Органічним виробництвом в Україні займається до 220 компаній. Під вирощування продукції відведено 400 тис. га земель. Але можливості значно більші, вважає Валентина Лановенко, президент академії органічного садівництва Ecogarden.
«Для органічного землеробства найкращими є землі, що тривалий час не оброблялися – до 10-15 років. І у нас таких ділянок вдосталь», – заявила Лановенко.
Процес сертифікації виробництва як органічного триває 1-3 роки. Сертифікуючі компанії беруть аналізи ґрунтів, щороку їх повторюють. Перевіряють продукцію на вміст шкідливих речовин.
Для земель, де інтенсивно застосовувалась хімія, встановлено перехідний період – 3 роки. За цей час можна висіяти сидерати, підготувати ділянку для органічного виробництва.
Органічний тренд в Україні лише набирає обертів. Є компанії, які працюють у цьому напрямку десятки років, але більшість розпочали займатися виробництвом нещодавно. Місткість ринку оцінюють у 18 млн EUR.
Для порівняння, в Німеччині річний обсяг споживання перевищує 8 млрд EUR.
«Поки що ми експортуємо органічну продукцію на невелику суму, але потенціал експорту – 50 млн EUR щороку, якщо задіємо більше земель», – наголошує Лановенко.
За останні 10 років виробництво органічної продукції в Україні збільшилось на 90%. Основні експортні ринки – ЄС, Азія та США.