Орендна плата за користування землею сільськогосподарського призначення в Україні в 2020 році зросла в середньому на 6,5% порівняно з 2019 роком – до 3,38 тис. грн/га на рік, у низці областей вартість оренди перевищила значення нормативної грошової оцінки земель (НГО) на 15% через високу конкуренцію між орендарями, повідомила асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” (УКАБ) у прес-релізі в п’ятницю.
“Така тенденція підвищення орендної плати спостерігається останні декілька років. Спочатку конкуренція між аграріями змушувала збільшувати відсоток орендної плати в договорах. Наступний поштовх для зростання орендної плати був у 2018 році. Тоді була проведена Всеукраїнська нормативна грошова оцінка сільськогосподарських земель, хоча в деяких регіонах вона в результаті перерахунку дещо знизилась”, – зазначила експерт із земельних питань УКАБ Елліна Юрченко, слова якої наведено в прес-релізі.
За її даними, збільшення орендної плати за землю у 2020 році пояснюється активним проведенням земельної реформи й очікуваним відкриттям ринку землі.
Асоціація зазначила, що найбільш дорога оренда сільгоспземель у 2020 році була в Київській області, де становила 4,99 тис. грн (+5,5% порівняно з 2019 роком), Тернопільській і Хмельницькій – по 4,68 тис. грн (+9% зростання в обох областях), Вінницькій – 4,56 тис. грн.
УКАБ уточнила, що в 2020 році найбільше зростання орендної плати у відсотковому співвідношенні відбулося в Чернігівській області – на 19% порівняно з 2019 роком, Волинській – 11,5% і Рівненській – 11%.
За даними асоціації, найменший розмір орендної плати у південних і східних областях пояснюється меншою врожайністю земель через більш посушливий клімат, а незначне зростання орендної плати в цих регіонах у 2020 році зумовлене втратами через посуху.
Як повідомлялося, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у грудні 2020 року спрогнозував генерацію $85 млрд додаткового ВВП протягом 10 років після відкриття в країні ринку землі, водночас її середня вартість зросте вп’ятеро.
ua.interfax.com.ua