Вашингтон. 30 квітня 2025. Україна та Сполучені Штати підписали Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови. Фонд стане ключовим інструментом залучення інвестицій у розвиток української економіки та поглиблення стратегічного партнерства між Україною та США.
Угоду підписали Перша віцепрем’єр-міністерка – Міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент.
Інвестиційний фонд відбудови дозволить забезпечити фінансування критично важливих проєктів у сфері розробки корисних копалин та сприятиме впровадженню інновацій, технологічному розвитку та відновленню.
Угода вигідна для обох держав, адже дозволить залучити додаткові інвестиції, сприятиме розвитку інновацій і впровадженню нових технологій. США допомагають залучати до відновлення України приватних і публічних інвесторів – іноземні фонди, компанії, уряди держав, які підтримують боротьбу України проти російської агресії. Американські компанії отримають доступ до нових можливостей, які відкриває спільний розвиток природних ресурсів та відновлення України.
«Це рішення — новий етап нашої співпраці зі США. Ми отримуємо не лише інвестиції, а й стратегічного партнера, який працюватиме разом з нами над розвитком економіки, і впровадженням інновацій. Підписання угоди — це результат тривалих перемовин. Я вдячна переговорним командам за професійну роботу та зусилля. Завдяки злагодженій роботі обох команд ми напрацювали взаємовигідну для обох держав угоду. Угода, в якій США відзначають своє прагнення сприяти досягненню довгострокового миру в Україні і визнають вклад, який Україна зробила у глобальну безпеку», — зазначила Юлія Свириденко.
Ключові гарантії для України:
Як працюватиме Фонд:
me.gov.ua
Із 1 травня бензини в Україні мають містити не менше 5% рідких біокомпонентів.
Відповідна норма передбачена законом “Про внесення змін до деяких законів України щодо обов’язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту”, повідомляє Укрінформ.
Згідно з документом, із 1 травня 2025 року обов’язковий компонент біопалива у бензинах має складати не менше 5%. Йдеться про використання біобутанолу, біогазу, біодизелю, біоетанолу, біоводню тощо. Винятком є бензини із октановим числом 98 і вище, пальне для потреб Міністерства оборони та для створення мінімальних запасів нафти і нафтопродуктів.
Змішування бензинів із біокомпонентами може здійснюватись лише у місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі, де загальна місткість резервуарів для зберігання пального становить не менше 1500 кубометрів.
Із 1 червня 2025 року біопаливо, що враховується для дотримання нормативно визначеної обов’язкової його частки у бензинах, має відповідати критеріям сталості.
Як повідомлялося, із 1 вересня 2024 року розпочався перехідний етап підвищення акцизів на пальне. До 1 січня 2028 року акциз на бензин становитиме 359 євро за 1000 л, на дизельне пальне – 330 євро за 1000 л, на скраплений газ – 250 євро за 1000 літрів.
www.ukrinform.ua
Європейська мережа операторів системи передачі електроенергії ENTSO-E збільшила максимально допустиму спроможність України та Молдови для експорту електроенергії на 100 МВт – до 650 МВт.
Як передає Укрінформ, про це повідомляє міністр енергетики Герман Галущенко у Фейсбуці.
“Максимальна потужність експорту електроенергії з України та Молдови до країн ЄС збільшена до 650 МВт. Із березня 2024 року і дотепер максимальна потужність експорту електроенергії з України та Молдови була визначена на рівні 550 МВт”, – написав міністр.
Він зауважив, що Україна здійснює торгівлю електроенергією з усіма сусідніми європейськими країнами – Словаччиною, Румунією, Угорщиною, Польщею та Молдовою. При цьому щовесни обсяги експорту зростають, а імпорт – зменшується.
“Збільшення максимальної потужності експорту позитивне для України – і як додаткова можливість балансування енергосистеми без обмежень генерації, і як інструмент отримання додаткового прибутку від зовнішньої торгівлі та наповнення державного бюджету”, – прокоментував Галущенко.
Як повідомлялося, у березні порівняно із лютим Україна збільшила імпорт електроенергії на 11% – до 272,3 тис. МВт-год. Експорт збільшився у 2,3 раза – до 76,3 тис. МВт-год.
Україна у 2024 році порівняно із 2023 роком збільшила імпорт електроенергії у 5,5 раза – до 4,437 млн МВт-год. Експорт зменшився на 5% – до 348,5 тис. МВт-год.
ukrinform.ua