Цьогорічний кавуновий сезон став одним з найбільш несподіваних в історії України та Європи в цілому. З даними аналітиків, Україна знизила експорт та різко збільшила імпорт кавунів.
Про це повідомляє east-fruit.com.
«Ціни на кавуни в Україні стартували з досить високих рівнів на початку сезону, проте потім вони, абсолютно несподівано для більшості учасників ринку, обвалилися практично до нуля, коли цілі поля кавунів в південних регіонах країни пропонували безкоштовно, за умови, що хтось візьме витрати на прибирання. Кавуновий колапс України супроводжувався повною відсутністю попиту на ягоду на світовому ринку», — йдеться в повідомленні.
Крім того, це підтверджує статистика експорту продукції. Станом на кінець серпня 2021 року з України експортовано всього 5,5 тис. тонн кавунів — вчетверо менше, ніж на цю ж дату 2020 року і менше, ніж будь-коли в історії. В цей час кавун в Україні можна було купити дуже дешево, проте експортувати його навіть за вкрай низькими цінами не вдавалося, бо й у Польщі, яка є основним ринком збуту українського кавуна, ціни були вкрай низькі.
«До початку жовтня 2021 року ціни на кавун у Польщі утримувалися на рівні, який не дозволяв навіть покривати витрати на його експорт з України, і були в середньому вдвічі нижчими, ніж у 2020 році», — додають експерти.
Однак, на тлі низьких цін, ще більш несподіваною стала інформація щодо обсягів імпорту кавуна в Україну. Виявляється, до початку обвалу цін українські трейдери встигли ввезти рекордний обсяг кавунів в країну. У літні місяці в Україну було імпортовано понад 10 тис. тонн кавунів — у п’ять разів більше, ніж у 2020 році, у 17 разів більше, ніж у 2019 році та у 50 разів більше, ніж у 2018 році.
«Основний обсяг кавунів (44%) надійшов із Туреччини. Великі партії поставили також Азербайджан, Казахстан, Узбекистан та Греція. Крім Узбекистану, який знизив постачання кавуна в Україну на 38%, решта експортерів змогла значно наростити обсяги експорту», — коментують фахівці.
Експорт кавуна з України, незважаючи на дуже низькі ціни, 2021 року виявиться рекордно низьким. Якщо ж подивитися на виручку експортерів, то тут взагалі очікується катастрофічне її зниження.
«Чи призведе це до скорочення площ під кавунами у 2022 році і, як наслідок, чергового різкого зростання цін на них? Зазвичай так відбувається, оскільки дрібні виробники часто після невдалих сезонів переходять на вирощування інших культур», — підсумували аналітики.