На виконання доручення Уряду Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України опрацювало питання про залучення українських виробників та науковців до співпраці з європейськими інституціями в рамках Європейського альянсу критичних сировинних матеріалів.
Інформація з цього питання, підготовлена Мінстратегпромом, була розглянута та схвалена на нараді в Кабінеті Міністрів України, що відбулася минулого тижня під керівництвом Віце-прем’єр-міністра з питань європейської інтеграції Ольги Стефанішиної.
У Мінстратегпромі згаданий напрямок очолює заступник Міністра з питань європейської інтеграції Юрій Петровський.
Нині за участю Представництва України при ЄС у Брюсселі завершено підготовку проектних пропозицій для включення до програми «Європа 2027» робіт з вилучення рідкоземельних металів (РЗМ) із відходів виробництва фосфорних добрив (так званого фосфогіпсу), мільйони тонн якого накопичилися у відвалах на території країн Східної Європи, включаючи Україну.
Участь у проекті беруть українські підприємства та установи – ДП «Бар’єр» (м. Кам’янське, Дніпропетровська область), де знаходяться поклади фосфогіпсу, Інститут біоколоїдної хімії ім. Ф. Д. Овчаренка НАН України, Інститут геотехнічної механіки ім. М. С. Полякова НАН України, «Криптон Оушн Груп», «Екомонітор», «Крипто», а також партнери з країн Європейського Союзу – Технічний університет Аахена (Німеччина), компанії «EUROTECH», «Valeo Siemens» із Бельгії, Австрії, Німеччини та Словенії.
Передбачається, що внаслідок реалізації програми буде не лише отримано широку гамму РЗМ для металургів та машинобудівників, а й повністю перетворено відходи в товарну продукцію, необхідну для будівельної галузі. Окрім того, буде звільнено земельні площі від відвалів, що забруднюють довкілля.
Ідея такого проекту виникла після онлайн-зустрічі Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з Віце-президентом Європейської Комісії з питань міжінституційних відносин та прогнозування Марошем Шефчовічем, яка відбулася 12 листопада 2020 року.
Джерело: Урядовий портал.