Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою

Бізнес-плани для перспективного та стабільного бізнесу.               14 червня 2021 року підписано меморандум про співробітництво між ДП “Держзовнішінформ” та Держмитслужбою
Опубліковано 23.04.2024

Український експорт сталевих труб до країн ЄС

Аналіз експорту сталевих труб з України у 2021-2023 роках показує, що основним ринку збуту для вітчизняних виробників труб є країни Євросоюзу.

 

Географічна структура експорту сталевих труб з України у 2021-2023 роках, тис. тонн

 

Географічна структура експорту сталевих труб з України у 2021-2023 роках, %

 

Ризиковий морський коридор з українських портів, який використовується експортерами зерна та гірничо-металургійної продукції після виходу росії із зернової угоди, та криза в Червоному морі, яка обмежує вітчизняні поставки до країн Близького Сходу, втрата основних споживачів на ринку СНД, продовження перегляду антидемпінгових мит на ринку США, у поєднанні з призупиненням Євросоюзом щодо України дії антидемпінгових мит та квотування поставок трубної продукції, робить ринок ЄС для українських виробників труб основним ринком збуту.

 

Обсяги експорту сталевих труб з України до країн ЄC у 2007-2023 роках, тис. тонн

 

Надходження від експорту сталевих труб з України до країн ЄC у 2007-2023 роках, млн USD

Однак через активні військові дії Україна в середньостроковій перспективі не зможе суттєво збільшити поставки труб до ЄС, незважаючи на призупинення дії тарифних та нетарифних митних обмежень. Якщо подивитись на обсяги поставок у 2007-2023 роках, то у 2007 році вони були максимальними – 295,6 тис. тонн на суму 342,5 млн USD, у довоєнному 2021-му досягли локального максимуму – 223,2 тис. тонн на суму 329,2 млн USD, а у 2023-му за умови максимального сприяння експортували 210,4 тис. тонн на суму 370,2 млн USD.

Аналіз показує, що Польща, Німеччина, Італія та Румунія є найбільшими імпортерами українських сталевих труб в ЄС.

 

Географічна структура експорту сталевих труб до країн Євросоюзу у 2021-2023 роках, тис. тонн

 

 

Географічна структура експорту сталевих труб в країни Євросоюзу у 2021-2023 роках, %

 

Загрозою для українського експорту зварних труб до країн ЄС може стати Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) – транскордонний тариф на викиди вуглецю, коли імпортерам доведеться платити за кожну тонну викидів вуглецю, які пов’язані з виробництвом імпортованої продукції. CBAM поширюється на металургійну продукцію, зокрема сталеві труби.

Українські виробники безшовних труб, насамперед «Інтерпайп» та «Сентравіс», використовують сталь отриману в дугових електропечах. Вуглецеємність такої сталі невелика порівняно зі сталлю, отриманою киснево-конверторним способом, а тому CBAM-платежі для вітчизняних виробників безшовних труб будуть невеликими, порівняно з вартістю готової продукції. Виробники зварних труб в Україні використовують штрипс (порізаний за визначеними розмірами гарячекатаний рулон) зі сталі, отриманої в кисневих конверторах, а тому CBAM-платежі будуть мати значний вплив на ціну готової продукції, знижуючи її конкурентоспроможність на європейському ринку, наприклад, порівняно з турецькою продукцію, яка вироблена переважно зі сталі, отриманої в електродугових печах.

 

Валерій Студенцов,

заступник начальника відділу – головний експерт відділу досліджень ринків металургії, машинобудування, будівельно-дорожніх та промислових товарів ДП «Держзовнішінформ».