Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою

Звіт з тцу. Перевірки без штрафів

Практичний семінар

13 вересня в Києві в приміщенні парк-готелю «Голосієво» відбувся практичний семінар «Звіт з ТЦУ. Перевірки без штрафів». Організатори заходу: ДП «Держзовнішінформ» та юридична фірма Crowe LF Ukraine. Партнерами семінару виступили PwC Україна, Taxlink та ДП «Укрхімтрансаміак» – один із найбільших світових транспортувальників рідкого аміаку з метою подальшого його експорту на ринки Європи та Америки. Семінар пройшов напередодні подачі звітів про контрольовані операції за 2017 рік. У його роботі взяли участь близько 100 представників підприємств та організацій України, юристів та бухгалтерів, фахівців провідних аудиторських і фінансових установ, які на практиці займаються складанням звітів з ТЦУ.

«Трансфертне ціноутворення працює в Україні вже п’ять років. За цей час суб’єкти ЗЕД чотири рази здавали звіти з ТЦУ, аналіз яких дозолив податківцям виявити типові помилки, що мали місце під час складання звітів. Тому п’ятий рік поспіль ми запрошуємо на наші заходи найкращих фахівців із питань трансфертного ціноутворення, які роз’яснюють всі деталі та особливості складання звіту з ТЦУ, знайомлять з останніми законодавчими поправками у сфері ТЦУ та коментують судові рішення щодо трансфертного ціноутворення. Ми сподіваємося, що отримана на сьогоднішньому семінарі інформація дозволить учасникам семінару успішно завершити звітну компанію цього року», – зазначив директор ДП «Держзовнішінформ» Богдан Дубас, відкриваючи роботу семінару.

Першу доповідь на семінарі зробив Микола Мішин, начальник відділу перевірок трансфертного ціноутворення Департаменту аудиту ДФС України, який навів цікаву статистику відносно перевірок з питань дотримання законодавства щодо подання звітності про контрольовані операції. Серед встановлених порушень найбільша кількість – 670 – стосується звітів про контрольовані операції, а 15 порушень пов’язані з ТЦУ-документацією. Суми накладених штрафів за цими порушеннями становлять 174 млн грн та 4,6 млн грн відповідно.

Станом на 13 вересня 2018 року проводяться 70 перевірок контрольованих операцій, з яких 38 завершено. За результатами перевірок: донараховано податку на прибуток підприємств на суму 411 млн грн; стягнуто пені на суму 76 млн грн; зменшені збитки на 3,8 млрд грн; донараховано ПДВ 13 млн грн та зменшено суму відшкодування ПДВ на 7,9 млн грн.

Під час сесії Дмитро Михайленко, партнер юридичної фірми Crowe LF Ukraine коментував її окремі моменти. Водночас деякі тези доповідача уточнювалися, а з окремих питань наводилася альтернативна точка зору.

Договір між великим платником податків та ДФС України про попереднє узгодження ціноутворення, як інструмент мінімізації ризиків ТЦУ широко використовується у світі. Про це йшла мова у сумісній доповіді Ольги Трифонової, директора, керівника практики трансфертного ціноутворення «PwC Україна», та Анни Ніколайко, менеджера практики трансфертного ціноутворення «PwC Україна». За їхніми даними, заявки на укладання договорів про узгодження ціноутворення в Центральній та Східній Європі подали близько 500 суб’єктів господарювання.

«Платнику податків дуже важливо ретельно виконувати всі умови договору про узгодження ціноутворення. В іншому разі контролюючий орган має право на дострокове припинення договору. Причому договір припиняється заднім числом – з дати набрання ним чинності», – попередили експерти.

Велику зацікавленність у аудиторії викликала доповідь Ольги Богданової, партнера аудиторської фірми Crowe Horwath AC Ukraine, яка говорила про застосування різних інформаційних систем для адміністрування податкових зобов’язань щодо трансфертного ціноутворення та планування міжнародних податкових зобов’язань. Експертом детально проаналізовано характеристики більш ніж 10 баз даних для цілей трансфертного ціноутворення, проведена оцінка якості інформації в пошукових базах даних та наведений алгоритм покрокового аналізу для вибірки зіставних компаній та вплив на діапазони.

На умовних цифрових прикладах пані Ольга продемонструвала методологію сегментації під час імпортно-експортних операціях окремих партій товару, механізм вибору бази розподілу інших операційних доходів та витрат (метод чистого прибутку) та пояснила політику списання активів за середньозваженою собівартістю на виробничих підприємствах.

Станіслав Лобко, радник аудиторської фірми Crowe Horwath AC Ukraine визначив типові помилки у разі визначення трансфертних цін: застосування цін без коригувань; ігнорування внутрішніх порівнянних операцій (зокрема материнської компанії); використання непріоритетних джерел в результаті неповного аналізу; використання 4 методу у всіх випадках як пріоритетного; використання неприпустимих джерел; використання висновків експертів і маркетологів не як джерела інформації, а як безумовне підтвердження трансфертних цін; помилки під час побудови  діапазону; проведення аналізу «від зворотного» (щоб вписатися в діапазон).

На завершення другої частини семінару представник компанії Taxlink ­ інтерактивної платформи податкових знань – ознайомив учасників з можливостями системи, розповів, як протестувати сервіси компанії, та навів приклади застосування.

Про поточну практику судових спорів з трансфертного ціноутворення розповів Дмитро Донець, партнер АО «PwC Legal Україна», керівник практики вирішення спорів, який оприлюднив загальну статистику спорів з ТЦУ у 2018 році. За його даними, в цьому році розглядалось 83 справи, з яких у 71 стосується процедурних питань, а 12 – матеріальних. Судами різних інстанцій прийнято 49 рішень на користь платників податків, 39 – на користь ДФС. За результатами судових рішень підтверджено 212 млн грн заниження податку та накладено 18 млн грн штрафів.

Судові спори з питань ТЦУ розподілені на три категорії, першу з яких складають справи з оскарження наказу про призначення ТЦУ-перевірки. Із 9 справ 5 рішень ухвалено на користь платників податків. Суди підтвердили, що відсутність запиту на ТЦУ-документацію свідчить про відсутність підстав для перевірки.

Друга категорія спорів – спори по суті. Із 14 рішень суду 10 прийнято на користь платників податків, а 3 на користь податківців. 8 виграних платниками податків спорів присвячені питанням застосування джерел інформації. Справу за ціною форвардного контракту Верховного Суду України направив на повторний розгляд.

До третьої найчисленнішої категорії належать судові спори за формою. Це 47 справ, з яких податківці виграли 29. Із 22 справ щодо неподання звітів 9 рішень прийнято на користь податківців, які вважають недодання звітів тривалим правопорушенням. У 13 випадках суд підтримав платників податків, які вважають що ніхто не може бути двічі підданий покаранню. Позиція Верховного Суду у справі №804/5049/17: податковим органом не може бути застосовано штрафні санкції за правопорушення із застосуванням норми чинної з 1 січня 2017 року, яке триває до виникнення нової норми права.

Іван Шинкаренко, к. е. н., партнер, керівник практики митного права та трансфертного ціноутворення «КМ Партнери» говорив про захист платників податків в спорах щодо ТЦУ. «Захищати свою позицію щодо трансфертних цін при перевірках або у суді платнику податків можна і потрібно. Спростити процедуру захисту можна, якщо у роботі по встановленню трансфертних цін застосовувати принцип трьох «П»: прозорість, послідовність, проактивність», – зазначив експерт.

Після завершення семінару його учасники, багато з яких відвідали до цього інші аналогічні заходи, відзначили високий професіоналізм і компетентність доповідачів, а також чудову організацію семінару. Більшість із них висловили бажання й надалі брати участь в заходах ДП «Держзовнішінформ» з питань трансфертного ціноутворення.

Інформаційні партнери заходу: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, часопис «Незалежний АУДИТОР», інформаційне агентство “Фінансовий клуб”, Видавничій дім «Україна Бізнес», Європейська Бізнес Асоціація, Українська Зернова Асоціація, Американська торговельна палата.

Організатори

Партнери

Інформаційні партнери

Програма

 • Блок 1
 • Блок 2
 • Блок 3
 • Блок 1

  9:00-9:30
  Реєстрація
  9:30-9:40
  Вітальне слово

  Богдан Дубас, директор ДП «Держзовнішінформ»

  9:40-11:10
  Останні законодавчі поправки
  Дмитро Михайленко, партнер юридичної фірми Crowe LF Ukraine

  Перелік низькоподаткових юрисдикцій: критерії формування, підстави для розширення і скорочення переліка. Операції з Естонією, Латвією, Угорщиною, Грузією, Мальтою протягом січня-березня 18 року: податкові наслідки.
  Перелік низькоподаткових організаційних форм: вплив на податкові різниці.
  Чи відображати податкову різницю в 30% за операціями з юрисдикціями/ оргформами в квартальній декларації: позиція ДФСУ і Мінфіна.
  Поріг 10 млн. грн. для застосування ТЦУ: розраховується не тільки за правилами бухобліку, а й за правилами витягнутої руки: чи треба застосовувати до звіту за 2017 рік?
  Пов’язані особи: нові критерії. Загальний директор і бенефіціарний власник, загальна пов’язана фізична особа. Відображення інформації про пов’язані особи в документації за попередні роки.

  Микола Мішин, начальник відділу перевірок трансфертного ціноутворення департаменту аудиту ДФС України

  Операції між нерезидентом, його постійним представництвом, між представництвом нерезидента та резидента: коли і з якими нерезидентами/ представництвами застосовуються правила ТЦУ?
  Помилки та можливі рішення при підготовці документації з ТЦУ у платників податків.
  Податкові перевірки: порядок призначення та проведення. Огляд результатів перевірок за попередні роки. Розрахунок донарахувань: підходи і аргументи податкових органів.

  Відповіді на питання
  11:10-11:30
  Кава-брейк
 • Блок 2

  11:30-14:20
  Практичні аспекти
  Дмитро Михайленко, партнер юридичної фірми Crowe LF Ukraine

  Проблемні питання при заповненні звіту за 2017 рік. Аналіз зміненого порядку. Групування контрольованих операцій.
  Пакет документації. Рекомендована структура документації. Як підготувати самостійно? Використання документації, що є в розпорядженні материнської компанії.
  Опис структури управління платника податків, схема його організаційної структури із зазначенням загальної кількості працюючих осіб та в розрізі окремих підрозділів платника податків станом на дату операції або на кінець звітного періоду.
  Практичні аспекти використання різних джерел для обґрунтування трансфертних цін та їх діапазонів. Який результат можуть видати бази даних аналітичних і маркетингових агентств, оцінювачі?
  Інформація про продажі материнської та групових компаній: нові джерела інформації внаслідок останніх поправок до законодавства. Як їх застосовувати позиційно та за результатами групувань.
  Обґрунтування різних методів і джерел щодо стандартних економічних ситуацій: експорт та імпорт товарів, зокрема біржових, процентні позики від нерезидента, роялті, послуги нерезиденту, переробка давальницької сировини тощо. Типові помилки і претензії з боку перевіряючих.
  Небезпечність ситуації, коли існує детальна інформація про ціни на товари в умовно зіставних випадках.

  Ольга Трифонова, директор, керівник практики Трансфертного ціноутворення PwC Україна, Анна Ніколайко, менеджер практики Трансфертного ціноутворення PwC Україна

  Договір про попереднє узгодження ціноутворення, як інструмент мінімізації ризиків ТЦ.

  Ольга Богданова, партнер аудиторської фірми Crowe Horwath AC Ukraine

  Iнформаційні системи для адміністрування податкових зобов’язань в частині трансфертного ціноутворення і планування міжнародних податкових зобов’язань.
  Автоматизація окремих ділянок у процедурі заповнення звіту про контрольовані операції.
  Економічний аналіз. Джерела інформації. Приклади для 4-го методу.
  Питання якості інформації в пошукових базах даних.
  Проблемні аспекти сегментації фінансової звітності (політика списання активів за середньозваженою собівартістю, виробничі підприємства).
  Застосування кредит-нот.

  Леонід Карпов, партнер юридичної фірми Crowe LF Ukraine

  Отримання позик від нерезидентів. На що звернути увагу?
  Чи може непов'язана компанія виявитися пов'язаною?
  Проблемні питання фінансового лізингу, кредит-нот і прощення боргів.
  Валова рентабельність, проблемні питання при застосуванні 2 і 3 методів. Операції, в яких змішуються контрольовані та неконтрольовані поставки.
  Коригування. Спірні питання щодо коригувань курсових різниць, неперіодичних витрат. Приклади.
  Використання методу порівняльної неконтрольованої ціни.

  Відповіді на питання
  14:20-15:00
  Кава-брейк
 • Блок 3

  15:00-16:30
  Судові спори
  Дмитро Павлович, начальник відділу узагальнення судової практики Департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження ДФС України

  Огляд перших судових прецедентів. Питання визначення дати для порівняння цін, форвардних контрактів, конкуренції різних джерел інформації, відмінності умов контракту від умов, що містяться у джерелах інформації ТЦУ. Застосування коригувань.

  Дмитро Донець Партнер АО PwC Legal Україна, керівник практики Вирішення спорів

  Супровід перевірок та спорів по трансфертному ціноутворенню.

  Іван Шинкаренко, к.е.н, партнер, керівник практики митного права і трансфертного ціноутворення КМ Партнери

  Аргументи захисту платників податків у спорах і перевірках з ТЦУ.
  Перша судова практика по суті 4 методу ТЦУ.

  16:30-17:00
  Підбиття підсумків семінару. Практичні поради щодо підготування і подання звітності та документації.