виробництва ячменю в Австралії зміцнює її позиції на світовому ринку. За даними Flexi Grain, у січні та лютому, а можливо й в березні, країна збільшить експорт ячменю до 1 млн тонн на місяць.

За даними Австралійського бюро статистики, у грудні 2024 року країна експортувала 679,11 тис т ячменю, з яких 498,46 тис. тонн – фуражного та 180,65 тис. тонн – пивоварного, тоді як у листопаді було експортовано 600,44 тис. тонн фуражного та 233,34 тис. тонн пивоварного ячменю.

Основними покупцями фуражного ячменю у грудні стали Китай (258,23 тис. тонн), Саудівська Аравія (150 тис. тонн) та Японія (66 тис. тонн), а пивоварного ячменю – Китай (127,71 тис. тонн), ПАР (46,41 тис. тонн) та Сінгапур (2,36 тис. тонн).

Примітно, що для ринку стало несподіванкою відновлення активних закупівель австралійського ячменю Саудівською Аравією, яка придбала 30% всього грудневого експорту фуражного зерна. Це свідчить про обмежену пропозицію ячменю з боку інших постачальників та конкурентоспроможність австралійських цін.

 

graintrade.com.ua

 

Україна в січні зменшила експорт залізної руди на 9,2% м./м.

 

Обсяги експорту становили 3,13 млн тонн

Гірничодобувні компанії України за підсумками січня 2025 року зменшили експорт залізної руди на 9,2% у порівнянні з груднем 2024-го – до 3,13 млн тонн. Порівняно з аналогічним місяцем попереднього року обсяги відвантажень зросли на 0,5%. Про це свідчать розрахунки GMK Center на базі даних Державної митної служби.

Ключовими напрямками експорту української сировини залишаються Китай – 1,72 млн тонн (-16,1% порівняно з груднем 2024-го), Словаччина – 405,65 тис. тонн (-21,7% м./м.), та Польща – 399,46 тис. тонн (+1,1% м./м.).

Виручка від експорту ЗРС протягом січня знизилась на 9,5% м./м. та 16,5% р./р. – до $247,04 млн, що свідчить про зниження цін на ринку залізної руди, особливо у порівнянні з січнем 2024-го.

Зазначимо, що на початку 2025 року глобальний ринок залізної руди демонстрував значні коливання, зумовлені низкою економічних та геополітичних факторів. У січні спостерігалося зниження цін на залізну руду, що було пов’язано з розчаруванням інвесторів у зв’язку з недостатніми стимулами з боку Китаю та зростанням запасів сировини в країні. Зокрема, на Далянській біржі ф’ючерси на залізну руду досягли семитижневого мінімуму, що відображало занепокоєння щодо попиту з боку китайських сталеливарних підприємств.

За підсумками 2024 року Україна збільшила експорт залізної руди на 89,9% у порівнянні з 2023 роком – до 33,699 млн тонн. Обсяги відвантажень зросли, переважно, завдяки відкриттю морського коридору з серпня 2023 року. Виручка від експорту залізної руди з України за 2024 рік склала $2,8 млрд (+58,7% р./р.).

Основні виробники залізорудної сировини в Україні – Інгулецький ГЗК, Криворізький ЗРК, Полтавський ГЗК, Єристівський ГЗК, Північний ГЗК, Центральний ГЗК, Південний ГЗК, «АрселорМіттал Кривий Ріг», «Суха Балка», «Рудомайн».

 

gmk.center

 

Світові ціни на цукор підтримуються скороченням виробництва в Індії

 

У середу в Нью-Йорку березневий контракт на цукор NY11 збільшився на +0,17 (20,69; +0,83%), а травневий лондонський контракт на білий цукор ICE №5 виріс на +5,80 (547,60; +1,07%), повідомляє Barchart.

У Нью-Йорку ціни на цукор продовжили місячне зростання, досягнувши нового двомісячного максимуму. Ціни на цукор отримали подальшу підтримку від новин про те, що в Індії виробництво цукру впало на 12% – до 19,7 млн тонн у маркетинговому році з 1 жовтня по 15 лютого, згідно з даними Асоціації виробників цукру та біоенергії Індії.

 

ukrsugar.com

 

В Україні подешевшала білокачанна капуста

 

На українському ринку білокачанної капусти пропозиція наприкінці минулого тижня значно збільшилася, оскільки фермери, які раніше утримувалися від продажу в очікуванні подальшого зростання цін, почали розпродувати наявні обсяги цього овочу через стрімке погіршення якості.

Про це повідомляє проєкт EastFruit, передає Укрінформ.

“Якщо ще з середини січня фермери практично щодня підвищували ціни на цей овоч, то вже сьогодні більшість виробників змушені переглядати ціну на цю продукцію у бік зниження. Так, на сьогодні білокачанна капуста надходить у продаж по 32-38 грн/кг ($0,77-0,91/кг), що в середньому на 10% дешевше, ніж наприкінці минулого робочого тижня” – йдеться у повідомленні.

У той же час господарства, які мають запаси якісної продукції, з продажами не поспішають, оскільки впевнені, що попит на капусту активізується ближче до кінця поточного місяця.

“Незважаючи на зниження цін, на сьогодні білокачанна капуста в Україні надходить у продаж у середньому в 4,5 раза дорожче, ніж за аналогічний період минулого року”, – зауважили аналітики проєкту.

Як повідомлялося, ціни на тепличні огірки на українському ринку продовжують зростати через скорочення пропозиції імпортної продукції.

 

www.ukrinform.ua