Укргідроенерго планує завершити установку гібридних систем вироблення електроенергії в 2023 році. Про це розповів в інтерв’ю генеральний директор Укргідроенерго Ігор Сирота.
Проектом установки гібридних систем з виробництва електроенергії передбачена установка на чотирьох гідроелектростанціях компанії систем накопичення енергії промислового масштабу.
«За допомогою так званих гібридних енергетичних систем досягається стійке енергопостачання. Сонячна енергія може вироблятися протягом дня, а гідроенергетичні системи генерувати її для використання в періоди пікового попиту. Така концепція стає все більш популярною в світі. В Україні ж досі проектів такого масштабу не було. Ми будемо першими », – зазначив І. Сирота.
Акумуляторні батареї будуть об’єднані з блоками гідроелектростанцій, утворюючи гібридні блоки. Обмежене виробництво сонячної енергії буде додано на кожній дільниці для підвищення гнучкості.
В цілому запланована установка систем накопичення енергії ємністю 197 МВт, для надання допоміжних послуг регулювання частоти за рахунок загального режиму роботи систем накопичення і ГЕС/ГАЕС, а також 63,9 МВт сонячних фотоелектричних станцій в якості джерела електропостачання власних потреб ГЕС і ГАЕС і для зарядки систем накопичення.
Кожна з гідроелектростанцій, обраних для установки акумуляторних батарей і сонячних панелей, включає в себе різний склад системи акумулювання і різні сонячні панелі, які визначаються кількістю і потужністю гідроагрегатів, а також рівнем споживання допоміжного обладнання станції.
Підключення акумуляторних батарей і фотоелектричних панелей буде здійснюватися на існуючих підстанціях ГЕС/ГАЕС на рівні напруги генератора або на рівні високої напруги з використанням підвищувальних трансформаторів. Будівництво нових ліній електропередач не передбачено.
«Згідно економічної оцінки проекту USAID, період окупності складе 5-6 років, але він безпосередньо буде залежати від ситуації на ринку електроенергії – від стану розрахунків за надані послуги, а також від внесення змін до Правил ринку. Також хочу підкреслити, що Проект установки гібридних систем з виробництва електроенергії в Укргідроенерго буде реалізовуватися без застосування «зеленого» тарифу », – повідомив І. Сирота.
Нагадаємо, що на початку червня між делегаціями України та Світового банку були проведені переговори по залученню на пільгових умовах 211 мільйонів доларів США кредитних коштів для реалізації проекту з підвищення стійкості енергосистеми України для інтеграції в європейську енергомережу.
Крім іншого, проект сприятиме виконанню стратегічних цілей і міжнародних зобов’язань України в сфері скорочення викидів парникових газів завдяки встановленню екологічно чистих джерел енергії, заміщення вугільних ТЕС в енергетичному балансі, а також дасть поштовх розвитку електротранспорту.
metallurgprom.org