Із 1 липня 2025 року в Україні почнуть діяти стандарти якості електроживлення, гармонізовані із європейськими вимогами – зокрема, відбудеться перехід на номінальну напругу 230/400 В.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунпослуг (НКРЕКП).
Зазначається, що у березні 2024 року втратив чинність стандарт ДСТУ EN 50160:2014, який визначав характеристики напруги електропостачання в електричних мережах. Натомість у травні того ж року був затверджений стандарт, гармонізований з європейським EN 50160 методом перекладу з урахуванням року його первинного прийняття як національного підтвердження.
Останній набрав чинності 1 березня 2025 року.
Своєю чергою, НКРЕКП на засіданні 15 квітня затвердив зміни до Кодексу системи розподілу з метою його удосконалення та адаптації до нових технічних норм і графіків споживання.
“Таким чином, з 01.07.2025 в Україні почнуть діяти європейські підходи до визначення параметрів якості електроживлення, зокрема – перехід на номінальну напругу 230/400 В. Одне з ключових нововведень – встановлення чітких меж допустимого відхилення напруги: від 207 до 253 В (±10% від номінального значення 230 В)”, – повідомляє НКРЕКП.
Енергетичний регулятор очікує, що зміни позитивно вплинуть на якість електропостачання. Так, стабільна напруга зменшить ризики пошкодження побутової техніки, чутливої до коливань, а також знизить потребу в додаткових засобах захисту, таких як стабілізатори. Крім того, це сприятиме підвищенню енергоефективності – електроприлади зможуть працювати в оптимальному режимі, без перевантажень і втрат потужності.
Як повідомлялося, жовтні 2024 року група народних депутатів зареєструвала законопроєкт “Про внесення змін до законів України щодо об’єднання ринків електричної енергії України та Європейського Союзу“. Положення законопроєкту передбачають, що рішення Агентства ЄС із питань співробітництва енергорегуляторів (ACER) будуть обов’язковими для національного енергетичного регулятора (НКРЕКП) та учасників ринку.
Президент Володимир Зеленський підписав закон, що впорядковує ринок автотранспортних послуг відповідно до норм Європейського союзу.
Про це повідомляється у Телеграмі Верховної Ради.
«Президент України Володимир Зеленський підписав євроінтеграційний Закон, що впорядковує ринок автотранспортних послуг відповідно до норм ЄС (№ 4337-IX). Закон спрямований на врегулювання ринку автомобільних перевезень в Україні відповідно до європейських стандартів. Він запроваджує чіткі правила ліцензування перевізників відповідно до положень Регламенту ЄС, визначає вимоги до професійної компетентності менеджерів з перевезень, підвищує рівень безпеки та якості транспортних послуг», – йдеться у повідомленні.
Основні зміни стосуватимуться правил ліцензування українських перевізників.
Зокрема, документ запроваджує механізм “доброї репутації” для компаній, що займаються автомобільними перевезеннями. Тобто для отримання ліцензії та введення діяльність необхідна буде відсутність звинувачень у тяжких кримінальних злочинах або відсутності санкцій, накладених, зокрема, за тяжкі порушення законодавства стосовно здійснення автомобільних перевезень.
Крім того, компанії, що здійснюють перевезення, повинні мати відповідне фінансове становище, підтверджене банківською гарантією або страхуванням. А також належну професійну компетентність управителів.
Як повідомлялося, Верховна Рада підтримала в цілому євроінтеграційний законопроєкт №4560, що дозволяє адаптувати український ринок послуг автомобільного транспорту до стандартів Євросоюзу 27 березня. Відповідне рішення схвалено 267 голосами.
www.ukrinform.ua
Відбулися перші аукціон з постачання рибної продукції вітчизняного виробництва для забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.
Аукціон відбувся на платформі Prozorro в рамках оновленої моделі постачання 3PL (для у м. Києва та Київської обл.) продукції на потреби Збройних Сил України, який був оголошений Державним оператором тилу.
На аукціоні були представлені чотири лоти.
«Це ще один важливий крок до реалізації ініціативи Мінагрополітики з імпортозаміщення та підтримки вітчизняного виробника. Адже, нагадаю, у 2024 році в Україні закуплено іноземної риби більш як на 1 мільярд доларів. Сьогодні вітчизняні виробники готові закривати державні замовлення українською рибою. Ми бачимо реальний потенціал нашої рибної галузі – і будемо його розвивати», – наголосив Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль.
Міністр відзначив: результати аукціону говорять самі за себе:
За словами Віталія Коваля, Державний оператор тилу вже працює над розширенням номенклатури – щоб у наступних аукціонах українських позицій було ще більше. Це дасть змогу зміцнити внутрішній ринок, створити робочі місця, скоротити логістику і підвищити продовольчу безпеку.
«Перші аукціони із закупівлі риби для потреб ЗСУ показали, що постачальники готові забезпечувати державні замовлення саме українською продукцією. На лоти з імпортною рибою – такою як сайда чи тріска – взагалі не надійшло жодної пропозиції. Це свідчить про реальний потенціал вітчизняного виробника. Подальша переорієнтація державних закупівель на українську рибу – це крок, який позитивно вплине на розвиток усієї рибної галузі», – зауважив голова Держрибагентства Владислав Невеселий.
«ДОТ підтримує ініціативу українських виробників рибної продукції – постачати Збройним Силам Україні ширший асортимент і більші обсяги. Тому також ми вже надали пропозиції щодо розширення номенклатури каталогу новими позиціями риби саме вітчизняного виробництва. Рибна продукція не є унікальною. Проте українська продукція має ряд особливостей, які можуть бути вигідніше відносно імпортних аналогів. Як мінімум, гнучкість логістичного ланцюжка вища, а терміни поставок – коротші», – зазначає Галина Літош, директорка програми харчування ДОТ.
Вся риба буде поставлена для забезпечення військовослужбовців ЗСУ, які служать в Києві та Київській області.
minagro.gov.ua