ДП «Держзовнішінформ» здійснює моніторинг цін на зовнішньому і внутрішньому ринках, згідно з наказом Міністерства розвитку і торгівлі України.               Інформаційно-аналітичні продукти компанії включені Державною податковою службою України до переліку джерел інформації для отримання котирувальних цін.               Нормативно-правові акти

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 05.04.2018

Україна і надалі недоотримує прибутки при реалізації товарів хімпрому за «непрямими» контрактами

Аналіз експорту товарів хімічної промисловості у 2017 році свідчить, що 80% продукції було відвантажено з України за «непрямими» контрактами, а саме через посередників, що здебільшого знаходяться у країнах з низьким рівнем оподаткування або ж мають інші привілеї. У 2016 році цей показник склав 87%, однак навіть позитивна тенденція у даному контексті в 2017 році все ще залишає Україну за межами потенційного прибутку від зовнішньої торгівлі. Про це зазначає начальник відділу досліджень ринків хімічної промисловості та фармацевтичної сировини ДП «Держзовнішінформ» Марина Григораш.

«Найбільша частка «непрямих» контрактів у натуральному вираженні (тонн) у 2017 році припала на такі групи товарів: продукти неорганічної хімії (91%), добрива (90%), органічні хімічні сполуки (63%), екстракти дубильні, фарби і лаки (57%). При цьому сума валютної виручки від реалізації товарів хімічної промисловості за «прямим» контрактами становила 995,78 млн USD, за «непрямими» – 1033,88 млн USD, що у відсотковому співвідношенні дорівнює 49% та 51% відповідно та вказує на потенційно недоотриманий прибуток при реалізації товарів за «непрямими» контрактами», – говорить М. Григораш.

Статистичні дані за 2016-2017 роки з експорту карбаміду – одного з найпопулярніших добрив на ринку – свідчать про неоднозначну ситуацію. Так, у 2016 році за «непрямими» контрактами було поставлено 97,6% товару, або 1383 тис. тонн на 266,88 млн USD. При цьому середньозважена річна ціна становила 193 USD/т (кордон України) проти ціни «прямих» контрактів на рівні 213 USD/т.

У той же час середня ринкова ціна у 2016 році, за даними інформаційних агентств, становила 200 USD/т, FOB порт Южний. Таким чином, з урахуванням обсягів експорту карбаміду та рівня цін при «непрямих» контрактах Україна в 2016 році могла б додатково отримати 10-25 млн USD у випадку, якби це були «прямі» постачання.

У 2017 році ситуація у розрізі частки «непрямих» постачань карбаміду покращилась, знизившись до 87%. Однак і загальні обсяги експорту карбаміду суттєво зменшились – загалом до 454 тис тонн, що у 3 рази менше, ніж у 2016 році. Це спричинено значним скороченням виробництва на українських заводах через перебої у постачанні газу. За «непрямими» контрактами було поставлено 395 тис тонн карбаміду на 86,5 млн USD. При цьому у середньозважених експортних цінах карбаміду спостерігалась протилежна 2016 року ситуація.

Так, ціна «непрямих» контрактів була вищою на 15 USD/т порівняно з ціною «прямих» контрактів – 219 USD/т та 204 USD/т відповідно. Це може свідчити про інший бік проблеми – стимулювання надходження додаткових коштів для аргументації додаткових витрат підприємства. Наприклад, купівля сировини за завищеними цінами. У подальшому це призводить до здорожчання виробництва та підвищення цін на готову продукцію в умовах низької конкуренції на ринку.

Прес-служба ДП «Держзовнішінформ»